Visar 10 av 6040 träffar
Hej!
Jag är 47 år och har behandlats med Tamoxifen sedan september 2018. Gjorde då mastektomi, cellgiftsbehandling och strålning. Hormonkänslig cancer DCIS.
Nu har det snart gått 5 år och sooom jag har längtat till den dagen. Tiden med Tamoxifen har varit jättetuff. Mycket biverkningar i form av stor trötthet, vallningar, stelhet, förändrad sinnesstämning/humör, ingen sexlust överhuvudtaget. Jag har gjort allt för att ge kroppen och mig själv en chans att må så bra som möjligt. Äter regelbundet och till största del hälsosamt, tränar regelbundet, sover 8-9 timmar/natt, ger mig själv tid för återhämtning och saker jag tycker om att göra.
Men på grund av trötthet/matthet är jag ofta tvungen att välja bort aktiviteter, människor och tillfällen då jag helt enkelt inte orkar. Min man och jag har ett fint äktenskap men det är en stor sorg för oss båda att min sexlust helt enkelt inte existerar längre. Har motiverat det så för mig själv att det är en begränsad period och eftersom att alternativet är en större risk för återfall, ja då är det inte ett val jag behöver fundera över. Jag kör på och gör allt jag kan för att få vara kvar i mitt fantastiska liv med mina barn, barnbarn, man och alla andra som jag älskar.
Men…så läste jag nyligen att det är många som rekommenderas att fortsätta behandlingen med Tamoxifen även efter fem år och att vissa som slutat fått cancer tillbaka efter avslutad behandling med Tamoxifen.
Luften har gått ur mig och jag känner mig så otroligt nedstämd av detta. Så jag förstår att det är individuellt men undrar… Är det troligt att jag blir rekommenderad fortsatt behandling? Finns det alternativ till Tamoxifen som ev har mindre biverkningar? Kan man äta en lägre dos och på så sätt få lindrigare biverkningar men ändå ett gott skydd? Finnes det någon ny tillförlitlig forskning inom detta område?
Älskar mitt liv och har stort stöd på alla sätt men jag är så trött på att inte känna igen mig själv. Att inte känna lust till mannen jag älskar och i normala fall åtrår mycket.
Tack för ert fina arbete 💕
Hej. Jag brukar tänka såhär: hur mår patienten på den behandling den får, i detta fall Tamoxifen? Hur stark är indikationen för fortsatt behandling i ytterligare 5 år? Eller ska det bytas till aromatashämmare i 5 år (om patienten är postmenopausal). OM patienten mår bra så kan man fortsätta behandlingen men om man inte mår bra på behandlingen och kämpat på i 5 år kanske det kan få räcka? Jag gissar att man kanske föreslår det, då du fått cytostatika. Ett alternativt (om du slutat menstruera) kan vara att prova aromatashämmare, men den diskussionen får ni kanske ha vid ett eventuellt erbjudande om fortsatt behandling. Oavsett om du fortsätter eller inte kommer det alltid finnas en liten risk kvar att sjukdomen kommer tillbaka, så förlängd behandling tar inte bort risken helt, men minskar det lite lite till.
Berätta hur du har det för din läkare/sjuksköterska och så får ni komma överens om en strategi som passar dig och ger dig bra livskvalitet.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svarHej,
Nästan tre år efter behandling av bröstcancer och mina ögonbryn har fortfarande knappt kommit tillbaka mer än enstaka strån. Tycker inte om att alltid behöva sminka mig. Kan man få bidrag och någon sorts behandling?
Fortfarande inga ögonbryn (!?)Hejsan, jag har tagit letrozol i 1 år och 3 månader, har biverkningar som ledvärk och illamående emellanåt men det är övergående och jag lider inte så mycket av det, man vänjer sig då det inte är så ofta. Jag fyller 57 år och jag vet att det händer saker med kroppen och knoppen ändå men jag har just nu problem med ena ögonbrynet som är mycket tunnare och hårstråna är vita och det är svårt att färga dem och ögonbrynspenna är svårt att använda då jag vill försöka att få båda lika men eftersom det fattas lite hårstrån så ser jag it som en clown.
Kan man få hjälp ekonomiskt av sin läkare att gå till någon som tatuerar ögonbryn och då även få båda lika ?
Funderingar om ögonbryn som blir tunnare och blir vitaFinns det något annat alternativ än Veoza om man svettas otroligt mycket ? Blir ändå fundersam om det inte är testat?
