Visar 10 av 5978 träffar
2022-11-25
Hej!
Jag opererades för bröstcancer 100% östrogenkänslig, grad 3, 15 mm i oktober förra året, 2021. Tyvärr spridning till de två första lymfkörtlarna (5mm och 2,5 mm metastas). Ytterligare lymfkörtlar opererades bort i armhålan, vilka var friska/utan metastaser. Efter operationerna cellgfter tre omgångar EC och tre omgångar Docetaxel. Efter detta tamoxifen plus tre veckors strålning. Byte till zoladex och letrozol 1 juli pga otrevliga/farliga biverkningar. Under året har jag gjort datotomografiröntgen i mars (lungor, skelett, buk med kontrastvätska) och i september (lungor, där även skelettet kom med, utan kontrastvätska). Efter operation 1 hade jag hårdheter i bröstet pga operationen, som jag antar är vanligt. En av dessa hårdheter tog tid på sig att försvinna och till slut var det en liten "hårdhet/knöl" kvar. Denna låg en bit ifrån själva operationsärret. Denna "hårdhet" tittades på med ultraljud i början av februari och då hittade man en liten 5 mm stor blodfylld blåsa, dvs inget elakartat. I övrigt sas det att det var en postoperativ ärrvävnad. Därefter har jag träffat läkare (tre olika) vid flera tillfällen och varje gång nämnt denna "hårdhet" som inte velat förvinna, läkarna har känt på den och sagt att det är postoperativ förändring/ärrvävnad efter operation. Hårdheten/knölen har inte förändrats under de senaste månaderna från det att ultraljudet gjordes i februari. Den har känts lika stor och oförändrad. Eftersom läkarna har sagt att det är ärrvävnad efter operationen har jag till slut nöjt mig med det men känt på hårdheten/knölen med jämna mellanrum för att känna om den har förändrats. Det har den dock inte gjort, varken blivit mindre, större eller ändrat form. Dvs denna hårdhet/knöl har känts likadan under både cellgiftsbehandling som pågick under december-21 till sista mars-22 och under strålning som pågick under maj 2022. Nu, igår, var jag på mammografi och ultraljud (den årliga som man ska göra när man är med i studien). Då plötsligt blev ultraljudsläkaren helst tyst och allvarlig när han såg denna hårdhet/knöl och han tog en biopsi/vävnadsprov vilket gör mig jätterädd och orolig. Det senaste läkarbesöket jag var på var den 6/10. Då kände läkaren på mitt bröst och skriver i journalen att hon känner postoperativ ärrvävnad på stället där jag känner hårdheten/knölen. Svaret på datortomografin den 9/9 nämner inget om något misstänkt i bröstområdet.
1. Är det vanligt att ärrvävnad omvandlas till elakartad cancer?
2. Är det troligt att denna hårdhet är ett återfall när hårdheten/knölen inte förändrats något under vare sig cellgiftsbehandlingen och/eller strålbehandingen?
3. Skulle det synas på datortomografiröntgen om det fanns en aktiv bröstcancertumör i bröstet?
4. Är det vanligt att bröstcancertumörer bara finns i bröstet utan att förändras och inte växer/förändras under 10 månaders tid?
5. Är det vanligt med återfall redan 5/6 månader efter avslutas strålbehandling?
6. Kan ärrvävnad finnas kvar i bröstet över ett år efter operation?
Tacksam för svar!
Hej!
1. Nej, ärrvävnad i sig ökar inte risken för återfall.
2. Det brukar ta ett tag innan det mjuknar ordentligt efter en operation, och i samband med strålning brukar det ofta bli lite mer hårt och svullet igen innan det mjuknar. Om det känns mycket hårt och du är orolig kan det ändå vara bra att undersöka med ultraljud.
