Visar 10 av 6194 träffar
Hej
Jag fick en HER 2 positiv bröstcancer 2020 som behandlades enligt standard inkl dubbelsidig mastektomi (fanns en liten Luminal A i andra bröstet så efter samråd togs båda brösten bort) på SU i Göteborg. Jag skulle få en rekonstruktion efter 2 år. Men då cancern spritt sig till hjärnan 2022 sköts det på framtiden men med då löfte om framtida ställningstagande kring rekonstruktionsmöjlighet vid god behandlingsframgång av spridningen. Nu är hjärnspridningen i mkt god kontroll efter operation 2022, med påföljande strålning, Enhertu och sedermera nu pågående behandling med kombo av Tukysa, Herceptin och Capecitabin. Kvar finns nu bara 2 enstaka " platta kontrastuppladdningar" på 2-3 mm som står still och ett par sådana har till och med gått i regress senaste året.
När jag nu tar upp frågan om rekonstruktion med onkologen får jag ingen ny bedömning hos kirurgen för tydligen görs inga rekonstruktioner alls för oss med spridd cancer, säger de. Är det samma i hela landet? Finns ingen chans att få rekonstruktion oavsett framgång i behandling? Tidigare bedömdes att jag hade mycket goda förutsättningar för rekonstruktion med kroppsegen vävnad. Är 51 år och har gott allmäntillstånd på denna behandlingsregim och är fullt arbetsför. Känner mig oerhört besviken eftersom jag inte valt dubbel mastektomi om jag vetat att rekonstruktion skulle bli uteslutet. Jag upplever att jag bemöts på förödmjukande och nedlåtande sätt när jag tar upp frågan, den viftas bort.
Om det nu är den större operationen som kroppsegen vävnad innebär man måste undvika i mitt tillstånd, kan man tänka sig att jag någonstans i landet kan få implantat istället inom offentlig vård, som ju är ett mindre omfattande ingrepp?
Finns någon möjlighet att bedömas på annat sätt i landet? Finns någonstans ni kan rekommendera mig att söka?
Rekonstruktion med kroppsegen vävnad skulle jag inte ha råd med privat men skulle jag kunna söka rekonstruktion med implantat privat istället om jag blir nekad rekonstruktion helt inom offentlig sektor. Eller avråder ni i så fall från det? Är bara strålad på ena sidan och det har läkt väl. Jag kommer inte att få träffa plastikkirurgen på SU för ny bedömning, så det är ingen väg att gå tyvärr då detta med nekad rekonstruktion vid spridning tydligen ligger som ett "principbeslut" nu, har jag fått veta av onkologen.
Stort tack för att ni finns och ser väldigt mycket fram emot att höra hur ni tänker och om det finns tips vart jag skulle kunna söka om inte stopp överallt?
Med vänliga hälsningar Ingrid
Hej!
Det här var en svår fråga. Jag har inte hört att det finns någon nationell konsensus att med principbeslut om att rekonstruktion aldrig kan bli aktuellt vid metastaserad sjukdom. Det har ju kommit allt bättre läkemedel och framför allt vi HER2-positiv sjukdom kan man, vad jag förstår ibland leva länge med sin sjukdom.
Det man skulle kunna tänka är att en så pass stor operation skulle kunna påverka olika tillväxtfaktorer och liknande i kroppen och möjligen stimulera även cancercellerna och många cancerläkemedel påverkar läkningsförmågan.
Efter strålning blir det oftast problem om man försöker göra en rekonstruktion bara med protes då vävnaden inte har någon eftergivlighet längre, men det har ibland utförts, och ibland har det inte heller blivit så mycket komplikationer. Det är dock inget man rekommenderar, och jag skulle nog inte heller rekommendera att du själv tar kontakt med en privat plastikkirurg.
Jag tycker åtminstone att du skulle få chansen att diskutera operation med en kirurg i din region och, om man bedömer att rekonstruktion inte är aktuellt, få en utförlig förklaring till varför.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svarJag vägrar att gå på fler mammografiundersökningar för jag upplever det förnedrande och får enorm smärta av det. Jag undrar om det finns några alternativ? Nej jag behöver inte någon övertalning om mammografins förträfflighet jag känner att alla gränser överträddes sist av personalen så jag kommer aldrig sätta min fot på mammografiundrerökning igen. Jag kände mig förnedrad och förminskad och bara grät efteråt.
Alternativ till mammografiHej ! Är 44 år gammal och har upptäckt en knöl i mitt bröst. Har varit hos läkare som mätt den till 3x3 cm. När jag trycker på den åker den iväg i sidled. Under min mens tycker jag att den blev hårdare och mer framträdande än nu när mensen tagit slut. Jag har nu fått en svf- remiss och befinner mig i ett känslomässigt kaos. Finns det någon chans att detta är något godartad förändring eller ska jag ställa in mig på att det är cancer?
Oro krin upptäckt knölHej,
Min mamma gick bort nyligen och hon hade en aggressiv bröstcancer som spridit sig snabbt. Jag är 23 år gammal. Borde jag kolla mig på något sätt?
FunderingHej!
