Frågor & svar

Bröstcancer operation

2020-03-29
Hej. Jag (45 år) Väntar på att bli opererad för bröstcancer, Efter att funderat ville jag få göra en direktkonstruktion och få ett inplantat som min kirurg sa att det skulle gå. Jag kände mig lättat och tacksam att ändå få känna att jag hade kvar ett bröst. Men efter ha träffat plastik kirurgen bla som berättade om operationen samt alla komplikationer och att det är mycket smärtsamt då de måste skära i bröstmuskeln, man ligger inne mycket längre och tar lång tid att återhämta sig ifrån och att man får ha drän mycket längre tid tills slut var jag tvungen och fråga om man inte får någon form av smärtlindring, jag känner mig både ledsen, orolig och tveksam det kändes som att det blev en mkt detaljrik beskrivning av hur operationen genomfördes och allt som tillkommer sedan med påfyllning av ”påsen” och sedan en ny operation för att lägga in det permanenta silikonet o ev komplikationer på vägen.De kändes som de ville skrämma bort mig. Så nu vet jag inte om jag ska ta bort hela bröstet i stället eller göra en Direktrekonstruktion. Jag vet inte heller hur det kommer kännas både fysisk och mentalt att se sig utan bröst eller ett nytt. Oftast säjer alla du ska göra det som känns bäst för dig! hur ska jag veta det 2 veckor efter att man har fått veta att man har cancer när man bara känner rädsla och sorg. Är implantaten säkert material och behövs det bytas ut efter några år? Mitt i detta är det Corona tider så inga anhöriga får komma med på dessa viktiga samtal eller hälsa på. Det blir otroligt mycket för den som är sjuk att klara allt själv tyvärr. Trots att jag arbetar själv inom vården så ska jag få vara patient själv. Tacksam för råd och erfarenheter.
Svar:
Hej! Vad tråkigt att höra hur du upplevde informationen. Får man fråga på vilket sjukhus detta är? Direktrekonstruktion brukar innebära att operationen tar ca 45 min längre än utan, och ja, traditionellt lägger man implantatet under bröstmuskeln. Det som gör ont är att den då ska ge plats åt implantatet; men SJÄLVKLART får man den smärtlindring man behöver för att det ska kännas ok! Man brukar ligga kvar på sjukhuset en natt, och får tabletter med sig hem (man brukar behöva morfintabletter i början men de flesta trappar ner det inom ca 1-3 veckor). Dränage har man, ja, och det lär man sig lätt att hantera hemma (hos oss ska man hålla koll på hur mycket som rinner per dygn, och när det är under en viss mängd kommer man till mottagningen och tar bort det). Borttagning sker vanligtvis inom en vecka. Ofta väljer kvinnor att senare byta implantatet ("expandern") till ett mjukare silikonimplantat, men det finns inget måste. Allt hänger på hur pass nöjd du själv är, hur bra det nya bröstet passar till det friska etc. Det jag ofta brukar påpeka är att det nya bröstet aldrig kan kännas som det man hade förr; känseln i huden blir mycket stummare, implantat rör sig inte lika lätt, sitter högre, har mindre "häng" och tar inte upp värme som din kropp. Implantat leder inte till någon ökad bröstcancerrisk och behöver inte bytas om det inte blir något du vill ändra i dess läge etc. Komplikationsrisken efter direkt rekonstruktion med implantat är något högre än om man bara tar bort bröstet. När man ser på större grupper kvinnor som har valt rekonstruktion så brukar den ha en positiv effekt på självbild, livskvalitet etc. De kvinnor som själva inte ville ha någon rekonstruktion har lika bra upplevelse - det handlar mycket om att ha fått påverka beslutet själv. Har man bra möjligheter att göra en senare rekonstruktion (om du ska strålas kan man bygga ett bröst från lite extra hull på magen, om du inte ska strålas kan man även använda implantat senare) kan det också vara ett alternativ. Du kan titta på denna film från S:t Görans sjukhus: https://streamio.com/api/v1/videos/5e09e5936f8d8df918000001/public_show?link=true&player_id=551a8f3b5b903543da0001b6 Tänk på att en anhörig/vän borde få följa med till mottagningsbesök, mig veterligen ska detta inte vara förbjudet! Och du kan alltid be om en telefontid med plastikkirurgen där din anhörig/vän kan vara med. Det är alltid bra med extra öron och riktade frågor!
Jana de Boniface
Jana de Boniface
Överläkare och bröstkirurg, Capio S:t Görans Sjukhus AB, Stockholm
Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar

Direktrekonstruktion eller inte?

