Visar 10 av 6148 träffar
Hej!
Jag har tyvärr lite svårt att lita på vården. Jag upptäckte min tumör själv. 5 månader tidigare va jag på mammografi som inte visade tecken på bröstcancer.. jag är 44 år
gynekologer säger att hormonspiral endast verkar lokalt o när jag ställt frågan om koppling till bröst cancer så säger de att det inte är något att oroa sig för.
Då undrar jag varför det första man ska göra vid bröstcancer är att ta ut sin hormonspiral?? Jag vet att cancer kan va hormon beroende men spiralen verkar ju endast lokalt??? Detta går ju inte ihop och gör mig knäpp..
jag har hormonspiral yadess med lägst hormoner i. Jag mår fruktansvärt dåligt utan spiralen då jag har pmds.
Jag har tubulär bröstcancer 5mm, långsam tillväxt 5%
Och hormonreceptor va på östrogen 90% och progesteron 95%
HER 2 negativ.
Jag ska operera ut en tårtbit och SN o bli strålbehandlad i 3 veckor
Behöver jag hormonbehandling? Läkaren sa förmodligen inte.. vill ha någon annan läkares uttalande.
Behöver jag plocka ut spiralen?
Undrar även riskerna att bli strålad på vänster bröst. Mina mor o farföräldrar har dött i hjärtfel. Kan man få undersöka sitt hjärta innan man blir strålad?
Undrar även varför läkare o sköterska säger ät som vanligt som en vanlig svensson när man har cancer.. när det finns vetenskapliga studier på mat som är bra mot cancer och även vad man inte bör äta…
Jag undrar även om man kan se hur stor en tumör är på ett ultraljud
Och om man har rätt att kräva extra ultraljud om man har bröstcancer.
Erbjuder sjukhusen intravenöst c vitamin? I vilken dos? Är det något man kan kräva att få?
Hej,
jag försöker svara kort på dina frågor men har inte alla detaljer.
- hormonspriral: om du har haft den i flera år finns det knappast någon hormon kvar och tillför det inte mycket att plocka bort
- hormonbehandling: beror på operationssvaret
- hjärtat: diskutera gärna med din onkolog kring detta, men oftast behövs det inte
- äta: viktigt med nyttig och varierad kost men finns ingen vetenskaplig bevis som säger vad är bäst eller vad ska undvikas
- ultraljud: kan tillföra mer information, diskutera gärna med din kirurg
- vitamin C: nej inget bevis och inget att rekommendera, finns inte heller att få inom offentliga vården.
Hoppas allt kommer att gå bra för dig!
Renske Altena
Docent i onkologi. Forskare, Karolinska Institutet.
Dölj svarÄtit Letrozol i ett år (av 5). Är 58 år. Gjorde ett tre veckors uppehåll och då mådde jag fantastiskt. Nu är jag tillbaka i ledvärk och fatigue. Bentäthetsundersökningen var bra.
Läkaren tycker att jag ska byta till Tamoxifen. Men jag är tveksam. Inte lika starkt skydd och biverkningar som skrämmer mig mer, som lungemboli. Är det inte bättre att känna sig skruttig i 4 år till.
LäkemedelsbyteHej, Jag har en fråga angående mina provsvar , jag behandlades för 7år sedan för hormonell bröst cancer med metastas i portvakt körteln just nu är jag i stabil remission, jag har inte fått dropp behandlingar intravenöst för att stärka skelletet utan min onk skrivit ut istället Kalcium D forte 500/800 vilket jag tagit under alla dessa år. Nyligen tog jag prover visar att mitt kalciumvärde förhöjt Kalcium totalt 2,65 Kalcium joniserad 1,31 PTH 3.0 och fosfat 1,0 Kan jag fortsätta ta mina kalcium och vitamin D eller måste göra ett uppehåll, min onkolog är inte i tjänsten nu, Åldern 50++ lagom osteoporos finns , Tackar för svar ! Elen
Frågan om provsvarÄter kapicetabin omgång 5.Har väldigt biverkningar, men nu har börjat tappa ögonfransar. Har inte fått någon information om att hår skulle påverkas av denna behandling . Kommer övrig behåring påverkas?
