Visar 10 av 6085 träffar
Hej!
Jag verkar ha åkt på en ovanlig biverkning av Kadcylan i form av förstorad mjälte (13 cm). Jag ligger lågt på ett gäng olika blodvärden och vi har tillfälligt skjutit på behandling 13 av Kadcyla med 8 dagar för att få resultat från bland annat ANA. Min onkolog är väldigt tveksam till att jag bör ta de återstående två behandlingarna, medan jag nu kan se att hens kollega (ordinarie onkologen är på semester) lagt in dosreducering till 2,4 istället för 3,6 på kvarvarande behandlingar. Oron hos min ordinarie onkolog ligger bland annat i potentiell bestående skada på benmärgen eller att trigga autoimmunitet. Nedan är mina senaste värden:
P—Haptoglobin
Resultat <0,10 g/L *
Referensintervall: 0,24 - 1,90
* markerar resultat utanför referensintervallet
B—Leukocyter
Referensintervall: 3,5 - 8,8 x10E9/L
2,3 x10E9/L *
Värdet ligger utanför referensintervall
Graf
Svar ej vidimerat
B—Neutrofila granulocyter
Referensintervall: 1,6 - 5,9 x10E9/L
1,3 x10E9/L *
Värdet ligger utanför referensintervall
Graf
Svar ej vidimerat
B—Erytrocyter
Referensintervall: 3,94 - 5,16 x10E12/L
3,71 x10E12/L *
Värdet ligger utanför referensintervall
Graf
Svar ej vidimerat
B—Hemoglobin (Hb)
Referensintervall: 117 - 153 g/L
105 g/L *
Värdet ligger utanför referensintervall
Graf
Svar ej vidimerat
B—EVF
Referensintervall: 0,35 - 0,46
0,32 *
Värdet ligger utanför referensintervall
Graf
Svar ej vidimerat
B—MCV
Referensintervall: 82 - 98 fL
85 fL
Graf
Svar ej vidimerat
Erc(B)—MCH
Referensintervall: 27,1 - 33,3 pg
28,3 pg
Graf
Svar ej vidimerat
Erc(B)—MCHC
Referensintervall: 317 - 357 g/L
331 g/L
Graf
Svar ej vidimerat
Erc(B)—RDW-CV
Referensintervall: 11,6 - 14,8 cv %
13,7 cv %
Graf
Svar ej vidimerat
B—Trombocyter
Referensintervall: 165 - 387 x10E9/L
70 x10E9/L *
Värdet ligger utanför referensintervall
Graf
Svar ej vidimerat
B—Trombocytmedelvolym
Referensintervall: 9,4 - 12,6 fL
10 fL
Graf
Svar ej vidimerat
(kan nämna att Trombocyterna stigit från 50 till 70 på 4 dagar, provet togs dagen innan jag egentligen skulle ha fått dos 13 om vi inte skjutit på behandlingen).
Mina frågor till er:
1. Hur skulle ni rått patienten i detta läge? Att fortsätta med de två kvarvarande behandlingarna eller avbryta?
2. Vore det rimligt att skjuta ytterligare på behandling 13 för att ge kroppen chans att hämta sig mer?
3. Om cancern skulle komma tillbaka, innebär det då att jag inte kommer kunna få Kadcyla igen pga tidigare mjältförstoring?
4. Brukar mjälten minska i storlek efter behandling?
5. Hur stor är risken för att jag redan nu har permanenta skador?
Hej. Detta är en ganska komplex situation som kan vara svår att svara på, jag tycker att du ska lita på din läkares bedömning, hen har all nödvändig information som behövs, inklusive en personlig kontakt med dig. Jag brukar inte driva den förebyggande behandlingen (adjuvant) med Kadcyla för långt, med risk för långdragna och kroniska biverkningar. Man kan tänka sig att ge "enbart" trastuzumab, men det måste din läkare förstås besluta om. Utifrån det du skriver skulle jag inte fortsätta med behandlingen utan eventuellt byta till trastuzumab istället, de sista 2 doserna). Huruvida det går att ge Kadcyla i händelse av att ett framtida behov uppstår är svårt att svara på men jag skulle inte, utifrån det jag vet, säga att det skulle vara otänkbart. Många av frågorna går inte riktigt att svara på utan du bör resonera med din onkolog om dessa funderingar, och hen kanske kan ringa en kollega på annan klinik, om det behövs.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svarLäkaren sa inte ett ljud. Bara att dom hittat något. Inte om det var farligt eller inte eller vad som kan hända. otrevlig mitt i oron och lämnade med ovisshet efter återbesöket..
