Visar 10 av 6023 träffar
Hej!
Jag verkar ha åkt på en ovanlig biverkning av Kadcylan i form av förstorad mjälte (13 cm). Jag ligger lågt på ett gäng olika blodvärden och vi har tillfälligt skjutit på behandling 13 av Kadcyla med 8 dagar för att få resultat från bland annat ANA. Min onkolog är väldigt tveksam till att jag bör ta de återstående två behandlingarna, medan jag nu kan se att hens kollega (ordinarie onkologen är på semester) lagt in dosreducering till 2,4 istället för 3,6 på kvarvarande behandlingar. Oron hos min ordinarie onkolog ligger bland annat i potentiell bestående skada på benmärgen eller att trigga autoimmunitet. Nedan är mina senaste värden:
P—Haptoglobin
Resultat <0,10 g/L *
Referensintervall: 0,24 - 1,90
* markerar resultat utanför referensintervallet
B—Leukocyter
Referensintervall: 3,5 - 8,8 x10E9/L
2,3 x10E9/L *
Värdet ligger utanför referensintervall
Graf
Svar ej vidimerat
B—Neutrofila granulocyter
Referensintervall: 1,6 - 5,9 x10E9/L
1,3 x10E9/L *
Värdet ligger utanför referensintervall
Graf
Svar ej vidimerat
B—Erytrocyter
Referensintervall: 3,94 - 5,16 x10E12/L
3,71 x10E12/L *
Värdet ligger utanför referensintervall
Graf
Svar ej vidimerat
B—Hemoglobin (Hb)
Referensintervall: 117 - 153 g/L
105 g/L *
Värdet ligger utanför referensintervall
Graf
Svar ej vidimerat
B—EVF
Referensintervall: 0,35 - 0,46
0,32 *
Värdet ligger utanför referensintervall
Graf
Svar ej vidimerat
B—MCV
Referensintervall: 82 - 98 fL
85 fL
Graf
Svar ej vidimerat
Erc(B)—MCH
Referensintervall: 27,1 - 33,3 pg
28,3 pg
Graf
Svar ej vidimerat
Erc(B)—MCHC
Referensintervall: 317 - 357 g/L
331 g/L
Graf
Svar ej vidimerat
Erc(B)—RDW-CV
Referensintervall: 11,6 - 14,8 cv %
13,7 cv %
Graf
Svar ej vidimerat
B—Trombocyter
Referensintervall: 165 - 387 x10E9/L
70 x10E9/L *
Värdet ligger utanför referensintervall
Graf
Svar ej vidimerat
B—Trombocytmedelvolym
Referensintervall: 9,4 - 12,6 fL
10 fL
Graf
Svar ej vidimerat
(kan nämna att Trombocyterna stigit från 50 till 70 på 4 dagar, provet togs dagen innan jag egentligen skulle ha fått dos 13 om vi inte skjutit på behandlingen).
Mina frågor till er:
1. Hur skulle ni rått patienten i detta läge? Att fortsätta med de två kvarvarande behandlingarna eller avbryta?
2. Vore det rimligt att skjuta ytterligare på behandling 13 för att ge kroppen chans att hämta sig mer?
3. Om cancern skulle komma tillbaka, innebär det då att jag inte kommer kunna få Kadcyla igen pga tidigare mjältförstoring?
