Visar 10 av 6229 träffar

Förstorad mjälte av Kadcyla

2025-04-06
Hej! Jag verkar ha åkt på en ovanlig biverkning av Kadcylan i form av förstorad mjälte (13 cm). Jag ligger lågt på ett gäng olika blodvärden och vi har tillfälligt skjutit på behandling 13 av Kadcyla med 8 dagar för att få resultat från bland annat ANA. Min onkolog är väldigt tveksam till att jag bör ta de återstående två behandlingarna, medan jag nu kan se att hens kollega (ordinarie onkologen är på semester) lagt in dosreducering till 2,4 istället för 3,6 på kvarvarande behandlingar. Oron hos min ordinarie onkolog ligger bland annat i potentiell bestående skada på benmärgen eller att trigga autoimmunitet. Nedan är mina senaste värden: P—Haptoglobin Resultat <0,10 g/L * Referensintervall: 0,24 - 1,90 * markerar resultat utanför referens­intervallet B—Leukocyter Referensintervall: 3,5 - 8,8 x10E9/L 2,3 x10E9/L * Värdet ligger utanför referensintervall Graf Svar ej vidimerat B—Neutrofila granulocyter Referensintervall: 1,6 - 5,9 x10E9/L 1,3 x10E9/L * Värdet ligger utanför referensintervall Graf Svar ej vidimerat B—Erytrocyter Referensintervall: 3,94 - 5,16 x10E12/L 3,71 x10E12/L * Värdet ligger utanför referensintervall Graf Svar ej vidimerat B—Hemoglobin (Hb) Referensintervall: 117 - 153 g/L 105 g/L * Värdet ligger utanför referensintervall Graf Svar ej vidimerat B—EVF Referensintervall: 0,35 - 0,46 0,32 * Värdet ligger utanför referensintervall Graf Svar ej vidimerat B—MCV Referensintervall: 82 - 98 fL 85 fL Graf Svar ej vidimerat Erc(B)—MCH Referensintervall: 27,1 - 33,3 pg 28,3 pg Graf Svar ej vidimerat Erc(B)—MCHC Referensintervall: 317 - 357 g/L 331 g/L Graf Svar ej vidimerat Erc(B)—RDW-CV Referensintervall: 11,6 - 14,8 cv % 13,7 cv % Graf Svar ej vidimerat B—Trombocyter Referensintervall: 165 - 387 x10E9/L 70 x10E9/L * Värdet ligger utanför referensintervall Graf Svar ej vidimerat B—Trombocytmedelvolym Referensintervall: 9,4 - 12,6 fL 10 fL Graf Svar ej vidimerat (kan nämna att Trombocyterna stigit från 50 till 70 på 4 dagar, provet togs dagen innan jag egentligen skulle ha fått dos 13 om vi inte skjutit på behandlingen). Mina frågor till er: 1. Hur skulle ni rått patienten i detta läge? Att fortsätta med de två kvarvarande behandlingarna eller avbryta? 2. Vore det rimligt att skjuta ytterligare på behandling 13 för att ge kroppen chans att hämta sig mer? 3. Om cancern skulle komma tillbaka, innebär det då att jag inte kommer kunna få Kadcyla igen pga tidigare mjältförstoring? 4. Brukar mjälten minska i storlek efter behandling? 5. Hur stor är risken för att jag redan nu har permanenta skador?
Visa svar
Svar:
Hej. Detta är en ganska komplex situation som kan vara svår att svara på, jag tycker att du ska lita på din läkares bedömning, hen har all nödvändig information som behövs, inklusive en personlig kontakt med dig. Jag brukar inte driva den förebyggande behandlingen (adjuvant) med Kadcyla för långt, med risk för långdragna och kroniska biverkningar. Man kan tänka sig att ge "enbart" trastuzumab, men det måste din läkare förstås besluta om. Utifrån det du skriver skulle jag inte fortsätta med behandlingen utan eventuellt byta till trastuzumab istället, de sista 2 doserna). Huruvida det går att ge Kadcyla i händelse av att ett framtida behov uppstår är svårt att svara på men jag skulle inte, utifrån det jag vet, säga att det skulle vara otänkbart. Många av frågorna går inte riktigt att svara på utan du bör resonera med din onkolog om dessa funderingar, och hen kanske kan ringa en kollega på annan klinik, om det behövs.
Anne Andersson