Står såhär i journalen: Screening mammografi: DX: 1, SIN: 3
Höger: Inget malignitetsmisstänkt.
Vänster: På CC-projektion något medialt i bröstet finns dorsalt en 7 millimeterstor förtätning. Kod 3.
Ultraljud vänster bröst: SIN: 1
Sonografiskt inget avvikande i bröst eller axill.
Ultraljud höger axill: DX: 1
Inga förstorade lymfkörtlar.
Patient får tid för röntgenledd vävnadsprov vänster bröst.
Vad betyder allt? Fick inga svar från läkaren..Hej.
Hur är ärftligheten med äggstock och bröstcancer? Min mamma fick bröstcancer (tidig upptäckt) vid 67 års ålder. En av hennes systrar fick bröstcancer när hon var strax över 40, och igen flera år senare. En Anna moster till mig fick äggstockscancer i mycket ung ålder, strax över tjugo.
Hur stor är ärftligheten för min dotter?
Tacksam för svar
ÄrftlighetOpererad för 3 år sen, nu börjat få ont i ena bröstvårtan, ngt som bör undersökas?
FunderarHej.
Känt en knöl men inte i bröstet utan på insidan av ena brösten på kanten till bröstet typ. Det känns som den sitter fast, gör inte ont när jag trycker på den men aldrig känt den förut. Jag är 50 år.
Knöl insidan bröstetHej, google har svikit mig så nu gör jag ett försök här :) På min bröstvårta (alltså inte vårtgården utan själva pluppen) har jag i kanske 3-5 år haft en 5 mm ärta eller knöl. den beter sig lite som en finne då man får klämma ut nåt vitt var och varannan vecka för att den inte ska växa sig stor. hoppas kunna få svar,
/Generad 19 åring
Fundering kring ärta på bröstvårtanHar sen några dagar en ljus ljus röd/rosa fläck på ena bröstet, under vårtgården. Innan jag började att smörja in den med canoderm var den lite upphöjd,
men det har försvunnit nu. Ibland känns det som om fläcken går mer åt lite svagt mörkare än hudfärgat och det rödaktiga försvinner. Kan detta vara Inflammatorisk bröstcancer? Läst om svullnad osv, men det har jag inte. Haft det här ett par dagar nu. Kanske kommer det först längre fram om det skulle vara det? Orolig.
Hudförändring på bröstetHej! Jag undrar om rutinen är att man alltid gör ultraljud och eventuella andra prov när man upptäcker en knöl. Jag har upptäckt en knöl och gjorde det nära min vanliga planerade screening. Den är ca 1.5x1 cm. Jag har också gått till vårdcentralen. Resultaten från screeningen/mammografin har inte kommit ännu men det är konstaterat att det finns en knöl som bör undersökas vidare, men man vill vänta på mammografin. Kan det vara så att man på mammografin helt kan utesluta att detta är malignt? Eller ska rutinen alltid vara att göra ultraljud oavsett vad man ser på mammografin? Jag oroar mig. Har tät vävnad och mycket cancer i min släkt, även genetisk. Om det är ett fibroadeneom, kan man med säkerhet urskilja det på mammografin om man har tät vävnad?
