Visar 10 av 6040 träffar
Hej
I Juli i år opererades jag för bröstcancer. Jag gjorde en mastektomi och under återbesöket 3 veckor senare fick jag veta att det var en ”bra” tumör och utan spridning till lymfkörtlarna. Från anteckning kan jag läsa följande:
invasiv duktalcancer ER 95%, PgR 100%, Her2 1+ samt Ki-67 6%.
Jag har fått veta att jag enbart kommer behöva Tamoxifen i 5 år och ingen annan behandling. Först var jag förstås lättad men ju mer jag läser på om Tamoxifen ju mer frågande blir jag. Det är väldigt mycket biverkningar, bland annat ökad risk för annan cancer. Nu funderar jag förstås om det är värt att ta ett läkemedel för att förebygga risken för en sorts cancer men samtidigt öka risken för en annan sorts cancer!! Och dessutom eventuellt hs en massa biverkningar på köpet.
Jag har bara tagit Tamoxifen i ca12 dagar och känner inget särskilt än men jag är ganska aktiv, springer ca 3- 4 mil i veckan, klättrar och har en hund som behöver mkt motion, så det kan ev vara ett skydd mot biverkningar hoppas jag. Dock är en av de saker jag är mest rädd för vad gäller biverkningar just led och muskelvärk och att det skulle kunna vara ett hinder för min aktivitet, som jag behöver för att må bra.
Jag har haft ett möte med min onkolog men kände kanske inte att jag fick det stöd som jag sökte. Jag känner mig inte motiverad att ta medicinen och funderar ofta på att sluta. Vad är vinsten i mitt fall/ vad är risken?
Enligt min onkolog är det egentligen ganska få patienter som faktiskt har någon hjälp av tamoxifen, ca 10% om jag kommer ihåg rätt så det är ytterligare en punkt som får mig att tveka.
Sofia
Hej. Det är många som har liknande funderingar som du har och i slutändan är det bara den enskilda individen som kan bestämma om den vill äta (tex) tamoxifen eller inte. Risken för annan cancer (livmodercancer) är ökad men fortsatt låg, lägre än risken att bröstcancer kommer tillbaka, även om den risken för dig också är låg (enligt det du skriver). Många känner inte av några biverkningar alls medan andra har så mycket besvär att den väljer att avsluta behandlingen. Det är bra om ett avslut görs i samråd med läkaren tycker jag, även om det är ditt beslut. Då jag inte vet din ålder eller storleken på tumören är det svårt att beräkna men precis som du antyder så är det många som inte får tillbaka sin bröstcancer även om man avstår behandling. Det är så olika hur patienter tänker; vissa vill göra "allt" för att minska risken för återfall medan andra vill avstå från "allt" (dock sällan avstå från operation) för att minska risken för biverkningar. Hur du än gör är det viktigt att veta att oavsett om du fortsätter eller slutar med tamoxifen är risken för sjukdomsåterfall låg men inte noll. Vet inte om du blev något klokare av detta svar.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svarHej,
Nästan tre år efter behandling av bröstcancer och mina ögonbryn har fortfarande knappt kommit tillbaka mer än enstaka strån. Tycker inte om att alltid behöva sminka mig. Kan man få bidrag och någon sorts behandling?
Fortfarande inga ögonbryn (!?)Hejsan, jag har tagit letrozol i 1 år och 3 månader, har biverkningar som ledvärk och illamående emellanåt men det är övergående och jag lider inte så mycket av det, man vänjer sig då det inte är så ofta. Jag fyller 57 år och jag vet att det händer saker med kroppen och knoppen ändå men jag har just nu problem med ena ögonbrynet som är mycket tunnare och hårstråna är vita och det är svårt att färga dem och ögonbrynspenna är svårt att använda då jag vill försöka att få båda lika men eftersom det fattas lite hårstrån så ser jag it som en clown.
Kan man få hjälp ekonomiskt av sin läkare att gå till någon som tatuerar ögonbryn och då även få båda lika ?
Funderingar om ögonbryn som blir tunnare och blir vitaFinns det något annat alternativ än Veoza om man svettas otroligt mycket ? Blir ändå fundersam om det inte är testat?