Anne Andersson

Överläkare och diagnosansvarig

Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Övrigt

Rodnad

2026-10-20
Hej! Jag är 33 år och har varit öm i v bröst i ca 2 veckor. Idag hade jag även en rodnad på samma bröst. Denna rodnad har jag sett tidigare (är alltid på samma sida) men det kommer och går. Är detta något man bör kolla upp eller kan man avvakta ?
Visa svar
Svar:
Hej! Det låter inte i första hand som något farligt, men det är bra att kolla upp.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Rodnad

Vätska ur ena bröstet

2026-10-20
Hej! Jag är 36 år och har sedan 1.5 år tillbaka gulvit mjölkaktig vätska som jag kan pressa ut ur ena bröstet. Inget blod. Ser ut att komma från en mjölkgång. Har aldrig runnit spontant. Ammat för fem år sedan. Har inga nytillkomna knölar etc. Var på mammografi och ultraljud för ett år sedan som var ua men fick inte reda på vad det beror på. Nu orolig igen då min mamma haft bröstcancer två ggr (har ingen genmutation). Bör jag söka igen?
Visa svar
Svar:
Hej! Det är vanligt att det kommer vätska ur bröstvårtorna och så länge det inte är blodigt är det inte tecken på cancer, särskilt om det bara kommer när man trycker. När man klämmer stimuleras bildning av mer vätska så rekommendationen är att låta bli att klämma så minskar det.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Vätska ur ena bröstet

Biopsi

2026-10-20
Svar på biopsi ER 90 % PR 80%HER2 0 % KI-67 48 % Vad innebär det
Visa svar
Svar:
Hej! Av flera skäl är det bättre att du väntar på läkarbesöket, då du kommer att få fullständigt besked. Din läkare har då hela bilden och du har också möjlighet att ställa eventuella följdfrågor direkt.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Biopsi

Pagets och läkares bemötande

2026-10-20
Jag har sedan 4 mån tillbaka haft klåda på/i mitt bröst. Klådan är svår att lokalisera och skiftar i intensitet. Jag har även en rodnad på bröstvårtan som skiftar i storlek under tid. Jag var på vc och fick rådet att smörja med dactacort vilket gjorde det sämre efter 6 dagar så jag avbröt det. Jag blev sedan remitterad till bröstmottagning som säger att det inte ser ut som cancer och han vill skona mig från en stansbiopsi för att det gör väldigt ont och blöder etc. Jag ska få en tid om 3 månader för uppföljning samt att jag ska prova mig fram med kortisonkrämer för och se vad som hjälper. Mina tankar är att det kan vara pagets. Det jag undrar är varför man blir avvisad med svar som ”pagets får man när man är 57 år” ”mammografin såg bra ut” ”pagets ändrar inte sig i utseende och storlek” ”du har inte bröstsjukdomar i familjen” ”du är för ung”. Pagets syns inte på mammografi, pagets avfärdas ofta som eksem” pagets kan inte ställas via hur det ser ut, ultraljud är det som det står rekommenderas att göra som nästa steg, stansbiopsi bekräftar eller utesluter pagets, man kan prova kortisonsalva men om det inte hjälper ska det undersökas vidare. varför gör man inte ett ultraljud? Varför ska man hålla koll på förändringar om de ändå inte tas på allvar? Jag vet att det är sällsynt att få det men ändå drabbar det 1-3 % . Det är inte första gången jag läser att läkare inte verkar ha koll på vad det är, hur kan det vara så? Pagets missas för att man tror att det är ett eksem, pagets är ett av de snällare åkommorna men om det inte upptäcks kan det sprida sig.
Visa svar
Svar:
Hej! Nu skriver du inte hur ung du är, men Paget är väldigt sällsynt (om det ens förekommer alls) i ung ålder. Jag har nog inte heller varit med om att det bara varit klåda utan att man har sett att bröstvårtan är förändrad (sårig eller åtminstone förtjockad). Det kan vara svårt att skilja från eksem, och som du skriver brukar man rekommendera utredning med provtagning om det inte ger med sig med kortisonbehandling. Man behöver prova några veckors behandling med kortison för at det ska ha effekt på eksem (Daktacort innehåller även medel mot svamp och det behövs inte utan kanske bättre att i så fall prova bara hydrokortison). Ibland kan det också behövas lite starkare kortisonsalva, som man då behöver ha recept på.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Pagets och läkares bemötande