2025-10-22
Jag ska göra en mastektomi av höger bröst då jag har en hormonkänslig duktal bc. Har nu blivit erbjuden direktrekonstruktion och måste meddela innan operation mitt val. Hur ska man tänka? Jag är 51 år, gift och två barn 10 och 11 år. Bra hälsa i övrigt, röker inte och normalviktig. Är det inte bättre för kroppen att vid en mastektomi avvakta med en direktrekonstruktion? Tänker att det blir en större operation, längre konvalescens och att risken för komplikationer kan bli större när man lägger in implantat. Eller finns det fördelar med direktkonstruktion, att det blir bättre att göra nytt direkt?
Visa svar
Direktrekonstruktion eller inte?

Rädd för indragning i hud på bröstvårtan

2025-10-22
Hej! Jag är så rädd. Jag har fått en indragning på huden i bröst vårtan. Undre delen av bröstvårtan och lite på bröstvårtan. Jag vet inte om jag haft det tidigare. Det lilla indragna området är mjukare än övriga bröstvårtan. Jag känner inga knölar. Jag har ammat tre ggr och har haft problem med det bröstet alla ggr. White spots två amningar så att jag var tvungen att sluta för det blev sår/tilltäppt på den bröstvårtan. Först amningen fick jag bröstbilder av en infektion. Nu åtta år sedan. Kan man ha lite indragning utan att det är cancer? Som är från amningen?
Visa svar
Rädd för indragning i hud på bröstvårtan

Aberrant bröstvävnad cancer

2025-10-22
He! Jag har en liten hormonpositiv tumör i väster bröst som ska opererat bort nästa vecka. Något som komplicerar situationen är att jag är gravid. Därav (trots låg tumörprofil) kommer jag att genomgå en mastektomi och jag har även valt att ta bort skin och bröstvårta, eftersom jag alltså inte kan strålas. Vid tidigare undersökning har man hittat att jag har bröstvävnad i armhålorna också, vilket jag även känner tydligt nu under graviditeten pga smärta mm. Jag har uttryckt till min kirurg att jag tycker att det känns mycket viktigt att man ser till att operera bort även denna del av min bröstvävnad, men har då fått som svar att man inte gör det utan att man bara tar bort själv bröstet och någon lymfkörtel i armhålan. Jag tycker att det känns jättekonstigt då risken för att få återfall borde vara lika stor även fast vävnaden sitter i armhålan. Hur ska jag göra för att nå fram bättre med min oro kring detta till min kirurg? Och vad har ni för erfarenheter av bröstvävnad som är placerad i armhålan vid operation av bröstcancer?
Visa svar
Aberrant bröstvävnad cancer

Mammografi efter mastektomi

2025-10-22
Hej! Jag har gjort en dubbelsidig mastektomi med direktrekonstruktion med silikonimplantat. Detta på grund av dcis 9 mm i ena bröstet som upptäcktes på MR. Jag har en ärftlighet för bröstcancer (check2) och fick därför ta bort båda brösten i förebyggande syfte. Nu är jag ”ute” ur kontrollprogrammet och ska inte gå på några fler mammografier eller MR. Jag har kvar mina egna bröstvårtor och hud. Undrar om det skulle finnas något värde för mej att få fortsätta med kontrollerna? Har förstått det som att man genom operationen har minskat risken för återfall markant men att det fortfarande finns en liten risk kvar att få bröstcancer i den lilla vävnad som finns kvar.
Visa svar
Mammografi efter mastektomi