3. Datortomografi är inte den bästa undersökningen för brösttumörer, så det är inte säkert.
4. Brösttumörer kan växa mycket långsamt eller inte alls under lång tid.
5. Nej, det är inte vanligt.
6. Viss ärrvävnad kommer alltid att finnas kvar och det tar några år innan ärret mognar ordentligt.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svarMin mamma fick Tamoxifen utskrivet efter att ha provat både Letrozol och Exemestan men inte tålt biverkningarna. Hon har ätit blodförtunnande i många år och det kan man ju inte kombinera med Tamoxifen. Hon blev upplyst av detta på apoteket och slutade då med blodförtunnande och startade Tamoxifen. Efter en vecka drabbades hon av blodproppar i hjärnan som påverkar henne svårt. Hur är det möjligt att skriva ut Tamoxifen som kan orsaka blodpropp till en kvinna som står på blodförtunnande?
TamoxifenLäste ditt svar på en fråga här nyligen, om biverkningar av hormonbehandling. Tycker inte du svarade på frågan som ställs. Om brist på östrogen anses vara stor hälsorisk, varför utsätts då bröstcancerpatienter för risken att ta bort östrogen helt när effekten är så liten? Varför tycker man att så många friska ska utsättas för dessa enorma hälsorisker. Det stämmer väl inte heller det du säger, att det leder till att 2 extra av 100 som får behandlingen inte dör. Det ska väl ändå vara att 2 extra av 100 som får behandlingen inte får återfall.
Alla som får återfall dör inte.
Håller med föregående frågeställare, att detta verkar vara otroligt märkligt. En massmedicinering av många friska kvinnor, en enorm kostnad för samhälle och för kvinnornas hälsa i form av oåterkalleliga biverkningar. Och förmodligen otroliga vinster för läkemedelsindustrin. Hur arbetar ni med uppföljning och övervakning av biverkningar?
Hej. En sån fråga är ju svår att svara på i ett forum där det blir en envägskommunikation. Det brukar vara bättre att prata och resonera med sin läkare, men vi brukar försöka svara på de flesta frågor.
Helt rätt att alla som får återfall inte dör av sin bröstcancer men jag menar det jag skrev, dvs att man halverar antalet som dör av bröstcancer efter 10 år, dvs i det exempel som gavs dör 2 istället för 4. Antalet som får återfall inom 10 år är högre och även den risken minskar tydligt med hormonsänkande behandling. Antalet som dör av bröstcancer inom 10 år efter diagnos varierar beroende på vilken risk för återfall man har.
Hur man arbetar med uppföljning och övervakning av biverkningar varierar över landet, men alla kliniker som förskriver hormonsänkande behandling har kontaktsköterskor som patienten kan höra av sig till. Vissa kliniker har planerad uppföljning ett par månader efter insatt hormonsänkande behandling. Hormonnivåerna påverkas ju också av cytostatika (om man är ung), åtminstone delvis/tillfälligt. Ibland räcker sköterskekontakt och ibland blir vi läkare inkopplade. Jag tycker att det är jätteviktigt att man som patient känner att man kan höra av sig om man inte mår bra på eller efter sin behandling, det är så olika hur mycket biverkningar man får och hur de biverkningarna påverkar vardagen för patienten.
Dessa (läs hormonsänkande), relativt billiga (men effektiva) läkemedel, där patentet gått ut för länge sedan, torde inte vara något som ger "otroliga vinster åt läkemedelsföretagen".
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Anne AnderssonHej! Efter cellgiftsbehandling och inkastad i klimakteriet så upplever jag mitt hår väldigt glest. Står på zoladex och tamoxifen. Funderar på att göra en PRP-behandling men min sjuksköterska kunde inte svara på om jag kan göra det. Tänker att detta måste vara vanligt efter behandling och frågan kanske dykt upp innan.
PRPVilka är fördelarna respektive nackdelarna med att ta Letrozol på morgonen eller kvällen? Har fått rådet att testa mig fram, men vilket brukar föredras? Vet att det ska intas vid samma tidpunkt, men finns det ett tidspann som är ok? Hur hanterar man bäst bytet av morgon till kväll eller tvärtom om man upplever att det inte fungerar som man börjat?