VeozaHej! Är 39 år och fick bröstcancer för 12 år sedan, har sedan dess haft ett mindre återfall (oligometasatsering) för fyra år sedan. I remission sedan över tre år med hormonterapi och Kisqali. Välmående fysiskt och mentalt. Fått till mig att jag aldrig kan bli mamma. Söker mer kunskap om detta och om det verkligen inte finns alternativ för mig. Finns det någon med mer kunskap i ämnet fertilitet och bröstcancer?
BarnönskanFör drygt ett år sedan fick jag diagnosen: "60 x 45 mm stort DCIS Hollandgrad 2 samt en invasiv tumör 2 cm. Tumören är NHG 2, ER 95 %, PR 100 %, Ki-67 12 % och HER2-negativ. I armhålan 1 av 5 lymfkörtlar med mikrometastas 0,9 mm." Är 43 år gammal.
Jag gjorde mastektomi och fick dostät cellgiftsbehandling (EC 90 och DOC 75) samt 15 ggr strålning med boost pga att tumörområdet låg nära bröstmuskeln. Dock sa kirurgerna att de fick bort allt.
Nu får jag zoladex och exemestan. Hade tidigare Anastrozol, men bytte för att se om biverkningarna skulle bli mindre. Biverkningarna är fortfarande jobbiga (ledsmärta, inflammerade senor, torra slemhinnor, ingen sexlust, vallningar, svårare att sova och blir lätt nedstämd) och jag funderar på om jag borde avsluta den endokrina behandlingen. Samtidigt är jag ju rädd för återfall. Hur ser prognosen ut, med och utan behandling?
Kan lägga till att jag tränar tungt 4 dagar i veckan, så jag tror inte mer träning skulle minska biverkningarna.
Prognos utan endokrin behandling?Hej! Jag fick lymfmassage fyra veckor efter min operation. Jag har tagit bort både en tumör från ena bröstet och alla lymfkörtlar i armhålan på samma sida. Jag upplever att massagen hjälpte mot både svullnad och lymfsträngar.
Nu har jag påbörjat min cystostatikabehandling och läser att lynfmassage då kan få negativa konsekvenser. Jag får en behandling var tredje vecka i totalt sex omgångar.
Mina funderingar:
Stämmer det att det kan vara dåligt/farligt med lymfmassage under pågående behandling?
Gäller det under hela treveckorsperioden eller kan det vara okej i slutet och inför nästa behandling?
Lymfmassage under cytostatikabehandlingHej!
Använder Blissel och har nu haft en stroke. Blissel är krångligt att hantera med fyllning av sprutan, rengöring m.m. Finns det något enklare alternativ?
Är 75 år.
Vänliga hälsningar
Kerstin
BlisselFick en bröstcancer diagnos,HER2 positiv hormon känslig,steg 3, fick ven port och olika sprutor mediciner kortison ,cell gifter ca 5 månader ,en dag/vecka, sen ’tårtbit” operation,sen 15 strålningar,sen cellgifter ca 7 månader-can 1 dag varannan vecka,sen avslutad,ej letrosol eller något då kraftiga biverkningar och enbart ”hjälp” till 2 %
Opererad år 2023
Nu 49 år
Ännu svåra svettningar/humörsvängningar med mera
Kan ej ta anti depressiva
Tar vagivital akti gel och elexir pharma Happy vagina
Upplevde bemötande med mera som illa,traumatiskt med så klart
Vill veta om återfall i cancer,allt!
Olika cancer finns i min släkt,båda sidor och flera har dött av cancer och vissa lever med cancer-min pappa har kol min mamma har haft nån form av gyn cancer(opererad tre gånger varav två på grund av slarv av läkare) hon fick även bröstcancer strax efter mig
Tack på förhand för svar
Her2 återfalls riskHej! Jag har varit inställd på att gå på mammografi en gång per år i 10 år, igår fick jag meddelande om att de dragit ner det till 5 år. Kan man påverka detta på ngt sätt? Jag vill verkligen gå varje år i 10 som lovats.
Funderingar kring mammografiHej jag fick hormonell bröstcancer HER 2 2023. Fick cellgifter i 12 veckor, operation och strålning. Äter Anastrozol och ska göra det i 10 år. Jag är stel i kroppen och har en axel som jag har riktiga problem med. Förkalkningar i skulderled. Kan jag ta benmärgsbuljong eller liknande för att underlätta?
Frågor om naturmedicin