Selekterad

2025-10-22
Hej! Jag fick i slutet av förra veckan en kallelse om komplettering av min första mammografi. Jag minns inte att jag har fått något svar om det resultatet men jag lider av hjärntrötthet pga min reumatism så mitt minne är inte alltid tillförlitligt. Jag har dock antagit att man inte såg något avvikande eftersom jag inte blivit kallad. Jag började dock fundera när jag gjorde mammografin eftersom det kändes som väldigt länge sedan och insåg jag att det var i juni. Är det vanligt att man efterfrågar en komplettering efter så lång tid? Vet av erfarenhet då båda mina föräldrar har/har haft cancer att sjukvården brukar vara väldigt snabba att kolla upp ev frågetecken då tidig upptäckt kan ha stor betydelse. Går man igenom bilderna ett flertal gånger eller är det så lång väntetid? Det var ju visserligen runt semestertid men fyra månader är ju väldigt länge. Eller kan man bli selekterad för en extra screening om man tar läkemedel som ger ökad risk för cancer eller har en mor med spridd bröstcancer? (Enligt onkologen ska den varianten dock inte vara ärftlig.) Tycker det är lite märkligt då jag läst att de flesta kallas ett par veckor efter första besöket.
Visa svar
Selekterad

Letrozol och remifemin

2025-10-22
Hej. Jag ska börja äta letrozol. Jag har redan klimakteriebesvär som värmevallningar. Kan de bli värre? Och kan man äta remifemin samtidigt för att dämpa vallningarna?
Visa svar
Letrozol och remifemin

Probiotika och Ibrance

2025-10-22
Hej! Jag har spridd bc och behandlas med Ibrance och Letrozol sedan min diagnos för fyra år sedan. För att stötta min mage skulle jag vilja testa probiotika. Kan jag göra det eller är det något jag ska undvika?
Visa svar
Probiotika och Ibrance

Behandling eller arbete?

2025-10-22
Hej Jag drabbades av bröstcancer för ca 1,5 år sedan. De opererade bort en bit i bröstet och sedan fick jag strålning under en vecka. De visade sig att det var en snabbare delning på cancercellerna så fick invänta om jag eventuellt skulle gå på cellgifter. Efter en konferens så beslöt de att det ej var nödvändigt. Jag började med tamoxifen sedan anastrazol, letrozol och lite uppehåll däremellan. Jag har fått mycket biverkningar med vallningar, frossa, muskelvärk, pulsstegringar, mycket dålig sömn pga vallningar. Jag har kört på och arbetat på förskola 100% där måste man vara aktiv, strategisk, närvarande och många steg före, för barnens bästa. Vi har inga möjligheter för många pauser.Det är ett energikrävande arbete. För någon månad sedan har jag kommit till någon typ av insikt att jag är utmattad och deprimerad pga ingen återhämtning. Livskvaliteten är så försämrad att jag har svårt att känna glädje och att något är roligt fastän jag egentligen har det väldigt bra med familjen och vänner. Lätt till tårar, frustrerande över min kropp som jag vantrivs i och jag orkar inte vara social speciellt ofta.jag känner mig hjärntrött, svag i benen och behöver egentligen vila vid mina vallningar. Har dialog med läkare om tabletter men jag tycker inte läkaren har förståelse för hur tabletterna påverkar mig.jag har fått halvtidssjukskrivning men det var motstånd när jag sa att jag vill jobba men orkar inte fullt. Har prövat i ett års tid och det har utmynnat i fysisk och psykisk trötthet. Min fråga är? Ska jag behöva välja bort min behandling för att vara arbetsmarknaden tillgodo 100% eller få hjälp med att ha en partiell sjukskrivning och ha en bättre möjlighet att slippa få tillbaka bröstcancern. Tacksam för tips och råd
Visa svar
Behandling eller arbete?