Smärta runt tidigare cysta

2026-10-20
Hej, Jag fick i samband med att jag ammade mitt första barn en godartad cysta (galactocele tror jag det kallades) i mitt högra bröst, det gjordes mammografi och biopsi för att konstatera detta. Jag har det senaste halvåret börjat få ont där cystan satt i samband med ägglossning och mens. Smärtan är förhållandevis påtaglig även om den inte hindrar mig från att göra saker som normalt, men den är mer än bara molande i bakgrunden. Smärtan avtar när jag inte är i dessa perioder av min cykel. Jag är idag 37 år gammal. Cystan är inte kvar vad jag kan känna. Jag har flera vänner och bekanta som drabbats av bröstcancer i relativt ung ålder vilket ju sätter igång tankarna. Är detta något jag bör söka för att få kontrollerat? MVH / E
Visa svar
Svar:
Hej! Smärta i bröst är vanligt och sällan något farligt. Men om det är nytillkomna besvär som inte ger sig är det ändå bra att kolla upp.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Smärta runt tidigare cysta

Fibroadenom som muterade till en Phyllodestumör?

2026-10-20
Hej! Jag tog prov på en nyupptäckt knöl 2021 och fick då besked att det var ett fibroadenom och kände mig lugn med det. 2025 kände jag att det tillkommit en bredvid den första. Provet på denna nya knöl var samma som första; fibroadenom. Området fortsatte att störa mig med smärta och verkade bli större hela tiden. Sökte på annat sjukhus och den bröstkirurgen sa direkt utan varken nya bilder eller prov att hon misstänkte en phyllodestumör och satte upp mig till operation direkt. Ultraljud visade då tillväxt och biopsin kunde inte utesluta phyllodestumör. Nu visar det sig vara en phyllodestumör av minst borderline där malignitet inte kan uteslutas och jag måste opereras igen då det inte var radikalt borttaget. Har fibroadenomet plötsligt muterat och blivit en phyllodestumör?
Visa svar
Svar:
Hej! Så kan det vara då förändringarna är besläktade och utgår från bindväv i bröstet. Det kan också vara så att det från början var en blandbild och att man inte fick med den del som vara phyllodes i provet.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Fibroadenom som muterade till en Phyllodestumör?

Bröstkörtel

2026-10-20
Hej! Jag upptäckte för sex månader sedan en knöl på vänster sida av mitt vänstra bröst! Jag har gjort både mammografi, ultraljud och biopsi och fått diagnosen att jag har bröstkörtelvävnad upp emot armhålan. Denna knuta kvarstår och ömmar i takt med min menscykel. Den har inte blivit större men är där tydligt och ömmar mycket. Min första fråga är, är det normalt att EN körtel ömmar mer än resten av bröstet? (Tänker att jag har körtlar i hela bröstet ju?) Och kan jag göra något åt detta?
Visa svar
Svar:
Hej! Det är ganska vanligt med extra bröstkörtelvävnad i armhålan, som ju då kan svullna på sig med hormonsvängningarna i menscykeln liksom övriga bröstet. Jag tycker också att det låter normalt att du bara känner av ömheten där.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Bröstkörtel

Vad väntar jag mig?