VeozaHej! Är 39 år och fick bröstcancer för 12 år sedan, har sedan dess haft ett mindre återfall (oligometasatsering) för fyra år sedan. I remission sedan över tre år med hormonterapi och Kisqali. Välmående fysiskt och mentalt. Fått till mig att jag aldrig kan bli mamma. Söker mer kunskap om detta och om det verkligen inte finns alternativ för mig. Finns det någon med mer kunskap i ämnet fertilitet och bröstcancer?
BarnönskanFör drygt ett år sedan fick jag diagnosen: "60 x 45 mm stort DCIS Hollandgrad 2 samt en invasiv tumör 2 cm. Tumören är NHG 2, ER 95 %, PR 100 %, Ki-67 12 % och HER2-negativ. I armhålan 1 av 5 lymfkörtlar med mikrometastas 0,9 mm." Är 43 år gammal.
Jag gjorde mastektomi och fick dostät cellgiftsbehandling (EC 90 och DOC 75) samt 15 ggr strålning med boost pga att tumörområdet låg nära bröstmuskeln. Dock sa kirurgerna att de fick bort allt.
Nu får jag zoladex och exemestan. Hade tidigare Anastrozol, men bytte för att se om biverkningarna skulle bli mindre. Biverkningarna är fortfarande jobbiga (ledsmärta, inflammerade senor, torra slemhinnor, ingen sexlust, vallningar, svårare att sova och blir lätt nedstämd) och jag funderar på om jag borde avsluta den endokrina behandlingen. Samtidigt är jag ju rädd för återfall. Hur ser prognosen ut, med och utan behandling?
Kan lägga till att jag tränar tungt 4 dagar i veckan, så jag tror inte mer träning skulle minska biverkningarna.
Prognos utan endokrin behandling?Hej! Jag fick lymfmassage fyra veckor efter min operation. Jag har tagit bort både en tumör från ena bröstet och alla lymfkörtlar i armhålan på samma sida. Jag upplever att massagen hjälpte mot både svullnad och lymfsträngar.
Nu har jag påbörjat min cystostatikabehandling och läser att lynfmassage då kan få negativa konsekvenser. Jag får en behandling var tredje vecka i totalt sex omgångar.
Mina funderingar:
Stämmer det att det kan vara dåligt/farligt med lymfmassage under pågående behandling?
Gäller det under hela treveckorsperioden eller kan det vara okej i slutet och inför nästa behandling?
Lymfmassage under cytostatikabehandlingHej!
Använder Blissel och har nu haft en stroke. Blissel är krångligt att hantera med fyllning av sprutan, rengöring m.m. Finns det något enklare alternativ?
Är 75 år.
Vänliga hälsningar
Kerstin
BlisselFick en bröstcancer diagnos,HER2 positiv hormon känslig,steg 3, fick ven port och olika sprutor mediciner kortison ,cell gifter ca 5 månader ,en dag/vecka, sen ’tårtbit” operation,sen 15 strålningar,sen cellgifter ca 7 månader-can 1 dag varannan vecka,sen avslutad,ej letrosol eller något då kraftiga biverkningar och enbart ”hjälp” till 2 %
Opererad år 2023
Nu 49 år
Ännu svåra svettningar/humörsvängningar med mera
Kan ej ta anti depressiva
Tar vagivital akti gel och elexir pharma Happy vagina
Upplevde bemötande med mera som illa,traumatiskt med så klart
Vill veta om återfall i cancer,allt!
Olika cancer finns i min släkt,båda sidor och flera har dött av cancer och vissa lever med cancer-min pappa har kol min mamma har haft nån form av gyn cancer(opererad tre gånger varav två på grund av slarv av läkare) hon fick även bröstcancer strax efter mig
Tack på förhand för svar
Her2 återfalls riskHej! Jag har varit inställd på att gå på mammografi en gång per år i 10 år, igår fick jag meddelande om att de dragit ner det till 5 år. Kan man påverka detta på ngt sätt? Jag vill verkligen gå varje år i 10 som lovats.
Funderingar kring mammografiHej jag fick hormonell bröstcancer HER 2 2023. Fick cellgifter i 12 veckor, operation och strålning. Äter Anastrozol och ska göra det i 10 år. Jag är stel i kroppen och har en axel som jag har riktiga problem med. Förkalkningar i skulderled. Kan jag ta benmärgsbuljong eller liknande för att underlätta?
Frågor om naturmedicin