Inför zoledronbehandling

2025-10-22
Det här är ingen fråga utan några råd jag själv önskar att jag hade fått ta del av inför min första intravenösa zoledronbehandling. Jag var förberedd på "influensaliknande symptom" och lite värk i kroppen men det skulle visa sig att jag tillhör den lilla minoritet som får kraftig reaktion med hög feber, huvudvärk och mycket kraftig ledvärk. Reaktionen satt i ett par dagar och jag kunde knappt röra mig över huvud taget. Det gjorde ont i revbenen, ryggen, lite överallt. Önskar att jag hade fått bättre info om hur reaktionen kan minimeras och jag vill därför dela med mig av några tips jag sedan dess läst mig till och nu testat i praktiken med gott resultat: Drick mycket vatten redan dagen innan behandlingen, samma dag, och dagarna efter. Ta en dos paracetamol några timmar innan droppet och fortsätt hela dagen och 1-2 dagar efter (sätt alarm för att hålla tiderna och effekten). Komplettera med Ipren vid behov (håll koll på doseringen). Se till att ha smärtlindrande tabletter, en kanna vatten och något att äta nära sängen utifall att du får svårt att ta dig upp/gå det första dygnet. Köp en pipinette-potta eller liknande. Se gärna till att ha någon på plats som kan hjälpa dig med mat etc. Jag ber numera också om att få droppet i lite saktare hastighet än det normala 15 min, vet inte om det gör skillnad men värt att testa om du får besvär. Jag känner mig nu trygg i att fortsätta zoledronbehandlingen enligt plan men önskar att jag hade fått dessa praktiska råd från mottagningen redan första gången. Även om de flesta inte får några besvär alls, eller bara lite, skadar det ju inte att vara förberedd.
Visa svar
Inför zoledronbehandling

Östrogen?

2025-10-22
Hej! Min mamma och min mormor har båda haft bröstcancer. Nu är jag själv i klimakteriet och har blivit ordinerad att ta Vagirux 10 mikrogram vaginalt. Jag har en väninna som har bröstcancer och hon rekommenderar för mig att ta Blisell gel istället för dessa vagitorier. Hur råder ni mig att göra?
Visa svar
Östrogen?

Återfall/spridningsrisk.

2025-10-22
Jag är 56 år och opererades (tårtbit) i nov 24 för her 2 positiv bröstcancer. MR visade innan cytostatikabehandlingen en tumör på 29x29x30 mm. Ingen spridning till lymfkörtlar eller annat organ enligt CT röntgen av thorax och buk innan och efter cytostatikabehandlingen. Har strålat 5 ggr samt fått 14 behandlingar med Kadcyla. Diagnos: Bröstcancer vänster, C50.9. Diagnosdatum: 2024 i Linköping. TNM: cT3N0. YpT2NO, RCB klass 2. PAD: Corebiopsi vid diagnos: NHG 2. ER 100 %. PR 20 %. HER2, 2+ 0ch amplifierad. Ki-67 på 24 %. Postoperativt PAD: Kvarvarande tumör på 23x9x30 mm, NHG 1. ER 90 %. PR 1 %. Ki-67 1 %. RCB-I1. Onkologisk behandling Kirurgisk behandling: Vänstersidig partiell mastektomi/och sentinel node i Linköping: 2024-11-07. Medicinsk behandling: Neoadjuvant behandling i Linköping: Docetaxel 100 + Trastuzumab + Pertuzumab. EC 90. Postneoadjuvant T-DM1 x 14: 2025-01-27 - Adjuvant Letrozol:
Visa svar
Återfall/spridningsrisk.

Bröstcancer

2025-10-22
Hej. Haft Knuta i höger bröst 2 år. Inte undersökt den tidigare pga är paniskt rädd för operation er, ja egentligen efterförloppet. Komma hem själv. Vid biopsi : 18 mm invasiv duktal cancer: ER 98 %,PGR 87%,HER2 1+,Ki67%. Jag har tackat nej till operation än så länge. Ska träffa annan läkare den 30:e. Vad säger värdena? Jag har haft den i 2 år utan att den har växt
Visa svar
Bröstcancer

Aromatashämmare och test benskörhet

2025-10-22
Hej! Jag har ätit Letrozol i 3,5 år men aldrig testats för benskörhet. Är det en test alla som tar aromatashämmare bör göra och ska man i så fall själv kontakta sin vårdcentral för remiss eller är det inte nödvändigt att alla som äter aromatashämmare testas? Kan inte påminna mig om att jag hörde något om denna test under min behandling på onkologen. Tack på förhand!
Visa svar
Aromatashämmare och test benskörhet