Alltid ultraljud?BC vä bröst. Är 52 år. Äter hälsosamt, fysiskt aktiv, röker ej och dricker knappt, normalviktig. Ätit utrogest i 2 år, slutat i smb med diagnos. Biopsi visade: duktogen cancer grad 3 med panel: 100%, 10%. 45% HER2 1+. cN0. Efter op visade PAD: 12 mm stor duktogen cancer grad 2, förnyad panel: 100%, 90%, Ki-67 32%, HER2 2+. 3 benigna sentinel node. Läkare skriver: Således viss heterogenitet men bedöms sammantaget som en luminal B-typ av tumör utifrån Ki-67 och graderingen på biopsin. Rekommenderas enligt nationellt vårdprogram adjuvant cytostatikabehandling. Planerar för 3 kurer EC90 med tillägg Akynzeo och G-CSF följt av Docetaxel x 3. Målet är 100 mg per kvadratmeter. Beroende på hur patienten tålt dom första 3 behandlingarna får man bedöma om man ska börja på 100 mg eller 80 mg per kvadratmeter första dosen Docetaxel. Tillägg Aprepitant och G-CSF. Har fått 5 behandlingar, de två senaste fick jag 90 % av 100 mg docetaxel pga vissa besvär med mage. Kvarstår 1 beh. Därefter planeras strålbehandling mot vä bröst 5,2 Gy x 5 med Gatingteknik och hormonell behandling med start av Tamoxifen och ev skifta till Aromatashämmare efter 1 år.
Frågor: Har jag fått en korrekt o rimlig behandlingsplan? Har effekten av behandlingen och min återfallsrisk påverkats mkt av att jag har fått 90 % av 100 mg Docetaxel och inte 100 %? Bör jag öka den i sista omgången om magen är ok? Jag börjar känna mig lite oroad för strålningen o hormonbehandlingen. Flera på min mammas sida har fått lungcancer o kol. Ger det mig en ökad risk för att få en sån komplikation av strålningen? Om ja, är det då för mig som pat bättre att operera hela mitt bröst istället o på så vis undvika strålningen? Eftersom det även kan ge komplikationer på mitt hjärta. Jag har liten byst, spelar det roll för risken? Eller ger 5 gångers strålning förhållandevis låg risk? Ang hormonbehandlingen, jag har inte haft mens på över 7 mån, varför kan man då inte byta ut tamoxifen tidigare? Dvs om den ger mer biverkningar. Tacksam för svar.
Hej. Jag tycker att din behandlingsplan låter ganska rimlig. Att du fått 90% av EC-dosen behöver du inte oroa dig för. I många delar av landet ges ofta EC90 (dvs 90% av EC100) som standard. Behandlingen ser ganska lika ut över landet men kan skilja litegrann, som i detta fall. Tamoxifen ger ofta, men inte alltid, lindrigare biverkningar än aromatashämmare så det finns inte någon stress med att byta.
Vad gäller strålbehandlingen planerar man doserna så att inte tex lunga och hjärta ska få för mycket dos. Att släktingar har haft lungcancer och eller KOL, behöver inte betyda att risken för dig ökar. Det finns förutbestämda gränser som inte bör överskridas. Risken finns för biverkningar på sikt, men är förhållandevis liten med dagens teknik. Byststorleken spelar inte alltid den största rollen - hur bröstkorgen är formad spelar också en roll. Allt detta tas hänsyn till när man planerar strålbehandlingen.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Behandlingsplan hormonell bcHej! Det har nu utvecklats möjlighet att ta DNA-prov från en patients tumör o få ett individuellt provsvar som sedan kan användas bla för att upptäcka återfall. Dvs att man kan följa blodprover för att se om tumör DNA finns i blodet =återfall. Media rapporterar att man har kunnat hitta återfall flera år innan ett sådant syntes på en mammografi. Jag fick min diagnos för 2 år sedan - finns min tumörvävnad sparad i någon biobank eller liknande? Om den är sparad - hur går jag till väga för att få den analyserad? Och kan jag någonstans (via offentlig eller privat sjukvård) få lämna blodprov regelbundet för att upptäcka om tumör-DNA återkommit i mitt blod? Jag var strax under 50 år när jag fick min diagnos o har hemmavarande barn ett bra tag till så för mig är det oerhört väsentligt att upptäcka ett ev återfall så tidig som möjligt så jag vill göra allt jag kan för få ta del av nya möjligheter såsom ett sådant blodprov. Tack för hjälpen!
Sparas tumörvävnad?