Visar 10 av 6139 träffar

Bröstcancer operation

2020-03-29
Hej. Jag (45 år) Väntar på att bli opererad för bröstcancer, Efter att funderat ville jag få göra en direktkonstruktion och få ett inplantat som min kirurg sa att det skulle gå. Jag kände mig lättat och tacksam att ändå få känna att jag hade kvar ett bröst. Men efter ha träffat plastik kirurgen bla som berättade om operationen samt alla komplikationer och att det är mycket smärtsamt då de måste skära i bröstmuskeln, man ligger inne mycket längre och tar lång tid att återhämta sig ifrån och att man får ha drän mycket längre tid tills slut var jag tvungen och fråga om man inte får någon form av smärtlindring, jag känner mig både ledsen, orolig och tveksam det kändes som att det blev en mkt detaljrik beskrivning av hur operationen genomfördes och allt som tillkommer sedan med påfyllning av ”påsen” och sedan en ny operation för att lägga in det permanenta silikonet o ev komplikationer på vägen.De kändes som de ville skrämma bort mig. Så nu vet jag inte om jag ska ta bort hela bröstet i stället eller göra en Direktrekonstruktion. Jag vet inte heller hur det kommer kännas både fysisk och mentalt att se sig utan bröst eller ett nytt. Oftast säjer alla du ska göra det som känns bäst för dig! hur ska jag veta det 2 veckor efter att man har fått veta att man har cancer när man bara känner rädsla och sorg. Är implantaten säkert material och behövs det bytas ut efter några år? Mitt i detta är det Corona tider så inga anhöriga får komma med på dessa viktiga samtal eller hälsa på. Det blir otroligt mycket för den som är sjuk att klara allt själv tyvärr. Trots att jag arbetar själv inom vården så ska jag få vara patient själv. Tacksam för råd och erfarenheter.
Visa svar
Svar:
Hej! Vad tråkigt att höra hur du upplevde informationen. Får man fråga på vilket sjukhus detta är? Direktrekonstruktion brukar innebära att operationen tar ca 45 min längre än utan, och ja, traditionellt lägger man implantatet under bröstmuskeln. Det som gör ont är att den då ska ge plats åt implantatet; men SJÄLVKLART får man den smärtlindring man behöver för att det ska kännas ok! Man brukar ligga kvar på sjukhuset en natt, och får tabletter med sig hem (man brukar behöva morfintabletter i början men de flesta trappar ner det inom ca 1-3 veckor). Dränage har man, ja, och det lär man sig lätt att hantera hemma (hos oss ska man hålla koll på hur mycket som rinner per dygn, och när det är under en viss mängd kommer man till mottagningen och tar bort det). Borttagning sker vanligtvis inom en vecka. Ofta väljer kvinnor att senare byta implantatet ("expandern") till ett mjukare silikonimplantat, men det finns inget måste. Allt hänger på hur pass nöjd du själv är, hur bra det nya bröstet passar till det friska etc. Det jag ofta brukar påpeka är att det nya bröstet aldrig kan kännas som det man hade förr; känseln i huden blir mycket stummare, implantat rör sig inte lika lätt, sitter högre, har mindre "häng" och tar inte upp värme som din kropp. Implantat leder inte till någon ökad bröstcancerrisk och behöver inte bytas om det inte blir något du vill ändra i dess läge etc. Komplikationsrisken efter direkt rekonstruktion med implantat är något högre än om man bara tar bort bröstet. När man ser på större grupper kvinnor som har valt rekonstruktion så brukar den ha en positiv effekt på självbild, livskvalitet etc. De kvinnor som själva inte ville ha någon rekonstruktion har lika bra upplevelse - det handlar mycket om att ha fått påverka beslutet själv. Har man bra möjligheter att göra en senare rekonstruktion (om du ska strålas kan man bygga ett bröst från lite extra hull på magen, om du inte ska strålas kan man även använda implantat senare) kan det också vara ett alternativ. Du kan titta på denna film från S:t Görans sjukhus: https://streamio.com/api/v1/videos/5e09e5936f8d8df918000001/public_show?link=true&player_id=551a8f3b5b903543da0001b6 Tänk på att en anhörig/vän borde få följa med till mottagningsbesök, mig veterligen ska detta inte vara förbjudet! Och du kan alltid be om en telefontid med plastikkirurgen där din anhörig/vän kan vara med. Det är alltid bra med extra öron och riktade frågor!
Jana de Boniface

