Visar 10 av 5954 träffar

Postop-behandling

2024-10-14
Hej, Kort om mig: 39 år, HER2 3+, ER 95%, Progesteron 40%, duktal, stadie II. 2 tumörer i vänster bröst, en i armhålan. Preop visste man att i alla fall två lymfkörtlar var påverkade. Vid op 1 fick man ut sammanlagt fyra lymfkörtlar som, efter att 2 efter pre-op-cellgifter, hade kvar mikrometastaser på under 0,5 mm vardera, en med fibros och en var frisk. Övriga tre tumörer (två i bröst, en i armhåla) hade försvunnit helt. Pga att man vid op 1 inte kunde lokalisera en av markörerna i armhålan fick man göra en op till. Det gjorde att det hela drog ut flera veckor extra på tiden innan jag slutligen fick påbörja Kadcyla, trots att man visste redan efter op 1 att jag skulle ha sådan. Redan vid op 1, när man hade svårt att lokalisera markören, försökte man då göra en full axilltömning, men fick alltså bara ut 4 körtlar. Vid op 2 lyckades man inte få ut någon mer körtel alls. Jag mår efter detta dåligt. Dels då jag inte uppnådde full remission av behandlingen, vilket jag vet påverkar prognosen dåligt. Samt att jag dessutom fick vänta på Kadcylan extra länge (kanske 3 veckor extra), vilket också har negativ påverkan på prognosen. Dessutom känner jag mig inte trygg med att jag är ordentligt opererad pga att man fick ut så få körtlar. Min postop medicinering är just nu Zoladex var tredje månad (osäker om 2 eller 5 år), samt Tamoxifen i 5 år. Samt Kadcyla, 10 eller 11 gånger (minns inte). Frågor: 1. Är det omöjligt att få Nerlynx när man fått Kadcyla? Även om mina odds är sämre pga av ovan nämnda faktorer? Om det är omöjligt, varför? 2. Vad jag läst mig till så är det standard att få Zoladex en gång i månaden och inte som för mig, var tredje. Vad är anledningen att inte ge varje månad, jag får väl då mindre behandling? 3. Bör jag be om att få tilläggsbehandling av en AI efter avslutad initial behandling? Vad jag förstå kan det vara fördelaktigt enligt det Nationella vårdprogrammet. 4. Är TAM i kombination med Zoladex verkligen det bästa, läste även in Nationella vårdprogrammet om Letrozol i kombination med Zoladex. 5. Något annat som kan hjälpa mig att förbättra oddsen i form av mediciner? 6. Finns någon studie där jag skulle kunna passa för att få mer behandling än vad som idag är standard? 7. Hur ser du på min risk för återfall? Jag är MYCKET behandlingsmotiverad!
Visa svar
Svar:
Hej. Jag ska försöka svara så gott jag kan. Det första jag vill säga att även om du inte uppnådde komplett remission så har du haft ett bra svar på den preoperativa behandlingen där det finns kvar väldigt lite tumör - det mesta har försvunnit. Vi ger inte Nerlynx i den situationen då det inte finns studerat och därför finns indikation för det preparatet. Vi vet att Kadcyla ger en god tilläggseffekt i den situationen där man inte behandlat bort all tumör. Ibland tar det längre tid att starta upp behandling - det är dock viktigt att inte vara för snabb med att starta upp cytostatika-innehållande läkemedel. Jag skulle inte tänka att de tre veckorna är det som skulle göra skillnad - det är viktigt att man opererat och läkt klart först. Ibland får man inte ut fler körtlar än 4, varför det blev så för dig kan jag inte svara på. Det vi vet är att det inte går att ta bort "alla" lymkörtlar i armhålan, det går inte rent tekniskt och det är inte heller tanken med den armhålekirurgi som görs idag. När vi ger Zoladex varje månad ger vi 1/3 av dosen som man får var 3:e månad. Summan av doserna blir alltså densamma. Om en premenopausal kvinna ska behandlas med aromatashämmare bör (måste) man ge Zoladex varje månad för att uppnå den bästa effekten. När vi väljer efterbehandling utgår vi utifrån många olika faktorer och i ditt fall skulle det vara möjligt med aromatashämmare istället för Tamoxifen förutsatt att du tar Zoladex varje månad. Jag tänker att det är något du skulle kunna diskutera med din läkare. Längden på din antihormonella behandling får ni också diskutera, och kanske inte det behöver bestämmas nu utan när det börjar närma sig 5 år. Jag ser inte att det finns några ytterligare läkemedel som skulle vara aktuella. Jag vet inte någon studie där du skulle vara aktuell att vara med i. Vad gäller prognosen är det lite svårt att beräkna då jag inte har alla fakta (och tycker generellt att det är lite svårt) men i en beräkningsmodell där jag utgår utifrån det jag vet skulle jag bedöma din prognos som väldigt god. Det finns alltså goda chanser att sjukdomen inte kommer tillbaka. Hoppas att några frågetecken rätades ut.
Anne Andersson

