Visar 10 av 5868 träffar
2020-02-26
Hej. Jag är 56 år. Opererades för bröstcancer i dec -19.
Lumbal A tumör. 14 x 11 mm. Grad 1, östrogen ER95%, progesteron PR20%, HER2 0, ki67: 20%
Invasiv ductal cancer. Hormonberoende. Ingen spridning till lymfkörteln. En körtel togs bort.
Behandling: Valde själv mastektomi, ingen strålning. Tamoxifen 20 mg i fem år.
Har behandlats med Estradot 100 mg o Utrogest bioidentiskt progesteron (2 kapslar/ dag) på licens i drygt ett år, slutade med Estradot o Utrogest i nov -19.
Hjälper Tamoxifen att reducera progesteron också? Eller reducerar det enbart östrogen?
Behöver jag särskild behandling för att få bort progesteron?
Vad är skillnad på Tamoxifen, Arimidex o aromatashämmare?
Hur stor är risken för återfall?
Hur ska jag tänka ang växtbaserat östrogen i maten? Kan jag äta havregrynsgröt varje dag?
Varför värker det i operationsområdet av Tamoxifen?
Tips för att lindra ledvärk i fotleder?
Är ki 20% lågt eller högt?
Tacksam för svar
Lotta
Hej Lotta, de hormoner du tagit tidigare har du vid detta laget gjort dig av med. Det handlar alltså inte om att reducera östrogen och progesteron när du tar tamoxifen. För det första kan man säga att du är frisk efter bröstcancer och att det mest sannolikt inte finns någon bröstcancercell i din kropp. Skulle det likväl göra det kan man i första hand räkna med att den i så fall har receptorer i sig. Receptorer är mottagarmolekyler som fungerar ungefär som nyckelhål vari nyckeln östrogen passar i den ena och progesteron i den andra. Om man sticker in en östrogennyckel i östrogenreceptorn så leder det bland annat till att nivån av progesteronreceptorn stiger, och om man blockerar östrogenreceptorn med falskt östrogen (=tamoxifen) hindrar det således progesteronreceptorn indirekt. Du behöver alltså inte ta antiprogesteron för att påverka den andra receptorn. I själva verket är det snarare tvärt om, om man har både östrogenreceptor och progesteronreceptor i tumören talar det för att de hormonella mekanismerna fungerar och chansen till nytta av hormonell behandling är större av t ex tamoxifen än om man inte ser progesteronreceptorer i tumöcellerna.
Aromatashämmarna fungerar på ett annat sätt, de hindrar bildningen av östrogen i kroppen och berövar på så vis östrogenreceptorn sin stimulering. Även en kvinna som inte menstruerar bildar spontant små mängder östrogen, det är det östrogenet som är målet för aromatoashämmare.
Risken att det går dig illa är ca 10 %.
Jag är omedveten om att det finns ngn studie som visar att man drabbas av återfall i högre grad med havregryn. Jag uppfattar att man kan teoretisera kring att det kanske skulle kunna vara så att man genom att äta fytoöstrogener, men jag vet inte att det finns ngn studie som säger att det faktiskt är så. Vill man förhålla sig till detta är det väl rimligt att blanda sin kost så att man inte äter samma hela tiden.
I ditt fall tänker jag att den blockering som tamoxifen gör av eventuella receptorer gör att risken för påverkan av substanser i maten via östrogenreceptorn faktiskt är obefintlig.
Jag tror inte att det värker i ärret av tamoxifen, utan av det faktum att man vid operationen skurit av en stor mängd nerver som nu försöker leta sig tillbaka till sina vanliga gängor, vilket kan leda till smärtupplevelse, eller i alla fall ilningar och pirrningar. Sådana besvär kan kvarstå under lång tid.
Ledvärk, hmm vanligt och tradigt besvär som jag tänker beror på "östrogenbrist". Det är vanligt i samband med aromatashämmare, men även ibland vid tamoxifen, och även uppfattar jag hos alldeles friska kvinnor som kommit in i klimakteriet. De flesta brukar säga att denna typ av värk lindras av att man rör på kroppen. Det brukar vara värst på morgonen innan kroppen kommit igång. Fysiskt aktivitet hjälper mot allt, kanske man t o m skulle kunna säga!
