Visar 10 av 6113 träffar
2019 genomgick jag en vä.sidig mastektomi pg.a en duktal cancer grad 2, ER 100% PR 85% Ki-67 16% Herz 2 neg. Sedan har jag tagit aromatshämmare i 5 år.
Allt har gått bra och jag är mycket nöjd med uppföljningen.
Nu har den avslutande kontrollen gjorts och det hela är avslutat.
Jag är 80 år och fullt frisk och har inte haft några biverkningar av medicinen under dessa 5 år därför hade det känts bra och tryggt att få fortsätta med den (och med mammografi kontrollerna också) Men den önskan avfärdades.
Är risken för återfall nu så försvinnande liten att det hade varit meningslöst?
I journalen har vederbörande läkare skrivit att jag erhållit post.op terapi-vilket jag INTE fått. Är det troligt att jag fått fortsätta med med. och kontroller om läkaren hade vetat detta.
A N
Hej, post-op terapi är nog den antihormonella behandlingen. Det finns inga vetenskapliga studier som har undersökt värdet av en längre antihormonell behandling i din situation, och när det inte finns bevis att det är bättre brukar vi inte heller rekommendera en medicinsk behandling. Även om biverkningarna är milda. Ja, risken för återfall är liten men inte noll. Bra att fortsätta vara uppmärksam själv och söka vård om du märker en förändring, men du har en god chans att klara dig utan återfall.
Renske Altena
Docent i onkologi. Forskare, Karolinska Institutet.
Dölj svarJag har under uppehållet med cytostatika bett om att få äta Letrozol igen då jag ändå kopplar ihop den spridda nu trippelnegativa cancern med att jag slutade med Letrozol. Den är låg i östrogen nu under 10 och den är endast her-2 low. (Mycket låg) Min läkare säger att jag kan göra det om jag vill men det är inget de hade föreslagit själva. Vad anser ni om det?
Har dock fått mer biverkningar av Letrozol nu, kanske beror på att kroppen/slemhinnor är mer sliten nu efter Trodelvy beh.
Mvh Viktoria
Glömde en frågaHej! Jag hade vid 36 års ålder her-2 positiv och östrogenberoende med spridning till lymfkörtlar i axillen 2013.
Operation, strålad och fick alla behandlingar som fanns.
Åt Letrozol i 10 år, slutade med dessa i maj 2024.
I maj 2025 upptäcktes metastaser i skelettet i samband med rtg av annan anledning.
Visade sig att jag nu har trippelnegativ cancer med metastaser endast i skelettet. Har gjort 3 benbiopier.
Har fått cytostatika i ett år, varav Trodelvy i 6 mån. Är så stabilt nu att jag har fått uppehåll i behandlingen. Har mått mycket dåligt av behandlingen.
Hur sannolikt är det att cancern ändrat karaktär från ursprunget 2013 och nu är trippelnegativ? Känns inte som jag kan lita på benbiopsierna.
Mvh Viktoria
Spridd trippelnegativÄtit tamoxifen i ca 3 månader o h haft relativt regelbunden mens. Idag vakna jag med en ganska kraftig mellanblödning ( hade min mens för 2 veckor sedan) ska jag kolla upp detta?
TamoxifenÄr det vanligt att man har lätt att gå upp ivikt o riktigt svårt att gå ner igen ngr år efter cancerbehandling?
Äter letrozol!!
ViktökningVad innebär det med ett värde på 27% vid KI-67
Ki-67Hej, jag är 74 och äter Anastrozol sedan 11 månader. Efter ca 7 månader fick jag successivt besvär med avföringen. Innan dess drack jag 1 dos visiblin på kvällarna och kunde bajsa på morgonen och sedan gå ut med hunden. Nu är jag förstoppad och tar hjälp av movicol. Det gör att jag måste dricka för mig orimliga mängder vatten och glömmer jag blir bajset som betong. Det känns som om tarmen sluat arbeta pga anast. Tar jag 1 tablett dulcolax får jag ohyggligt magknip. Att ha långa sköna hundpromenader på morgonen är otänkbart. Jag blir bunden till hemmet. 2 dosor movicol gör samma rutin - jag får stanna hemma för plötsliga toalettbesök. Detta sänker min livskvalitet mycket.
Finns det någon tablett som gör att man kan tömma sig regelbundet vid någon tidpunkt?
Jag har bytt tillverkare av anastrozol flera gånger utan större framgång. Anastelb verkar vara bättre an andra. Men problemet kvarstår.
Funderingar kring avföringHur går man ner i vikt när man äter Letrozol? Man får rekommendation att man inte ska gå upp i vikt men det gör man ju av de tabletterna. Inte ens viktväktarna hjälper. Ska ta dessa tabletter i 10 år.
Gå ner i vikt när man tar LetrozolFör 3 år sedan fick jag bröstcancer. Jag opererades och fick därefter cellgifter och strålning. Jag har därfter fått skelettstärkande 2 ggr/år i 3 år och ska ta Letrozol i 8 år. Jag funderar nu på att tatuera ögonbryn och eyeliner.
Finns det några risker med det efter att ha haft bröstcancer eller att jag behandlas med Letrozol?
Fundering kring tatuering av "eyeliner"Jag har invasiv lobulär cancer grad 2 6 cm stor hormonreceptorpositiv - har genomgått total mastektomi och väntar nu på svar på analyserna. Vad jag förstår så baserar man behandlingen på ev fynd i portvaktskörtlarna. Men vad jag förstår så kan den ha spridit sig utan fynd i portvaktskörtlarna. Hur ska man tänka kring det?
Spridningsrisk - behandlingHej. Jag fick behandling för bröstcancer ett par år sedan. Upplever att jag blivit väldigt gråhårig efter all behandling. Jag undrar om det är säkert att använda henna hårfärgning? Vad är minst skadligt, att färga håret med henna eller vanliga hårfärger (permanent/toning)? Eller bör man avstå dessa båda om man haft bröstcancer? Är lite orolig för återfall, då jag läst att vanliga hårfärger kan öka risken för bröstcancer. Samt att henna ansågs cancerogent i någon studie.
Är henna hårfärg säkert?