Visar 10 av 6040 träffar
Den 7/10 fick jag snabbt svar av Renske Altena gällande min fråga "Bemötande av en onkolog". Nu har jag en följdfråga:
Jag skulle gärna vilja få synpunkter på nedanstående komplettering, min tidigare fråga var kanske för summarisk?
Jag har alltså diagnosen benskörhet sedan 10-15 år, jag har diagnosen MGUS sedan ca 10 år (med nu ökande värde), båda diagnoserna finns alltså i min journal sedan länge. Tycker att detta borde framgå rätt klart för en läkare. Om ej, borde väl han fråga mig om det finns någon kontraindikation. Eller har jag för stora krav på noggrannhet?
Dessutom har jag fått motsägande besked om risken för återfall av samme läkare. Vid första telefonmötet i september sa läkaren att det är ca 10 % mindre risk för återfall om jag använder antiöstrogen medicin (fick ej svar på jämfört med vad, över hur lång tidsperiod, eller vilken/vilka sorters tumörer som undersökts, trots mina frågor om detta). Vid andra telefonmötet några veckor senare, då jag påpekade att jag haft ett återfall efter 2 år (av samma sorts mucinös cancer i samma bröst), vilket ju också tydligt framgår av min journal, att 'ja då är återfallsrisken snarare 50 %.'
Vid första fallet gjordes mastektomi + Tamoxifen, vid andra fallet mindre operation +strålbehandling + Tamoxifen. De motstridiga svaren känns inte så seriösa.
Bakgrund: Jag har haft det mycket svårt med antiöstrogenbehandling, känt mig helt orkeslös och håglös, 'som en zombie', kroppsligt jobbigt med bl.a. kraftiga nattliga svettningar (måste duscha mitt i natten) och kraftigt smärtande kramper i fr.a. benen. Sömnsvårigheter. Min man ser tydligt min personlighetsförändring, och han är den som 'burit mig' genom östrogenbehandlingen.
Jag bad att få tala med onkologen om svårigheterna att stå ut med behandlingen i 2,5 år till, och hur jag skulle göra. Jag är 74 år gammal.
Jag har bett att få tala med en annan onkolog, men hon hade inte tid den närmsta tiden pga sitt schema. Hoppas du vill ge mig något tydligare svar än vad jag hittills fått från sjukvården. Eller ge mig tips om var jag kan lära mig mer. (jag är läsvan!)
Vänliga hälsningar
Hej, det här tycker jag är ett mycket läsvärt medicinskt översiktsartikel: https://www.thelancet.com/journals/lanonc/article/PIIS1470-2045(20)30666-5/fulltext
Hoppas du kan få en tid för att gå genom dina konkreta frågor med en onkolog inom en snar tid!
Renske Altena
Docent i onkologi. Forskare, Karolinska Institutet.
Dölj svarHej,
Nästan tre år efter behandling av bröstcancer och mina ögonbryn har fortfarande knappt kommit tillbaka mer än enstaka strån. Tycker inte om att alltid behöva sminka mig. Kan man få bidrag och någon sorts behandling?
Fortfarande inga ögonbryn (!?)Hejsan, jag har tagit letrozol i 1 år och 3 månader, har biverkningar som ledvärk och illamående emellanåt men det är övergående och jag lider inte så mycket av det, man vänjer sig då det inte är så ofta. Jag fyller 57 år och jag vet att det händer saker med kroppen och knoppen ändå men jag har just nu problem med ena ögonbrynet som är mycket tunnare och hårstråna är vita och det är svårt att färga dem och ögonbrynspenna är svårt att använda då jag vill försöka att få båda lika men eftersom det fattas lite hårstrån så ser jag it som en clown.
Kan man få hjälp ekonomiskt av sin läkare att gå till någon som tatuerar ögonbryn och då även få båda lika ?
Funderingar om ögonbryn som blir tunnare och blir vitaFinns det något annat alternativ än Veoza om man svettas otroligt mycket ? Blir ändå fundersam om det inte är testat?