2026-10-20
Hej! I september i år började jag få ömmande smärta i mitt högra bröst. Tänkte inte mycket på det förens min sambo upptäckte en knöl snett nedanför bröstvårtan. Ringde VC och fick tid direkt. Han konstaterade på plats att det är en tumör, men kan såklart inte ”kill gissa” och skickade remiss till mammografi enheten. Tagit tid innan jag ens fick en tid då dem hade högt tryck även fast läkaren satt remissen som akut. Jag började sen för ca 1,5 vecka sen då apelsinhud/rynkor under bröstvårtan, smärta ut i armhålan och även en extrem hårdhet vid ärrvävnad som jag haft efter en bröstförminskning för 3 år sen. Bröstet gör inte ”ont” utan mer ömmar och är knöligt och ser konstigt ut, ingen direkt volym och jag fick en tid hos VC igen och han ringde till mammografienheten för att se om de hade snabbare tid för han ansåg att detta är inget bra. Han sa tydligt att ”enligt all statistik ska inte detta va elakartad form av tumör men, jag kan inte säga det i ditt fall för allt talar emot något som jag oroar mig för” Jag är super orolig inför besöket som nu är på tisdag 20/10. Har läkaren skrämt upp mig eller hur ska jag tänka? Kan det va så illa att jag har cancer? Jag är 27 år ska tilläggas och har ingen mens alls Fött 4 barn och ammar inte.
Visa svar
Svar:
Hej! Med tanke på din låga ålder är det inte så sannolikt med cancer om du inte har ärftlighet, men det kan förstås inte uteslutas utan att undersöka. Det finns många andra saker det kan vara, som tex bindvävsknuta eller ärrvävnad.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Vad väntar jag mig?

DCIS ärftlighet?

2026-10-20
Hej, jag fick DCIS grad 2-3 för några år sedan (lite ovanligare presentation med en palpabel, solid men mjuk och gummiaktig, rund tumör på drygt 2 cm). Sektor + adjuvant strål. Någon hormonpanel gjordes aldrig. Tumören misstolkades på alla screening-mammografier men i efterhand har man konstaterat att den var lika stor när jag fyllde 40 som när den upptäcktes vid 45, så har väl sannolikt funnits sedan 30-någonting-åldern. Betalade själv för ett gentest p g a det (+ okänd ärftlighet) och var negativ för allt (58 testade gener, även för andra cancrar). Har min dotter någon ökad risk att få bröstcancer p g a detta? Vad är min ungefärliga risk att få ny DICS resp invasiv bröstcancer?
Visa svar
Svar:
Hej! Om det bra är du i släkten som haft bröstcancer är det nog inte så att din dotter har ökad risk. Din risk för återfall beror också på flera faktorer, men i genomsnitt brukar man säga att risken för återfall är cirka 10 %, i hälften av fallen ungefär brukar återfallet vara invasivt. Om du har funderingar angående ärftlighet rekommenderar jag dig att kontakta din bröstmottagning.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
DCIS ärftlighet?
Övrigt

Vad betyder ER+/HER2

2026-10-20
Jag ser i min journal att det står (bl.a.) att min cancer är ER+/HER2? Betyder det att jag helst säkert kommer att få återfall??
Visa svar
Svar:
Hej! Nej, det betyder inte att du kommer att få återfall. Det är bara olika så kallade receptorer. Om en tumör är ER-positiv (ER+) betyder det att den har "mottagare" för östrogen. På motsvarande sätt är HER2 en mottagare för så kallat Herceptin. Du kommer att få mer information om detta på ditt återbesök.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Vad betyder ER+/HER2

Fråga våra specialister

  • Drabbad eller närstående? Fråga oss!
  • Experterna arbetar helt ideellt men du får oftast svar inom två veckor.
  • Alla frågor och svar publiceras på vår webbplats. Ange inte ditt namn om du vill vara anonym.
  • Stort arkiv med frågor och svar. Använd sökfunktionen nedan!
  • Mejla frågor om Bröstcancerförbundets verksamhet till info@brostcancerforbundet.se
  • Observera att ett svar från bröstcancerspecialisterna inte motsvarar en läkarkontakt. Våra specialister kan inte ge en individuell medicinsk bedömning utan svarar mer övergripande på medicinska och vårdrelaterade frågor. Specialisterna kan heller inte svara på frågor som skickas till deras jobbmejladresser, utan enbart på dem som ställs här.

Vad funderar du kring?

Skickar fråga

Om bröstcancer

Bröstcancer är den vanligaste cancersjukdomen hos kvinnor. Nära 9000 drabbas årligen i Sverige.
Om bröstcancer
Om bröstcancer

Stöd oss

Vår vision är att ingen ska drabbas av bröstcancer. Var med och bekämpa bröstcancer med oss!
Stöd oss
Stöd oss