Om 20 % är högt eller lågt måste du fråga hemmavid, man har olika gränsvärden på olika sjukhus.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svar2026-04-15
Jag har utvecklat ett trauma för mammografi efter att ha blivit återkallad en gång för 12 år sedan. Jag trodde det var slut, så efter flera bilder och ultraljud utan anmärkning bröt jag ihop av lättnad. Efter det hoppade jag över en gång men gick vid nästa kallelse och fick ett brev där det stod att det inte fanns tecken på bröstcancer. Jag bara grät och kunde andas och sova igen. Pandemin kom, perfekt tyckte jag som hade all anledning i världen "att hoppa över" det obehagliga. Köerna växte och oj så lång väntetid vilket jag återigen tyckte var skönt: jag slapp "elefanten i rummet". Man vet ju att man ska gå, att det är en förmån och att det räddar liv! Ändå skapar det hos mig ångest och det blir en existensiell fråga mot allt förnuft. För två år sedan tog jag mod till mig och knallade dit igen när jag blev kallad. Återkallad igen, samma ställe i samma bröst. Fler bilder och ultraljud, återigen släpptes jag fri "utan anmärkning" med detta utlåtande:
Mammografi visar bilateralt måttligt tät bröstvävnad. Patienten har återkallats på grund av ett misstänkt detta område på projektion 2 upptill i vänster bröst. På de tagna bilder har dock området samma utseende som på tidigare undersökningar. Ultraljud visar i detta område lite mer samlat körtelvävnad och inget malignitetsmisstänkt. Inga patologiska lymfkörtlar i vänster axill. Patienten får kraftigt lugnande besked och återgår till screeningen.
Nu fick jag en ny kallelse och traumat väcktes återigen. Jag läste flitigt på om "fakta" för att "slippa" men jag är ju rädd om mig... Jag tog på mig mina modigaste skor, bokade om till en tid samma dag och gick. Nu är det en vecka sedan och jag sover inte av oro. Jag är bokstavligen livrädd för att bli återkallad igen! Jag är 56 år så jag borde vara vuxen! Jag har små, mjuka bröst utan kännbara eller synliga förändringar eller hårdheter och ingen cancer i släkten. Kan ni hjälpa mig att sova om nätterna genom något slags lugnande sätt att tänka? Jag är orimligt rädd.
Hej
Vad tråkigt att det blivit så att mammografiundersökningen orsakar så mycket oro för dig. Mitt bästa råd är att prata med sköterskorna när de gör undersökningen om hur du känner, och vid behov även ringa till avdelningen innan undersökningen om du känner att det är svårt att orka gå dit, för att du ska få det stöd du behöver för att klara av att delta.
Det bästa är att delta vid varje tillfälle du blir kallad. Eftersom bilderna varje gång jämförs med tidigare bilder kan en säkrare bedömning göras när det finns flera tidigare undersökningar att jämföra med.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svar Om mammografi allmäntJag har en trippelnegativ spridd bröstcancer (till lungorna) och fått veta att immunterapi inte fungerar för mig då den är helt negativ och inte finns några receptorer som gör att immunterapibehandlingen skulle fungera både CPS och IC-score under 1.
Jag har läst om nya behandlingar s.k. cytostatika-konjugat med antikroppar och undrar om det kan vara ett alternativ för mig? Eller finns att nya behandlingar som kanske skulle kunna fungera för mig.
Jag har hittills gjort 7 behandlingar med Paklitaxel en gång per vecka. Eventuellt ska jag ingå i TAOMINA-studien framöver om sjukdomen är stabil.
Kan antikroppsbehandling fungera vid spridd TNBC?Tack Anne, för ditt svar angående min fråga om "Prognos för min bröstcancer." Men skulle också gärna vilja veta hur stor risken är för återfall och spridning, med den bröstcancer som jag hade. Skulle också vilja veta hur mycket den antihormonella efterbehandlingen som jag nu genomgår (Exemestan i 5 år) kan minska ev. risk för återfall och spridning. Jag har mycket biverkningar från Exemestan, dock lite mindre än med Letrozol. Tänker att om risken är liten, kanske jag kan överväga att avsluta den behandlingen? Det är 4 år kvar!! Tror mej ändå förstått att min cancer inte var av den snällaste sorten, då cellerna i tumören graderades till 3. Är införstådd att dylika beräkningar görs på gruppnivå, men för mej skulle det ändå ha ett värde, för hur jag sak tänka inför framtiden MVH Agnetha
Hej. Risken för återfall efter 10 år är ca 12 %, efter 5 års behandling med tex Letrozol. Vissa återfall (tex i bröstet/ärret) går att behandla med botande målsättning, så alla återfall innebär alltså inte spridd sjukdom.
Med den hormonsänkande behandlingen minskas risken för återfall med ca 6% (om man räknar efter 10 år), dvs risken halveras. Nyttan är alltså ganska tydlig, men samtidigt måste biverkningarna också värderas. Ofta finns hjälp att få för att det ska vara lite lättare med behandlingen. Nu vet jag inte vilka biverkningar du har, så det är svårt att ge tips. Man kan tex prova en annan sort aromatashämmare, eller byta till tamoxifen (om det inte finns kontraindikationer). Prata med din sköterska/läkare för att se vad som kan göras för dig, är mitt råd.