Jag är 21 år idag och har haft en knöl i mitt bröst sedan 2023 som ändras i storlek hela tiden men den har aldrig försvunnit från bröstet sedan första gången jag upptänkte den. Jag har varit på vårdcentralen men även mammografi samt sjukhuset och tagit prover på knölen (tror det kallas biopsi). Svaren kom tillbaka där det visade sig att knölen var godartad. Men nu var det drygt 2 år sedan jag gjorde detta och knölen är kvar än idag och ändrar fortfarande storlek (jag upplever även ibland att den flyttar sig närmare bröstvårtan och ibland kommer den tillbaka till sin ”vanliga” plats.. Är det något jag behöver kolla upp igen i och med att de har sagt att den är godartad eller är det något jag behöver vara orolig för? Hjälp mig snälla, jag är jätte orolig även fast jag fått lugnande besked för flera år sedan…
Knöl i mitt bröstHej, jag har en indragen bröstvårta. Jag fick detta efter jag slutat amma mitt tredje barn. Möjligtvis att jag även hade detta mellan barn 2 och 3. Men aldrig haft det tidigare. Detta har jag nu haft i några år och bara antagit att det berott på förändringar efter amning. Är det något som behöver kollas upp eller? Har inga andra besvär.
Indragen bröstvårtaKänner en liten knöl bakom ena bröstvårtan. Inte större än en ärta. Den är hård och sitter fast i vävnaden bakom. Slutade amma för en månad sedan. Vet att jag har mer vävnad osv i det bröstet och känner ofta tyngdkänsla och obehag i det bröstet. Men den här lilla ärtan har jag aldrig känt förut och blir såklart orolig. Den gör inte ont. Jag är 31 år.
Ärta bakom bröstvårtanHej, jag har som lite liknade knotter runt bröstvårtan och har haft detta ganska länge något/ några år tror jag. Jag har även lite indragningar i ena bröstet men vårtan går ut ibland och detta har också varit under flera år. Men blev mest orolig över både lite indragningar och detta liknande klottret?
Knotter liknande runt bröstvårtanHej! Opererades i mars i år med mastektomi med direktkonstruktion med LD-lambå samt implantat. Sentinel node var ok, dvs ingen spridning. Her 2-neg, 100% hormonkänslig, Ki-67 5%. Bröstet har sedan dess successivt utvecklat en hård knöl med skarpa konturer och det ser ut att vara implantatet som förflyttat sig ”uppåt”. Det smärtar, är svullet, stramar och rörligheten av armen på den sidan är kraftigt inskränkt. Knölen är väldigt hård och i storlek som implantatet. Opererades i Finland då Sverige inte kunde hålla tidsramen för SVF och kirurgen där misstänker kapselkontraktur Baker 3-4 efter att ha sett bilder. Han anser att detta bör följas upp med MR. Onkologen i Sverige har däremot remitterat för DT bröstkorg för metastasscreening vilket gjorde mig orolig då jag trodde risken för spridning var minimal eftersom sentinel node var ok och bröstet bortopererat. Kontaktsköterskan här i Sverige säger dock att detta är en ”rutinåtgärd” om man söker för värk. Onkologen här har även remitterat till plastikkirurg för ev korrigering av implantatet. Bör jag göra en MR som kirurgen i Finland vill eller kan man se status av kapselkontraktur även på en DT bröstkorg? Dessa dubbla budskap gör mig förvirrad och orolig. Tacksam för er åsikt.
Kapselkontraktur?Hej! Jag är 32 år och har två barn.
För en tid sedan fick jag en känsla av skav/tryck i höger armhåla. Vid vårdcentralen misstänktes en förstorad lymfkörtel Jag remitterades därför till bröstenheten. Där gjordes mammografi och ultraljud av höger bröst och armhåla. Man såg normala lymfkörtlar och inget malignitetsmisstänkt i bröst eller armhåla. Läkaren kunde inte heller känna någon knöl och gav lugnande besked.
Nu har jag börjat oroa mig för att jag ibland tycks känna en liten mängd vätska/fukt från bröstvårtorna när jag känner med fingertopparna på dem. Det gäller båda brösten. Jag har aldrig märkt att det kommer spontant eller sett något i bh.
Är detta något jag bör söka för, eller är det rimligt att avvakta och låta bli att stimulera bröstvårtorna för att se om det kommer någon vätska spontant?
Tack!
Funderingar kring vätska ur bröstvårtorna61 år. Opererades för tidig hormonkänslig cancer (bägge brösten) i början av 2024, strålad 5 dagar och först AI och sen bytt till Tamoxifen då AI gav besvärlig ledvärk. Inga som helst komplikationer, men då tumörerna satt dumt till och jag hade stor byst tog man bort ca 500 gr på varje bröst och det blev som en hel bröstförminskning (vilket jag är så tacksam för, inte minst då det gjorde att jag kunde börja sporta!). Nu har jag sedan 1 månad problem med rejäla nervsmärtor i ena bröstet (som saknar vårtgård och bröstvårta) och även om jag nu läst lite om PMPS så tänker jag att det väl är konstigt så sent? Minsta beröring, rörelse eller temperaturändring ger väldigt obehag djupt inne i körteln, det ilar och bränner samtidigt som det känns som om någon nyper hårt eller klämmer ihop bröstet som vid mammografi. Är detta vanligt, så långt efteråt? Beror det på att avskurna nerver börjat växa ut igen, så att det kommer gå över med tiden, eller är detta något jag bara får vänja mig vid? Kan och bör jag göra något för att det ska bli bättre?
Nytillkommen nervsmärta i opererat bröst efter nästan 3 år