4. Brukar mjälten minska i storlek efter behandling?
5. Hur stor är risken för att jag redan nu har permanenta skador?
Hej. Detta är en ganska komplex situation som kan vara svår att svara på, jag tycker att du ska lita på din läkares bedömning, hen har all nödvändig information som behövs, inklusive en personlig kontakt med dig. Jag brukar inte driva den förebyggande behandlingen (adjuvant) med Kadcyla för långt, med risk för långdragna och kroniska biverkningar. Man kan tänka sig att ge "enbart" trastuzumab, men det måste din läkare förstås besluta om. Utifrån det du skriver skulle jag inte fortsätta med behandlingen utan eventuellt byta till trastuzumab istället, de sista 2 doserna). Huruvida det går att ge Kadcyla i händelse av att ett framtida behov uppstår är svårt att svara på men jag skulle inte, utifrån det jag vet, säga att det skulle vara otänkbart. Många av frågorna går inte riktigt att svara på utan du bör resonera med din onkolog om dessa funderingar, och hen kanske kan ringa en kollega på annan klinik, om det behövs.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svarHej! Har haft trippelnegativ bröstcancer och är bärare av brca1 genen. Gick på årliga kontroller i ca 20 år innan jag blev sjuk vid 60 års ålder. Opererade bort äggstockar o livmoder vid 41 års ålder. Tyvärr har mina barn ärvt genen, dottern får samma kontroller som jag haft men sonen har inte erbjudits ngn uppföljning, är det enligt rekommendationerna eller har det blivit ngn miss?
Brca12026-06-07
Törs jag äta denna då jag avråtts att äta hormoner av min mors läkare efter att hon avlidit i bröstcancer?
VeozaHej har opererats och strålats och ska börja jobba igen . Hormonkänslig lågaggressiv bröstcancer. Ej cyt behandling. Skall få zoledronsyradroop om ett par månader. Har också ADHD och skulle vilja återuppta min medicin (methylfenidat) igen för det underlättar oerhört i jobbet och jag mår känslomässigt bättre ffa kring min oro. Finns det någon ökad risk för bröstcancer med den typen av medicin . Krockar methylfenifat med anastrazol o zoledronsyra? Vad finns det för erfarenheter kring denna medicinering. Jag frågade min läkare och hon hade aldrig haft en patient med ADHD medicin.
MedicinkombinationJag fick min diagnos i oktober 2025 - hormonpositiv, her2-, lobulär bröstcancer. Jag opererades i november. De tog då bort tre "kluster" av tumörer i bröstet, där den största var 3cm. De tog även en (liten) makrotumör i en portvaktskörteln. De kunde konstatera i labbet att min tumör växte långsamt (3% i tillväxt).
Jag fick strålning, 15 omgångar, varav boost de sista dagarna.
Jag har ätit tamoxifen i några månader nu. Igår hade jag samtal med onkologen. Resultat på oncotype har kommit. 18 poäng på min typ av cancer.
Nu rekommenderas jag byta medicin till kisqali, i kombination med zoladex (jag är 40+, inte i klimakteriet) och förmodligen letrozol (jag minns faktiskt inte om jag ska vara ärlig).
Borde jag:
Be om second opinion? De är inte säkra på att de gjorde rätt val i att inte erbjuda mig cellgifter. Är den behandling jag erbjuds nu för att de helt enkelt vet mer om min tumör nu? Att jag kanske hade gynnats av cellgifter? Och är bytet av medicin helt motiverat nu?
Jag är också väldigt rädd för detta medicinbytet. Kisqali känns så... Insvasivt. Är rädd för biverkningarna från alla mediciner, och att de ska leda till att jag inte kan arbeta heltid, leva mitt liv mm.
Hej. Oncotype har givit ytterligare information och då hamnar du i en "mellanriskgrupp", om det har tippat över till att "de inte är säkra att det gjort rätt val" eller inte, kan jag inte svara på. Tillägget med Kisqali har egentligen inte något med om man ger cytostatika eller inte, men oncotype kan påverka val att ge Kisqali, och utifrån det du beskriver låter det rimligt. Jag tycker dock att du ska ställa dessa frågor till din läkare som har fler svar än vi kan ge på detta forum.
Behandlingsbytet innebär 2 ändringar: dels tillägget av Kisqali men också byte till zoladex och aromatashämmare (tex letrozol). I slutändan blir det hur du mår på behandlingen och vilken livskvalitet du får (tex återgång i arbete som du själv nämner) som avgör om du fullföljer de 3 rekommenderade åren med Kisqali eller inte. Om du känner dig tveksam kan du be om en second opinion via din läkare/sköterska.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar KesqaliHej,
Jag har haft smärta i bröstet och gjorde mammografi och sen blev jag tillkallad för kompletterande bilder plus Ultraljud och läkare sa till mig att det ser bra ut och då frågade jag vad har ni sett så att ni kallade mig för kompletterande bilder , hon svarade att körtlar skiljer sig från föregående bilder. Och jag vill tillägga att det har hänt mig samma sak när jag var på 42 års kontroll . Vart kan jag läsa anteckningar för mammografi för att ta del det .