Anne Andersson

Överläkare och diagnosansvarig

Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Övrigt

Arbetet

2026-05-20
Hej! Jag har spridd bröstcancer och har en chef som använder sig av kränkande särbehandling och utfrysning gentemot mig…. Jag behöver stöd i någon som kan arbetsrätt i samband med sjukdom
Visa svar
Svar:
När det är chefen som är den som står för särbehandlingen finns det två vägar att gå. Antingen vänder du dig till ditt skyddsombud eller till din HR-avdelningen. Innan du tar denna kontakt är det bra att ha dokumenterat händelserna med datum och plats samt uppge personer som kan styrka vad som hänt. Det är också lämpligt att be dem som hjälper dig att se till att ditt ärende utreds snabbt.
Aina Johnsson

Aina Johnsson

Kurator och forskare

Aina Johnsson är kurator och forskare med inriktning på psykosocialt stöd vid cancer.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Arbetet

Förhårdnader på bröstvårtor

2026-05-20
Hej! Jag är 17 år gammal och har hadt problem med mina bröstvårtor på längre tid. Jag har levt med atopiskt eksem under hela mitt liv (kanske värt att nämna då det kanske har något med det att göra). Min hudsjukdom ger min kropp skumma grejer men nu blir jag lite orolig. Jag har då haft hårda, ljusbruna, sprukna hårdnader på mina bröstvårtor under en lång tid. Det gör inte ont utan det är bara obehagligt. Varje gång jag söker upp det får jah bara upp resultat om graviditet och amning... Jag har pratat med min mamma och hon har inte mycket att säga om det. Vet någon vad detta är?
Visa svar
Svar:
Hej! Det är svårt att säga när man inte har sett det. Det låter i första hand som något som bara sitter i huden, som kanske eksem. Det bästa är att kolla upp det via vårdcentralen.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Förhårdnader på bröstvårtor

Inåt-bröstvårta

2026-05-20
Hej jag är 25 år och min högra bröstvårta har börjat gå inåt och om jag trycker på bröstet kommer de genomskinlig vätska. Jag kan inte känna någon knöl i bröstet. Vad kan det vara?
Visa svar
Svar:
Hej! Det låter inte i första hand som något farligt. Men det är svårt att bedöma på bara denna beskrivning och då symtomen är nytillkomna tycker jag att du bör kolla upp det. Kanske i första hand på vårdcentralen.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Inåt-bröstvårta

Knöl i armhålan

2026-05-20
Hej, För omkring 10-15 veckor sedan upptäckte jag en liten knöl i armhålan. Jag lät den bara vara. Nu har den vuxit och är i storlek o form som en mandel. Huden runt omkring spänner. Det ser ut som en knöl eller böld. Jag vet inte om det är vätska i den. Hur länge bör man avvakta? Jag har gjort en mammografi för omkring 5 månader sedan, o allt var bra. Låter det mer som en ofarlig knöl?
Visa svar
Svar:
Hej! Det kan vara väldigt många olika saker, varav de flesta är godartade. Jag tycker dock att du bör kolla upp det nu då det inte har gett med sig på flera veckor utan tom blivit mer uttalat.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Knöl i armhålan

Ena bröstet större än de andra

2026-05-20
Hej. Fick barn för 8 månader sen och har ej ammat. Men efter detta så har mitt ena bröst blivit mycket större än de andra. Ena bröstet är mycket fylligt och det andra är helt tomt. Något man bör kolla upp?
Visa svar
Svar:
Hej! Alla har olikstora bröst men det varierar förstås mellan personer hur stor skillnaden är. Det är mest sannolikt så att du har mer bröstvävnad på ena sidan och att skillnaden blivit mer tydlig efter hormonpåverkan under graviditeten. Det är dock ändå bra att kolla upp för säkerhets skull, då du noterat en ändring.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Ena bröstet större än de andra

DCIS Grad 3

2026-05-20
Fått diagnos DCIS grad 3, rekommendation är total mastektomi eftersom den är utbredd i hela bröstet. På röntgenbilden kunde man se att förkalkningarna gränsar till bröstvårtan men är inte i. Hur kan jag se till att behålla min bröstvårta och lita på att läkaren inte kommer stympa mig totalt??
Visa svar
Svar:
Hej! Det är väldigt svårt att ge råd om detta då jag ju inte har varit med i diskussionen eller sett bilderna. Man brukar säga att det bör vara ett avstånd på minst 1 cm för att man ska försöka behålla bröstvårtan. Det är dock inte alltid som måttet på röntgenbilden är sanningen. Man kan ju dock göra ett försök att behålla bröstvårtan och ta ett särskilt prov vid basen för att se om det finns någon tumör där. Du får då dock vara beredd på att man behöver ta bort bröstvårtan senare om provet visar att det finns tumör där (ofta kan man då göra det i lokalbedövning). När man behöver gå väldigt nära bröstvårtan finns det också risk att blodförsörjningen påverkas så pass mycket att bröstvårtan inte överlever.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
DCIS Grad 3