Den tumör du hade var Grad 3, dvs Luminal B, och den är lite lömskare än den minst aggressiva sorten. Å andra sidan fanns det ingen spridning till sentinel node, vilket ju är positivt.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Risk för återfall och spridning2026-04-09
Jag har opererats den 2/12 då de tog bort mitt högra bröst samt 24 st Lymfkörtlar. 13 st lymfkörtlar var påverkade. Har fått göra metastasutredning och inga metastaser har inte hittats. Min cancer är hormonell och stadium 3. Har genomgått 3 st behandlingar med EC90 var tredje vecka. Skulle få Doc 75 men pga besvär med tarmarna bytte läkaren till paclitaxel i 9 v. En varje vecka, Behövs verkligen så många behandlingar?
Har fått första förra veckan och skulle fått dos 2 i går men den blev inställd pga förhöjda levervärden. P-ALAT = 2,37, P-ASAT = 0,94. De var lätt förhöjda innan behandlingen förra veckan. P-ALAT = 1,05, P-ASAT = 0,66
Är det vanligt med sådan värden i samband med cellgifter?
paclitaxel och förhöjda levervärden2026-04-09
Finns det någon forskning på om biverkningar av tamoxifen blir värre eller inte om behandlingen påbörjas hos kvinnor som redan lider av svåra naturliga klimakteriebesvär så som kraftiga nattsvettningar, intensiva och frekventa värmevallningar dagtid, kraftig ledvärk, nedstämdhet och torra slemhinnor inklusive vaginal atrofi?
Tamoxifen vid redan naturligt svåra klimakteriebesvär.2026-04-09
Hej,
Först av allt; stort tack för att ni finns, ni betyder mycket! Jag undrar om ni kan svara på hur vanligt det är med kraftiga ryggsmärtor i samband med en första behandling av zoledronsyra? Jag fick min behandling i förrgår och under natten till igår uppkom feber, frossa och värk i rygg, nacke och axlar. Jag har tagit två paracetamol fyra ggr per dygn och en ibumetin 3 ggr per dygn men det hjälper endast måttligt. Jag har så ont att jag knappt kan resa mig, gå, stå eller röra mig. Vad bör jag tänka på för att underlätta och när ska man eventuellt söka vård?
Biverkningar Zoledronsyrebehandling2026-04-09
Hej! Jag opererades för hormonberoende bröstcancer 2023 där man till slut gjorde mastektomi pga ej radikalt bortopererat. Cancern var inte spridd till lymfkörtlarna och jag fick efterföljande strålning men ej cellgifter. Har ätit Tamoxifen sedan årsskiftet 2023-2024 och tanken är att jag ska äta det i 5 år. Jag hade inte hamnat i klimakteriet när jag började. Jag har väldigt mycket biverkningar av Tamoxifen som ständig pms, värmevallningar och ökade flytningar (som jag kollat upp hos gynekolog). Eftersom jag inte fick cellgifter har jag inte kontakt med någon onkolog. Nu undrar jag om det finns annat behandlingsalternativ än Tamoxifen? Har hört att om man ska ta Anastrazol istället krävs att man är i klimakteriet men jag vet ju inte eftersom jag ”kemiskt” hamnat i klimakteriet av Tamoxifen. Jag är 51 år och min mens kommer med några månaders mellanrum, väldigt oregelbunden sedan jag började med Tamoxifen. Tack på förhand!
Hur vet man om man kan gå över till Anastrazol från Tamoxifen?2026-04-09
Hej, vill sluta med Prolia pga biverkningar.Avslutade hormonbehandling (anaztrosol))efter 7 år för 6 mån sedan.Proliainjektioner i fyra år.Äter Kalk o C-vitamin.
Är det ok att avsluta nu eller hur länge bör jag fortsätta?
Sluta med Prolia efter slutbehandling med Anatrozol2026-04-09
Jag fick BC 2019 (38 år gammal), genomgick mastektomi, cellgifter (6 ggr: 3 EC och 3 DOC), strålning och därefter antihormonell behandling (tamoxifen och Zoladez) i fem år. Sista zoladezsprutan i somras (2025j och sista tamoxifen i dec (2025). Igår fick jag mens igen och undrar om det är normalt? Jag har fortfarande kvar vallningar, vilket känns konstigt när mensen kommit tillbaka?
Mensen kommit tillbaka