2020-03-29
Hej.
Jag (45 år) Väntar på att bli opererad för bröstcancer,
Efter att funderat ville jag få göra en direktkonstruktion och få ett inplantat som min kirurg sa att det skulle gå.
Jag kände mig lättat och tacksam att ändå få känna att jag hade kvar ett bröst.
Men efter ha träffat plastik kirurgen bla som berättade om operationen samt alla komplikationer och att det är mycket smärtsamt då de måste skära i bröstmuskeln, man ligger inne mycket längre och tar lång tid att återhämta sig ifrån och att man får ha drän mycket längre tid tills slut var jag tvungen och fråga om man inte får någon form av smärtlindring, jag känner mig både ledsen, orolig och tveksam det kändes som att det blev en mkt detaljrik beskrivning av hur operationen genomfördes och allt som tillkommer sedan med påfyllning av ”påsen” och sedan en ny operation för att lägga in det permanenta silikonet o ev komplikationer på vägen.De kändes som de ville skrämma bort mig.
Så nu vet jag inte om jag ska ta bort hela bröstet i stället eller göra en Direktrekonstruktion.
Jag vet inte heller hur det kommer kännas både fysisk och mentalt att se sig utan bröst eller ett nytt.
Oftast säjer alla du ska göra det som känns bäst för dig!
hur ska jag veta det 2 veckor efter att man har fått veta att man har cancer när man bara känner rädsla och sorg.
Är implantaten säkert material och behövs det bytas ut efter några år?
Mitt i detta är det Corona tider så inga anhöriga får komma med på dessa viktiga samtal eller hälsa på.
Det blir otroligt mycket för den som är sjuk att klara allt själv tyvärr.
Trots att jag arbetar själv inom vården så ska jag få vara patient själv.
Tacksam för råd och erfarenheter.
Hej! Vad tråkigt att höra hur du upplevde informationen. Får man fråga på vilket sjukhus detta är?
Direktrekonstruktion brukar innebära att operationen tar ca 45 min längre än utan, och ja, traditionellt lägger man implantatet under bröstmuskeln. Det som gör ont är att den då ska ge plats åt implantatet; men SJÄLVKLART får man den smärtlindring man behöver för att det ska kännas ok! Man brukar ligga kvar på sjukhuset en natt, och får tabletter med sig hem (man brukar behöva morfintabletter i början men de flesta trappar ner det inom ca 1-3 veckor). Dränage har man, ja, och det lär man sig lätt att hantera hemma (hos oss ska man hålla koll på hur mycket som rinner per dygn, och när det är under en viss mängd kommer man till mottagningen och tar bort det). Borttagning sker vanligtvis inom en vecka.
Ofta väljer kvinnor att senare byta implantatet ("expandern") till ett mjukare silikonimplantat, men det finns inget måste. Allt hänger på hur pass nöjd du själv är, hur bra det nya bröstet passar till det friska etc. Det jag ofta brukar påpeka är att det nya bröstet aldrig kan kännas som det man hade förr; känseln i huden blir mycket stummare, implantat rör sig inte lika lätt, sitter högre, har mindre "häng" och tar inte upp värme som din kropp.
Implantat leder inte till någon ökad bröstcancerrisk och behöver inte bytas om det inte blir något du vill ändra i dess läge etc. Komplikationsrisken efter direkt rekonstruktion med implantat är något högre än om man bara tar bort bröstet.
När man ser på större grupper kvinnor som har valt rekonstruktion så brukar den ha en positiv effekt på självbild, livskvalitet etc. De kvinnor som själva inte ville ha någon rekonstruktion har lika bra upplevelse - det handlar mycket om att ha fått påverka beslutet själv. Har man bra möjligheter att göra en senare rekonstruktion (om du ska strålas kan man bygga ett bröst från lite extra hull på magen, om du inte ska strålas kan man även använda implantat senare) kan det också vara ett alternativ.
Du kan titta på denna film från S:t Görans sjukhus: https://streamio.com/api/v1/videos/5e09e5936f8d8df918000001/public_show?link=true&player_id=551a8f3b5b903543da0001b6
Tänk på att en anhörig/vän borde få följa med till mottagningsbesök, mig veterligen ska detta inte vara förbjudet! Och du kan alltid be om en telefontid med plastikkirurgen där din anhörig/vän kan vara med. Det är alltid bra med extra öron och riktade frågor!