Anteckningar från mammografiUnder den senaste veckan har jag märkt att bröstvårtan på mitt högra bröst ibland dras in, men sedan återgår till sitt normala läge. Detta händer flera gånger om dagen.
Jag har inte noterat några andra symtom, såsom smärta, knöl eller vätska från bröstvårtan, men eftersom detta är en ny förändring har jag börjat känna mig orolig.
Tack på förhand!
Mvh
Besa
Bröstvårtan!Jag har kommit in i period där jag överanalyserar det mesta gällande mina bröst. Jag har alltid haft ganska platta bröstvårtor nu har jag upptäckt kan dock varit länge att ibland ser båda eller den ena bröstvårtan lite indragen ut efter jag har sovit eller tex tränat och haft en tight sport-bh. Sedan går den tillbaka till sin platta form. Är detta något man borde kolla upp? Är 32 år, har två barn, fick senaste för 9 månader sedan men inte ammat om det har någon betydelse.
Funderingar kring tillfällig indragningHej! Var på besök för komplettering i måndags, under besöket som var väldigt stressigt, då de låg efter i schemat, beslutades att en biopsi skulle tas på höger bröst som jag förstod det pga komplexa cystor och ett ytterligare ”skrapprov?” I vänster armhåla, för en svullen lymfkörtel. Vidare blev jag efter 2 dagar, redan, kallad till kontraströntgen, Allt har gått så fort och informationen har varit bristfällig. Hur ska jag tänka, är det oroväckande att allt sker så akut, att de pratar om en svullen lymfkörtel i vänster armhåla, kan det innebära en spridning, samt vad kan vara anledning till svullen lymfkörtel om jag inte nyligen vaccinerats eller har en infektion i kroppen?
Många frågor som jag släpptes med, ger mycket oro!
Tack snälla för svar på förhand!
Hej!
Det är jättetråkigt att du känner att du har fått dålig information. Det brukar oftast inte vara mammografiläkaren som ger så mycket information utan det gör bröstkirurgen när man har fått svar på alla röntgenundersökningar och prover. När man väl inlett en utredning brukar det rulla på och gå ganska snabbt, inte för att det är akut utan för att patienten inte ska behöva vänta onödigt länge. De undersökningar som du gjort låter som de man brukar göra och det är väldigt svårt att säga vad slutresultatet blir. Men även om det är en bröstcancer är det bra att veta om att det finns mycket bra behandling och att prognosen oftast är mycket bra. Lymfkörtlar kan vara svullna pga spridning, men det är också mycket vanligt att de har reagerat på någonting som inte behöver vara farligt.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Otydlig informationKan man få bröstcancer igen i den sida man gjort mastectomi.
Om så är fallet - varför screenas man inte med ultraljud på denna sida i samband med att man kontrolleras med mammografi på ”frisk” sida.
Oro för återfallHej,
jag flyttade hem från USA i November 2025. I oktober 2025 gjorde jag mammografi i USA och de hittade vad som på engelska heter Architectural distortion.
I USA tog de det väldigt allvarligt och jag skulle varit på 6-månaders uppföljning i USA i april men hade då flyttat hem till Sverige. Så nu vill jag ha uppföljning här i Sverige.
Tyvärr har min allmänläkare här, och inte heller kvinnan som gjorde mammografi här i Sverige, aldrig hört talas om Architectural distortion och därmed inte hur det följs upp.
Min allmänläkare skickade en remiss så nu ska nu på mammografi igen och förhoppningsvis ultraljud men är orolig att ingen vet vad det här är?
Kan ni hjälpa mig med hur jag ska prata med mammografin när jag ska dit den 8 juni?
Jag har alla röntgenbilder och utlåtande från USA men det verkade inte hjälpa.
Diagnos: Arkitektonisk distorsion (i USA Architectural distortion)