Aromatashämmare risk för benskörhet

2025-10-21
Hej! Fick hormonell bröstcancer, hösten 2024 och har opererats och strålats. Nu äter jag aromatashämmare sedan 1 år tillbaka och tar Zoladex 1 gång i månaden samt får Zolodronsyra 2 ggr per år. Som jag har förstått är biverkningen av tabletterna benskörhet och undrar då om det är något man ska ta hänsyn till, exempelvis att åka slalom då större risk finns för att skada sig? Jag har förstått att man inte kollar av eventuell benskörhet, varför görs inte det?
Visa svar
Aromatashämmare risk för benskörhet

Zoladex

2025-10-21
Hej , brukar man kolla hormoner i kroppen innan man börjar med Zoladex och Letrozol och har en uppföljning med blodprov under behandlingen för att ser att hormoner i kroppen har minskat som för att kolla upp om behandlingen verkligen fungerar? Jag började med Zoladex i oktober 2024 i samband med min första dos av cellgiftsbehandling (docetaxel) men jag har aldrig lämnat blodprov för att kolla upp det ! Hur vet jag att min hormonbehandling fungerar? Blev det något fel inom vården att de har glömt bort det ? Nu i november 2025 (1 år efter påbörjar behandling) ska jag få kolla upp det för första gången och pga jag har frågat om det ! Tack för svar !
Visa svar
Zoladex

Ang exemestan

2025-10-21
Jag äter exemestan sen 3 år sedan o nu känner jag att det svider när jag kissar. Har kollat ingen uvi, kan det bero på tabletten ? Är orolig vad detta kan vara.
Visa svar
Ang exemestan

Strålning

2025-10-21
Hej, har förstått att strålning vid bröstcancer kan ge allvarliga biverkningar. Jag opererades 2008 och fick hela 20 strålningsdoser. Det verkar inte som det är vanligt i dag? Har behandlingen ändrats? Jag hade i huvudsak ”förstadier” till hormonell bc, 2 cm, 0,4 mm invasiv. Eftersom det är snart 20 år sedan undrar jag om det är annorlunda i dag.
Visa svar
Strålning

Funderingar runt en knöl mellan bröst och nyckelben

2025-10-17
Hej! Jag har hittat en knuta och ovanför knutan en avlång svullnad i området ovanför bröstet mellan bröstet och nyckelbenet ungefär i höjd med armhålan. Mammografi undersökningen ger svaret inga tecken på bröstcancer. Men jag undrar om screeningen täcker in/upptäcker cancertumörer i området mellan bröstet och nyckelbenet. Jag ställde frågans samband med en vanlig screening / hälsokontroll och uppfattade svaret från sköterskan att knölen låg utanför det område som screenades. Känner mig orolig att den knöl och förhårdnad jag har inte blev undersökt i samband med mammografiundersökningen. Undersöks även detta område vid en mammografi?
Visa svar
Funderingar runt en knöl mellan bröst och nyckelben

Biopsi svar

2025-10-17
Hej min fråga är jag har gjort mammografi sen jag bliv kallade för komplettering jag fick göra om mammografi och samtidigt ultraljud och biopsi och nu för en vecka sen kollade jag i min journal och såg svaret skickade från PAd Dok datum: 2025-10-13 10:39 OBS! Detta är en ändring av tidigare definitivsignerat svar PAD-svar Dx II visar kod B3. Fallet till MDK. Vad menas med detta ?
Visa svar
Biopsi svar

Olika form och färg på bröst

2025-10-17
Jag upptäckte nyligen att ena bröstet blivit större än det andra. Samt att färgen på det som är runt bröstvårtorna plötsligt är olika färg. Den ena har blivit blek på det mindre bröstet. Inga knölar. Är snart 60 år. Behöver jag kollas upp?
Visa svar
Olika form och färg på bröst