VeozaHej! Är 39 år och fick bröstcancer för 12 år sedan, har sedan dess haft ett mindre återfall (oligometasatsering) för fyra år sedan. I remission sedan över tre år med hormonterapi och Kisqali. Välmående fysiskt och mentalt. Fått till mig att jag aldrig kan bli mamma. Söker mer kunskap om detta och om det verkligen inte finns alternativ för mig. Finns det någon med mer kunskap i ämnet fertilitet och bröstcancer?
BarnönskanFör drygt ett år sedan fick jag diagnosen: "60 x 45 mm stort DCIS Hollandgrad 2 samt en invasiv tumör 2 cm. Tumören är NHG 2, ER 95 %, PR 100 %, Ki-67 12 % och HER2-negativ. I armhålan 1 av 5 lymfkörtlar med mikrometastas 0,9 mm." Är 43 år gammal.
Jag gjorde mastektomi och fick dostät cellgiftsbehandling (EC 90 och DOC 75) samt 15 ggr strålning med boost pga att tumörområdet låg nära bröstmuskeln. Dock sa kirurgerna att de fick bort allt.
Nu får jag zoladex och exemestan. Hade tidigare Anastrozol, men bytte för att se om biverkningarna skulle bli mindre. Biverkningarna är fortfarande jobbiga (ledsmärta, inflammerade senor, torra slemhinnor, ingen sexlust, vallningar, svårare att sova och blir lätt nedstämd) och jag funderar på om jag borde avsluta den endokrina behandlingen. Samtidigt är jag ju rädd för återfall. Hur ser prognosen ut, med och utan behandling?
Kan lägga till att jag tränar tungt 4 dagar i veckan, så jag tror inte mer träning skulle minska biverkningarna.
Prognos utan endokrin behandling?Hej! Jag fick lymfmassage fyra veckor efter min operation. Jag har tagit bort både en tumör från ena bröstet och alla lymfkörtlar i armhålan på samma sida. Jag upplever att massagen hjälpte mot både svullnad och lymfsträngar.
Nu har jag påbörjat min cystostatikabehandling och läser att lynfmassage då kan få negativa konsekvenser. Jag får en behandling var tredje vecka i totalt sex omgångar.
Mina funderingar:
Stämmer det att det kan vara dåligt/farligt med lymfmassage under pågående behandling?
Gäller det under hela treveckorsperioden eller kan det vara okej i slutet och inför nästa behandling?
Lymfmassage under cytostatikabehandlingHej!
Använder Blissel och har nu haft en stroke. Blissel är krångligt att hantera med fyllning av sprutan, rengöring m.m. Finns det något enklare alternativ?
Är 75 år.
Vänliga hälsningar
Kerstin
BlisselFick en bröstcancer diagnos,HER2 positiv hormon känslig,steg 3, fick ven port och olika sprutor mediciner kortison ,cell gifter ca 5 månader ,en dag/vecka, sen ’tårtbit” operation,sen 15 strålningar,sen cellgifter ca 7 månader-can 1 dag varannan vecka,sen avslutad,ej letrosol eller något då kraftiga biverkningar och enbart ”hjälp” till 2 %
Opererad år 2023
Nu 49 år
Ännu svåra svettningar/humörsvängningar med mera
Kan ej ta anti depressiva
Tar vagivital akti gel och elexir pharma Happy vagina
Upplevde bemötande med mera som illa,traumatiskt med så klart
Vill veta om återfall i cancer,allt!
Olika cancer finns i min släkt,båda sidor och flera har dött av cancer och vissa lever med cancer-min pappa har kol min mamma har haft nån form av gyn cancer(opererad tre gånger varav två på grund av slarv av läkare) hon fick även bröstcancer strax efter mig
Tack på förhand för svar
Her2 återfalls riskHej! Jag har varit inställd på att gå på mammografi en gång per år i 10 år, igår fick jag meddelande om att de dragit ner det till 5 år. Kan man påverka detta på ngt sätt? Jag vill verkligen gå varje år i 10 som lovats.
Funderingar kring mammografiHej jag fick hormonell bröstcancer HER 2 2023. Fick cellgifter i 12 veckor, operation och strålning. Äter Anastrozol och ska göra det i 10 år. Jag är stel i kroppen och har en axel som jag har riktiga problem med. Förkalkningar i skulderled. Kan jag ta benmärgsbuljong eller liknande för att underlätta?
Frågor om naturmedicin