Visar 10 av 6288 träffar
Hej
Jag fick en HER 2 positiv bröstcancer 2020 som behandlades enligt standard inkl dubbelsidig mastektomi (fanns en liten Luminal A i andra bröstet så efter samråd togs båda brösten bort) på SU i Göteborg. Jag skulle få en rekonstruktion efter 2 år. Men då cancern spritt sig till hjärnan 2022 sköts det på framtiden men med då löfte om framtida ställningstagande kring rekonstruktionsmöjlighet vid god behandlingsframgång av spridningen. Nu är hjärnspridningen i mkt god kontroll efter operation 2022, med påföljande strålning, Enhertu och sedermera nu pågående behandling med kombo av Tukysa, Herceptin och Capecitabin. Kvar finns nu bara 2 enstaka " platta kontrastuppladdningar" på 2-3 mm som står still och ett par sådana har till och med gått i regress senaste året.
När jag nu tar upp frågan om rekonstruktion med onkologen får jag ingen ny bedömning hos kirurgen för tydligen görs inga rekonstruktioner alls för oss med spridd cancer, säger de. Är det samma i hela landet? Finns ingen chans att få rekonstruktion oavsett framgång i behandling? Tidigare bedömdes att jag hade mycket goda förutsättningar för rekonstruktion med kroppsegen vävnad. Är 51 år och har gott allmäntillstånd på denna behandlingsregim och är fullt arbetsför. Känner mig oerhört besviken eftersom jag inte valt dubbel mastektomi om jag vetat att rekonstruktion skulle bli uteslutet. Jag upplever att jag bemöts på förödmjukande och nedlåtande sätt när jag tar upp frågan, den viftas bort.
Om det nu är den större operationen som kroppsegen vävnad innebär man måste undvika i mitt tillstånd, kan man tänka sig att jag någonstans i landet kan få implantat istället inom offentlig vård, som ju är ett mindre omfattande ingrepp?
Finns någon möjlighet att bedömas på annat sätt i landet? Finns någonstans ni kan rekommendera mig att söka?
Rekonstruktion med kroppsegen vävnad skulle jag inte ha råd med privat men skulle jag kunna söka rekonstruktion med implantat privat istället om jag blir nekad rekonstruktion helt inom offentlig sektor. Eller avråder ni i så fall från det? Är bara strålad på ena sidan och det har läkt väl. Jag kommer inte att få träffa plastikkirurgen på SU för ny bedömning, så det är ingen väg att gå tyvärr då detta med nekad rekonstruktion vid spridning tydligen ligger som ett "principbeslut" nu, har jag fått veta av onkologen.
Stort tack för att ni finns och ser väldigt mycket fram emot att höra hur ni tänker och om det finns tips vart jag skulle kunna söka om inte stopp överallt?
Med vänliga hälsningar Ingrid
Hej!
Det här var en svår fråga. Jag har inte hört att det finns någon nationell konsensus att med principbeslut om att rekonstruktion aldrig kan bli aktuellt vid metastaserad sjukdom. Det har ju kommit allt bättre läkemedel och framför allt vi HER2-positiv sjukdom kan man, vad jag förstår ibland leva länge med sin sjukdom.
Det man skulle kunna tänka är att en så pass stor operation skulle kunna påverka olika tillväxtfaktorer och liknande i kroppen och möjligen stimulera även cancercellerna och många cancerläkemedel påverkar läkningsförmågan.
Efter strålning blir det oftast problem om man försöker göra en rekonstruktion bara med protes då vävnaden inte har någon eftergivlighet längre, men det har ibland utförts, och ibland har det inte heller blivit så mycket komplikationer. Det är dock inget man rekommenderar, och jag skulle nog inte heller rekommendera att du själv tar kontakt med en privat plastikkirurg.
Jag tycker åtminstone att du skulle få chansen att diskutera operation med en kirurg i din region och, om man bedömer att rekonstruktion inte är aktuellt, få en utförlig förklaring till varför.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svarHur lång tid tar det innan man tappar håret när man får cytostatika före operation av bröstet.
Tappa hårHej. Har använt Bluefish Anastrozole i 1,5 år utan några biverkningar. Nu skulke jag hämta ut ett nytt oaket och helt plötsligt kostar det över 1000 kr! Vilken anban aort jan jag använda utan biverkningar? Antar att det ör olika biämnen, konserveringsmedel etc. i de olika fabrikaten och jag är väldigt känslig. Fick en amnan sort tidigare som jag inte mpdde bra av, Anestrozol Ebb. Vilken annan, som är billigare men mest lik Bluefish, vågar jag be om?
Mvh, Ann-Marie
Funderingar kring fabrikatJag har gulvita, tjocka skorpor och hudflagor på själva bröstvårtan. Skorporna sitter fast på huden. Jag har ingen klåda, rodnad eller smärta. Det är mer på den ena bröstvårtan än på den andra.
Är inte gravid och ammar inte.