Jana de Boniface

Överläkare och bröstkirurg, Capio S:t Görans Sjukhus AB, Stockholm

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Övrigt

Förebyggande mastektomi

2026-09-23
Hej! Min mamma har haft bröstcancer två gånger. Första gången vid 40år och andra vid 50år. Även min syster fick bröstcancer som 36åring. Ingen ärftlig gen har påträffats, men man har trots det på den genetiska poliklinikens utredningar konstaterat att min risk att insjukna är över 30%. Jag överväger en förebyggande mastektomi, men undrar nu hur lågt man får ner riken att insjukna genom ett sådant ingrepp och om det är rekommenderat eller inte? Är det lättare eller svårare att upptäcka cancer efter att man gjort en mastektomi? Min läkare tar inte ställning till detta eftersom ingen ärftlig gen har kunna hittas. Min pappa har nyligen insjuknat i prostatacancer, men vi vet inte ännu om han bär på någon gen som kan påverka min risk att insjukna. Jag går på mammografi en gång per år pga min förhöjda risk.
Visa svar
Svar:
Hej! Mastektomi tar inte bort risken helt men minskar den med minst 90 %. Man brukar inte i första hand rekommendera profylaktisk mastektomi vid en måttligt ökad risk som i ditt fall, men en läkare bör ändå kunna ta diskussionen.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Förebyggande mastektomi

Smärta på vänster bröst i mer än 6 månader

2026-09-23
Hej, jag är 29 år gammal och har smärta i vänster bröst. Det gör ont och känns ömt när man rör på bröstet och man vågar inte röra det så mycket. Har undersökt bröstet med mammografi, ultraljud och biopsi. Resultat visade att det inte är säkert att det är ett fibroadenom, och att de föredrar att det är godartade fibrocystiska förändringar i det vänstra bröstet. Jag har haft ont, stickningar och svidningar sedan februari och det känns fortfarande ömt. Jag har nu lindrig värk under armhålan då och då ? Jag har inga barn och använder inte preventivmedel. Behöver jag vara orolig ? Behöver jag be om ultraljud igen och om en ny biopsi? Tack Med vänlig hälsning, Merai
Visa svar
Svar:
Hej! Det låter som att man har undersökt ordentligt och om du inte har några nytillkomna besvär efter detta tycker jag inte att du behöver vara orolig. Ömhet och smärta i bröst är väldigt vanligt men sällan tecken på cancer.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Smärta på vänster bröst i mer än 6 månader
Övrigt

Tjock klump under bröstet

2026-09-23
Jag genomgick operation av tumör förra året i vänster bröst och sedan strålning mot samma bröst. Nu i ett halvår har jag besvärats av en klump som sitter under bröstet längs revbenen och min bröstmottagning gör inget de säger bara att det är en del av läkningen och att strålning kan orsaka att vävnaden tjocknar. Jag känner att hela bröstet är ändrat och det är inte alls lika mjukt som det högra. Jag har dessutom implantat sen 2022 och de är fastare än vanliga bröst men det vänstra har ändrats totalt. Vad kan jag göra? Läkarna gör absolut ingenting och jag vill känna mig bra igen. Detta påverkar mig negativt varje dag och det enda jag fått är att dra i ärren men det är ibte ärren som är problemet det är denna klump som sitter och irriterar mig. Samt att jag känner mig uppsvälld i bröstet och är rädd för mer biverkningar.
Visa svar
Svar:
Hej! Det du beskriver är tyvärr ganska vanligt. Det blir svullet (av både ärrvävnad och vätska i vävnaderna) av både kirurgi och strålbehandling. Det brukar dock kunna blir allt bättre under flera år, så det är inte "slutresultatet" du har nu. Att massera över området är bra. När man har proteser vid en strålbehandling blir det också ofta besvär efteråt och ibland kan det bli en ordentlig kapselbildning som man kan få mycket ont av. I så fall lindrar det att operera bort protesen (och eventuellt kapseln).
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Tjock klump under bröstet