Tack för att ni finns här som ovärderligt stöd.
Hej. Du kan ta tabletten på morgonen, mitt på dagen eller på kvällen. Det spelar inte så stor roll, ibland får vissa kvinnor mindre biverkningar om de tar den på en viss tid på dygnet, jämfört med andra tider. Man ska försöka ta tabletten ungefär vid samma tidpunkt, men man kan ju glömma tabletten en dag och då ska man inte ta 2 dagen efter. När du ska byta tid för medicinen, tex börja ta på kvällen istället för på morgonen, tar du bara tabletten nästa dag på kvällen istället för på morgonen. Att det blir längre mellan 2 doser gör inget. Inte heller gör det något om det går lite kortare tid mellan 2 doser för att man börjat ta tabletten på morgonen istället för på kvällen.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Letrozol morgon eller kväll?Hej, är färdigbehandlad sen ett år men har smärta i ben, rygg mm Pratade med en fysioterapeut som ville utesluta cancer innan vi går vidare. Men läkare rycker på axlarna och säger att man ska sluta oroa sig. Vad gör man? Var tar jag vägen? Känner mig maktlös och förminskad.
Fundering kring smärta och ovilja att utreda av läkareJag har fått Veoza utskrivet och gått på det i 2-3 år nu. Min läkare har aldrig nämnt att det inte rekommenderat efter bröst cancer. Hur ska jag tänka?
Veoza2026-05-31
Jag har haft bröstcancer ! Har varit fri från det ” i 11år fick det runt 2015 ! Men är nu 61 år har plågats både med psykisk ohälsa , samt klimakteriet hemska påföljder ! Men har hört hela tiden att man inte fick ta östrogen för risk med få ny cancer! Vi vet inte om vi har ärftligt cancer ! Men troligtvis ” mormor fick livmoderhalscancer, pappa fick lugncacer , jag dera äldsta dottern fick bröstcancer ! Men nu har mamma fått ny bröstcancer som spred sig till lungorna ! Hon kommer inte klara sig ! Men jag vet inte riktigt varför Hon höll på dö av medicin som skulle ta cancer ! Men jag tycker allt detta är så hemskt ! Förstår inte varför hon inte kunde få någon form av bromsmedicin hon har medicin men det har vården låst in så vi vet inte vad hon får ! Men jag kan kanske få kontakt med er för ev se om vi har ärftliga cancerformer ! Så jag kan hjälpa mina älskade barn ! Ledsen mamma , kvinna
Om cancerJag tar Tamoxifen på morgonen för bröstcancer men blir väldigt trött under dagen, kan jag istället ta det på kvällen?
TamoxifenJag har spridd östrogenkänslig bröstcancer. I dag fick jag ett meddelande från röntgen på Ryhovs sjukhus i Jönköping om att jag inte längre får gå på årlig mammografi. Jag är helt förstörd, det har känts som en pålitlig årlig uppföljning och nu har den plötsligt upphört. Varför? Borde inte spridd bröstcancer ha någon form av uppföljning från sjukvården?
Uppföljning av spridd bröstcancerHej!
Min mormor gick bort i bröstcancer när hon var 67 (hade då haft det i ca 3 år) och även mamma har haft det när hon var runt 50. Jag vet tyvärr ingen annan i släkten som haft det, men mamma är ensambarn så ingen syster att jämföra med. Jag är snart 25, men undrar om det skulle vara relevant att kolla risken för ärftlighet/mutation i BRCA-generna? Och hur man i så fall går till väga?
Jag har även käkat p-piller under en lång tid, ca 10 år, men ingen i familjen har fått blodpropp eller stroke och jag har lågt blodtryck, så det är framförallt bröstcancer jag funderar på som "biverkning" i långa loppet.
Tacksam för svar!
Risk för bröstcancer/mutation i BRCA pga cancer i familj