OroligVad betyder dessa tre invasiva tumöter:
1. ER 100%, PR 65%, Ki-67 6%, HER2 negativ
2. ER 95%, PR 0%, Ki-67 5%, HER2 negativ
3. Invasiv cancer grad 2, ER 95%, PR 0%, Ki-67 7%
Tacksam för svar, opererades 2019-09-10
Diagnos betyderMamma 85 år opererades för bröstcancer februari -25. Inga tecken på spridning, kom in tidigt. Fem strålbehandlingar och därefter medicin. (Första medicinen Anastrozol fick halsen att svullna, fick bytas ut.) Äter nu Tamoxifen men hon upplever att hon går på kuddar, blir ostadig och det gör ont. Detta gick tillbaka när hon gjorde ett uppehåll på kontaktsjuksköterskans rekommendation. Låter som symptomen på neuropati. Hon undrar också om urinträngnigarna som gör nätterna jobbiga kan bero på Tamoxifen? Hon får gå upp flera gånger per natt. Är det vanlig att cancern kommer tillbaka på äldre personer? Har hört att allt går långsammare när man blir äldre, även tillväxt av cancer. Försöker utvärdera om det är bättre för mamma att behålla en hög livskvalitet vid hennes ålder (snart 86) ställt mot risken för återfall. Hon är i övrigt pigg, bytt knä för ett år sen, kör bil osv. Vi hoppas att hon kan få fortsätta vara pigg och glad några år men behöver ju kunna röra sig! Nu går hon upp för trapporna 7 våningar en gång om dagen. :-) Mvh dottern
Tamoxifen, biverkningar ställt mot risk för återfallPå TV 1 i måndags (eller tisdag) var det en person (uppfattade att hon var fysioterapeut) från bröstcancer förbundet och informerade om besvär efter bröstcancerbehandling t.ex. ledbesvär, vaknar på natten, huvudvärk, klimaterie liknande besvär. Var kan jag få mer information om detta?
EfterbehandlingsbesvärHar nu tagit Tamoxifen i 7 månader efter 5 år med abastrozol. Jag mår inte bra. Ingen livslust och tydliga tecken på depression, sömnen är en katastrof och jag har långa segdragna vallningar som bla stör sömnen.
Sedan ett par månader har min IBS löpt amok. Jag får ont i mellangärdet när jag ätit och det är väldigt bråttom till toan med diaree flera gånger om dagen.
Kan det vara Tamoxifen som är boven?
Nu ska jag göra uppehåll en månad och därefter möte med onkologen. Om det visar sig att alla "biverkningar" försvinner, är det återgång till Anastrozol då eller vad brukar man göra?
Det är sagt att jag ska ta antihormoner i 10 år.
Tamoxifen och IBSHej!
Jag har en fråga angående användning av Blisell som jag fått ordinerat av min gynekolog då jag har sköra slemhinnor och problem med torra slemhinnor mm. Här säger min gynekologläkare att det är riskfritt.
Till saken hör att jag är opererad för cancer två gånger- senast bröstcancer 2022 där de tog en tårtbit av bröstet.
Postoperativ PAD visar, tubulär bröstcancer, NHG-tumör utan vaskulär invasion. Östrogen och progesteron receptor positiv. HERZ-negativ, Ki 67 lågt på 1%.
Kan jag börja använda Blisell då det innehåller lite östrogen? Använder sedan tidigare gele Vagivital men har ökade problem med slemhinnor i underlivet, urinträngningar ibland och torra slemhinnor försvårar ju också ett bra samliv. Efter min bröstcanceroperation sa onkologläkaren på uppföljningen att all östrogen skulle undvikas då det minsta kunde trigga igång cancern igen.
Vågar jag börja använda Blisell och hur säkra är studierna om detta?
Har även försökt kontakta onkologen där jag är opererad men de hänvisar till min gynekolog.
Tacksam för svar
Solrosen
Bliselljag opererades för en 8 mm tumör i vä bröst den 18/9. jag har en resa bokad och betald sen länge i sju veckor 12/10-30/11. tumören bedömdes som den ”snällaste” man kan ha, ingen spridning till lymfkörtel.
strålningen bör ju göras inom 12 veckor, skulle bli senast 12/12, men med handlingstiden mellan första besöket och strålning som tar två veckor så hamnar man i v 13. Min fråga är då hur ska man bedöma risken med en vecka senare? jag äter också anastrozol.
strålning i vecka 13 ?Fick BC år 2000 opererade bort Vä bröst, Tamoxifen i 5år, men ingen annan behandling.
År 2016 återfall i BC behandlades då med cellgifter i 5 månader, sedan Perjeta och Herceptin i 6 år. Fick biverkning i fötterna, neuropati, efter 3 månader med cellgiftet, som nu har börjat sprida sig uppåt vader och underben. Samtidigt har jag fått led och muskelvärk i ben och höfter. Har inte fått någon hjälp med lindring. Vart ska jag vända mig, min vc är inte kunniga i frågan, ej intresserade att hjälpa mig.
Biverkningar efter cellgifter