Orolig

2026-09-23
Hej Är en kvinna på 69 år . Haft lite ont / öm i vänster armhåla två dagar . I morse kände jag en liten knöl där oxå. Blev jätteorolig. Cancer eller ?
Visa svar
Svar:
Hej! Det behöver absolut inte vara cancer. Lymfkörtlar kan svullna upp som svar på tex en infektion eller att man har ett sår eller liknande. Om det inte ger med sig inom någon vecka eller så är det dock bra att kolla upp det.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Orolig
Övrigt

Funderingar kring en knöl jag nyligen upptäckt

2026-09-23
Hej! Jag är en 30-årig kvinna, som sedan några månader tillbaka märkt av ömhet i båda brösten och de har båda växt. Jag går inte på några preventivmedel och har inte heller ökat i vikt. I samband med ömheten i brösten har jag i mitt vänstra bröst upptäckt en förhårdnad/knöl, som ömmar mycket och gör mer ont tätt inpå mensen. Jag var på vårdcentralen under veckan där läkaren undersökte brösten och också kände denna knöl. Jag fick en remiss till mammografi enligt SVF. Jag har också sen nån månad tillbaka haft ländryggssmärta, som blivit värre när jag stått upp ett tag eller gått på en promenad. Men sedan en vecka tillbaka så känns min ländrygg mycket bättre och gör enbart ont om jag skulle stå upp en kortare stund eller tar en promenad, annars inte. Jag är nu väldigt rädd att jag har fått bröstcancer som spridit sig till skelettet och att jag därför har ont i ryggen (som nu dock känns bättre än för nån vecka/några månader sen). Skulle dessa symptom kunna ha med varandra att göra? Under år 2022 började mitt vänstra bröst växa och ömma. Det vänstra bröstet blev ungefär dubbelt så stort som det högra bröstet. Jag fick då remiss till mammografi och ultraljud, som visade på inget då. Läkaren sa att det förmodligen då var en normal celltillväxt. Några månader efter mammografin och läkarbesöket på bröstmottagningen började vänstra bröstet "krympa" och gick tillbaka till storleken den var från början. Eftersom det är vänstra bröstet jag igen har problem med (förutom smärtan då som sitter i båda brösten), kan detta ha att göra med problemen jag hade under 2022?
Visa svar
Svar:
Hej! Det är väldigt svårt att säga vad knölen är innan du har blivit undersökt, men förutom cancer finns det många vanliga godartade orsaker till knöl i bröstet, som cysta (vätskeansamling) eller bindvävsknuta. Det kan också bero på inflammation (som du möjligen hade 2022 även om man inte såg det i några undersökningar. Även ryggvärk är ju mycket vanligt och kan förstås bero på metastaser i kotorna. Men annan, mer godartad orsak är betydligt vanligare och för det talar också att det har blivit bättre.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Funderingar kring en knöl jag nyligen upptäckt
Övrigt

Att bli platt!

2026-09-23
Hej! Jag gjorde en madtektomi för 12 år sedan. På höger bröstcancer. Lite senare gjorde jag en diep lambå. Det blev väldigt fint! Allt bra så långt. Efter ett tag började jag vantrivs med lambån. Det gjorde inte ont. Inga fysiska problem. Men känslan har varit fel hela tiden Nu har åren gått. Jag är 67 år nu. Och tycker brösten blivit ett problem efter detta. Även det friska. Min önskan är att få ta bort lambån. Operera bort det friska och bli platt! Jag är inte deppig. Jag är positiv. Och gammal undersköterska sedan 40 år. Även om jag är pensionär nu. En liten silikon protes i byn. Och för övrigt platt. Hade man kunnat göra det? Samtidigt skäns jag. Allt är bra. Frisk från cancer. Men detta hänger med hela tiden Min mamma hade också bröstcancer. Hon avled av ålderdom. Mvh
Visa svar
Svar:
Hej! Man vill helst inte operera bort frisk vävnad, och alla operationer har sina risker. Men jag tycker ändå att du kan kontakta din bröstmottagning för en diskussion.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Att bli platt!
Övrigt