Fundering kring biverkningarMin väninna i Nordmakedonien har opererats för bröstcancer för ca 3 v sedan - nu har hon börjat kemoterapi och har en kombination av dessa läkemedel Doxorubicin och Cyclophosphamide. Hon ska få 4 behandlingar. Är detta en god väg framåt enligt svenska standarder?
De har fått betala operationen själva (4000 Euro) då deras offentliga vårdsystem inte fungerar.
Kan det finnas ekonomiskt stöd att söka?
KemoterapiÄter Letrozol och tar Zoladex utifrån hormonell bröstcancer. Har nu fått Blissel utskriven utifrån torra slemhinnor. När jag läser på blir jag orolig om det är riskfritt att ta?
Tacksam för svar!
BlisselGår det bra att ta Taurin när man har hormonberoende bröstcancer. Har fått cellgifter, opererats med tårtbitsoperation och axillutrymning, ska strålas och ta Tamoxifen i 5 år, därefter aromatashämmare i 5 år och Verzenios parallellt med Tamoxifen i 2 år.
Taurin kosttillskottHej! Jag tar Tamoxifen och undrar om det går bra att ta omega-3, D-vitamin, kreatin, L-teanin och Magtein (magnesium L-threonate)?
Jag undrar även om riktlinjer ändrats och det numera anses bra för alla som tar antihormoner att fortsätta längre än fem år. När jag startade för 4 1/2 år sedan sades det fem år med eventuell förlängning. Och är det i så fall bra att byta till annan medicin än tamoxifen (äggstockarna gick i pension för fem år sedan). Jag har frågat min doktor om byte men får bara till svar att jag får byta om jag vill. Hur ska jag kunna veta vad som blir bäst… Jag känner att det är upp till mig att läsa på och det är jättesvårt och känns otryggt.
Kosttillskott och tamoxifenHej!
Jag fick cytostatika för 12 år sedan och mina fransar har aldrig riktigt kommit tillbaka. De är bara några millimeter långa, tunna och glesa. Det kan låta som en liten sak, men det påverkar och jag saknar något som ramar in ögat. Mascara fäster inte.
I bland annat USA finns bimatoprost godkänt som behandling för glesa fransar, och det skrivs ut på recept. I Sverige finns samma läkemedel, men bara som ögondroppar mot grönstarr. Som patient upplever jag att det är svårt att ens ta upp frågan med en läkare, och jag känner inte till någon som erbjuder det.
Mina frågor är:
Varför används inte bimatoprost för fransar efter cancerbehandling i Sverige, när det görs i andra länder?
Vart kan man vända sig om man vill få hjälp med det här?
Jag tror att fler än jag känner igen sig. Fransar och ögonbryn är en stor del av hur vi känner igen oss själva, även långt efter att behandlingen är slut.
Tack!
Varför skrivs inte bimatoprost ut för fransar efter cytostatika i Sverige?Hej, jag har hormonkänslig cancer, gjort mastektomi, 20 strålning och nu Verzenios i 2 år samt Anastrozol, Jag ska också få Zoledronsyra 6 ggr, ännu inte påbörjat.
Jag har opererat bort en visdomstand som strulat innan jag ska få Zoledronsyra, min andra visdomstand har aldrig strulat och sitter nära nerven, så jag vill helst inte ta bort. Måste man ta bort visdomstanden om jag aldrig haft problem av den? Är det regel snarare än undantag? Tack på förhand!
Zoledronsyra och borttag visdomstandHej!
Min mamma har haft bröstcancer två gånger. Första gången vid 40år och andra vid 50år. Även min syster fick bröstcancer som 36åring. Ingen ärftlig gen har påträffats, men man har trots det på den genetiska poliklinikens utredningar konstaterat att min risk att insjukna är över 30%. Jag överväger en förebyggande mastektomi, men undrar nu hur lågt man får ner riken att insjukna genom ett sådant ingrepp och om det är rekommenderat eller inte? Är det lättare eller svårare att upptäcka cancer efter att man gjort en mastektomi? Min läkare tar inte ställning till detta eftersom ingen ärftlig gen har kunna hittas. Min pappa har nyligen insjuknat i prostatacancer, men vi vet inte ännu om han bär på någon gen som kan påverka min risk att insjukna. Jag går på mammografi en gång per år pga min förhöjda risk.
Förebyggande mastektomi