Smärta

2026-05-20
Opererades för snart 6 år sedan i vänster bröst för trippelnegativ bc. Har inte haft några större problem vid operationsstället förrän nu. Började för ca ett halvår sedan med tillfälliga smärtor . Känns nästan som att det är på revbenen. En ganska skarp smärta som sitter i längre stunder nu. Har naturligtvis funderingar om vad det kan bero på. Bc vården i min region känns inte riktigt trygg och tyvärr så är bemötandet inte så bra. Man låter bli att kontakta någon pga det. Ser fram emot svar.
Visa svar
Svar:
Hej! Besvär efter operation och strålning (vet inte om du fick det?) är väldigt vanligt och kan ibland uppstå efter ett antal månader, oftast eftersom nerverna börjar vakna till liv då. Men jag tycker ändå att du bör kolla upp det då det är nytillkomna symtom. I första hand är det ju onkologen eller bröstmottagningen som bör ta detta, men om du tycker att det känns väldigt svårt att få kontakt där kanske du kan börja på vårdcentralen?
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Smärta

Journalanteckning

2026-05-20
Hej. Jag har för en tid sen varit och hos mammografin efter att jag hittat en knöl i bröstet, jag läste i min journal följande: 57 årig kvinna som har börjat att känna en knöl i sitt vänstra bröstet. Motsvarande denna mammografiskt ej finns något avvikande men UL-mässigt ses i vänster bröst i riktning kl. 7, 4 cm från mamillen, ett strax under hudytan befinnande 12 x 5 mm stort lipom. Corebiopsi x 1 har utförts (2026-04-14) där PAD svar visar en B3-lesion. Patologen rekommenderar diagnostisk biopsi Jag blev förskräckt och ringde till dom och det enda stöd och hjälp jag fick var att dom läste upp det kallelse brev som dom skulle skicka till mig från kirurgen. Vad betyder detta? jag har naturligtvis googlat och blev om möjligt ännu mer rädd, jag tänker på detta dygnet runt och är orolig. Jag ska till kirurgen om 3 veckor och känner att jag blir tokig på mitt oroande dag och natt.
Visa svar
Svar:
Hej! Ett lipom är en ofarlig fettknöl. En B3-förändring är ingen cancer, men innehåller ofta lite cellförändringar och man brukar vilja ta bort mer vävnad i dessa fall. Det finns lite olika varianter av B3-förändringar och de kan hanteras lite olika. Ibland gör man en operation och ibland tar man ett större prov på mammografin.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Journalanteckning

Letrozol/osteopeni och steloperation av fotled

2026-05-19
Hej! Jag är 46 år och tar letrozol och har gjort i 8 år. Jag har osteopeni. Jag stelopererade min fotled i april 2025 och det läkte inte så fick göra om steloperationen i december 2025. Bör man förebygga benhälsan inför en steloperation på fotled? Hur isåfall?
Visa svar
Svar:
Hej, Det har jag svårt att svara på. Ta upp det med den som ska operera din fot.
Fredrika Killander

Fredrika Killander

Överläkare bröstcancer

Fredrika Killander är överläkare vid sektionen för bröstcancer vid Skånes Universitetssjukhus i Malmö/Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Letrozol/osteopeni och steloperation av fotled

Funderingar kring nödvändighet av tamoxifenbehsneling

2026-05-19
Min tumör 7 mm duktal tubulär HER2 1, ER100%, PGR<10%, Ki67 2% utan spridning har opererats bort. Jag ska äta Tamoxifen i 5 år och undrar över om risken för biverkningar och försämrad livskvalitet i min ålder 72 är värd att ta. Vad är återfallsrisken utan behandling? Hur mycket minskar behandlingen återfallsrisken med Tamixifen?
Visa svar
Svar:
Hej, Vid en sådan liten tumör utan spridning har du mycket god prognos att förbli frisk. Du kan pröva att ta medicinen, och om du får biverkningar tala med din doktor om att eventuellt sluta, utan att din prognos påverkas på något större vis.
Fredrika Killander

Fredrika Killander

Överläkare bröstcancer

Fredrika Killander är överläkare vid sektionen för bröstcancer vid Skånes Universitetssjukhus i Malmö/Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Funderingar kring nödvändighet av tamoxifenbehsneling

Fråga våra specialister

  • Drabbad eller närstående? Fråga oss!
  • Experterna arbetar helt ideellt men du får oftast svar inom två veckor.
  • Alla frågor och svar publiceras på vår webbplats. Ange inte ditt namn om du vill vara anonym.
  • Stort arkiv med frågor och svar. Använd sökfunktionen nedan!
  • Mejla frågor om Bröstcancerförbundets verksamhet till info@brostcancerforbundet.se
  • Observera att ett svar från någon av bröstcancerspecialisterna inte motsvarar en läkarkontakt. Våra specialister kan inte ge en individuell medicinsk bedömning utan svarar mer övergripande på medicinska och vårdrelaterade frågor.

Vad funderar du kring?

Skickar fråga

Om bröstcancer

Bröstcancer är den vanligaste cancersjukdomen hos kvinnor. Nära 9000 drabbas årligen i Sverige.
Om bröstcancer
Om bröstcancer

Stöd oss

Vår vision är att ingen ska drabbas av bröstcancer. Var med och bekämpa bröstcancer med oss!
Stöd oss
Stöd oss