Mammografi

2026-09-21
Hej Har opererat bort bägge brösten efter 3 bröstcancer. Ska jag fortfarande bli kallad till screening/mammografi?
Visa svar
Svar:
Hej Om hela brösten har opererats bort brukar man inte bli kallad till screening/mammografi i fortsättningen. Om du skulle känna en ny knöl i området är det bra att söka läkare för bedömning.
Maria Edegran

Maria Edegran

Överläkare mammografiavdelningen

Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Mammografi
Övrigt

Operation

2026-09-18
Kirurgen sa att tumören va 12mm stor och att bröstet inte behövde opereras bort. Hur går operationen till då?
Visa svar
Svar:
Hej, ta kontakt med din kontaktsjuksköterska eller läkare för exakt information. Troligen ska du göra en bröstbevarande operation då tumören inte är så stor. Då tar man bort en bit av bröstet med marginal runt tumören.
Jeanette Bäcklund

Jeanette Bäcklund

Kontaktsjuksköterska vid Kirurgcentrum

Jeanette Bäcklund är kontaktsjuksköterska vid Kirurgcentrum, Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Operation

Biverkningar

2026-09-16
Jag har haft så ont i leder o stela muskler i ett par månader o nu funderar jag om detta kan bero på intag av exemestan el tamoxifen. Har ont i fingrar rygg o ben. Känns jobbigt.
Visa svar
Svar:
Hej, det du beskriver kan vara biverkningar av den antihormonella behandlingen. Ta kontakt med din kontaktsjuksköterska eller läkare för ytterligare rådgivning angående detta.
Jeanette Bäcklund

Jeanette Bäcklund

Kontaktsjuksköterska vid Kirurgcentrum

Jeanette Bäcklund är kontaktsjuksköterska vid Kirurgcentrum, Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Biverkningar
Övrigt

Knölig bröstvävnad

2026-09-15
Hej! Jag är gravid med barn nr 2 i v.10 och har upptäckt att mitt högra bröst är betydligt ”knöligare” än det vänstra. Jag kan inte känna nån avgränsad knöl utan uppfattar det som det är bröstvävnaden som är mycket mer svullen och tjock. Upplever också att jag har mer bröstvävnad i hö än vä. Inget jag tänkt på innan jag blev gravid. Hö bröst ser även något större ut. Är detta någon varningssignal som man borde utreda inom vården ? Är 32 år utan ärftlighet. Tack på förhand :)
Visa svar
Svar:
Hej! Det är alltid så att det ena bröstet innehåller mer bröstkörtelvävnad än det andra, och då märks det mer när brösten svullnar upp i samband med graviditet. Så det låter inte som något farligt i första hand men om du tycker att det känns konstigt kan det ändå vara bra att kolla upp så att du inte behöver vara orolig.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Knölig bröstvävnad

Fråga våra specialister

  • Drabbad eller närstående? Fråga oss!
  • Experterna arbetar helt ideellt men du får oftast svar inom två veckor.
  • Alla frågor och svar publiceras på vår webbplats. Ange inte ditt namn om du vill vara anonym.
  • Stort arkiv med frågor och svar. Använd sökfunktionen nedan!
  • Mejla frågor om Bröstcancerförbundets verksamhet till info@brostcancerforbundet.se
  • Observera att ett svar från bröstcancerspecialisterna inte motsvarar en läkarkontakt. Våra specialister kan inte ge en individuell medicinsk bedömning utan svarar mer övergripande på medicinska och vårdrelaterade frågor. Specialisterna kan heller inte svara på frågor som skickas till deras jobbmejladresser, utan enbart på dem som ställs här.

Vad funderar du kring?

Skickar fråga

Om bröstcancer

Bröstcancer är den vanligaste cancersjukdomen hos kvinnor. Nära 9000 drabbas årligen i Sverige.
Om bröstcancer
Om bröstcancer

Stöd oss

Vår vision är att ingen ska drabbas av bröstcancer. Var med och bekämpa bröstcancer med oss!
Stöd oss
Stöd oss