Jana de Boniface
Överläkare och bröstkirurg, Capio S:t Görans Sjukhus AB, Stockholm
Dölj svar2026-02-15
Varför pratas det så lite om kronisk bröstcancer? Kände mig trygg då jag opererat bort båda brösten men så var det inte. Efter mer än 30 år fanns metastaser i lungorna och blev en chock för mig.
Kronisk bröstcancer2026-02-15
Hej! Jag har opererats för bc och i mina papper står att det var en ductal grad II. Ki67 var 13%. Östrogenreceptorer 100% och progresteronreceptorer 80%. 2/3 portvaktskörtlar .
Man gjorde en PAM 50 analys och idag fick jag veta att det visat högrisktumör av snälla varianten. Tid bokat för träff med läkare nästa v. Är nu väldigt orolig och undrar om prognos och behandling. Är det självklart med cellgifter? Är 66 år. Har lungsjukdom och är allergisk mot aclasta
PAM 502026-02-11
Hej!
Är 41 år. I sommar har jag genomgått 5 års behandling med Tamoxifen efter hormonkänslig bröstcancer. Hade fem små grad 1-tumörer, opererades med mastektomi och axillutrymning. Ingen spridning och behövde inte behandlas med strålning eller cellgifter, men däremot 5 års Tamoxifenbehandling. Genomgått ärftlighetutredning (pga låg ålder vid diagnos) som inte visade på några mutationer.
I samband med att jag skulle börja äta Tamoxifen slutade jag med Paroxetin på onkologens inrådan. Har under de senaste åren istället behandlats med Escitalopram för oro och ångest (har haft problem med detta sedan innan cancerdiagnosen). Undrar om det är säkert för mig att återgå till Paroxetin efter att min Tamoxifen-behandling är klar, eller om Paroxetin även fortsättningsvis kan påverka celler/hormonnivåer och därmed öka återfallsrisk?
Jag tyckte att Paroxetin fungerade bättre för min psykiska hälsa än vad Escitalopram gjort, så det är därför jag undrar.
Paroxetin efter Tamoxifen-behandling2026-02-11
Hej! Jag har som biverkan av Tamoxifen fått en dvt i vaden. Står nu på Eliquis och får inte ta Tamoxifen mer. Det diskuteras nu om jag ska sättas in på Letrosol och Zoladex istället. Min tumör var liten, ”snäll” ingen spridning till lymfkörtlar, men 100 % känslig för östrogen och 99 % för progesteron. Gjorde en mastektomi så behövde varken strålning eller cytostatika. När jag läser om Letrosol och Zoladex känns det ju som om även det kan ge tromboser och liknande biverkningar som Tamoxifen varav jag såklart bli skeptisk till behandlingen. Jag har ingen heriditet eller några riskfaktorer (förutom tät bröstvävnad) för varken bröstcancer eller trombossjukdom, tränar löpning och crossfit sex dagar i veckan, har ingen övervikt, röker inte osv. Min fråga är: jag är mastektomerad och borde väl då ha väldigt liten risk för återfall i det bröstet?? Kan jag välja att ta bort mitt friska bröst för att inte få cancer där och därmed slippa adjuvant endokrin behandling?
Djup ventrombos av Tamoxifen.2026-02-11
Hej, hur kommer vården av bröstcancer att ändras nu när man i hjärnforskningen tydligt ser hur skadligt låga nivåer av östrogen är för hjärnan och kroppen? Varför utsätts fortfarande så många friska kvinnor utan spridd cancer för risken att skadas, i och med den här starka medicineringen. Borde inte det omprövas när effekten är så marginell? Och vad finns det för uppföljning på förekomst av ex demens, utmattningssyndrom, benskörhet, hjärtproblem och andra skador i grupper som medicinerats med antihormoner? Var kan jag hitta den dokumentationen?
Effekter av östrogenbrist2026-02-11
Hej,
Finns det någon statistik egentligen över hur mycket amning minskar risken att utveckla bröstcancer?
Överallt säger vårdpersonal att det finns en skyddande effekt - men hur stor är den egentligen på grupp- eller individnivå? Det verkar svårare att svara på.
Är det motiverat att amma utifrån motiveringen att försöka minska risken för bröstcancer, eller tillskriver man amningen för stor betydelse då?
Amningens betydelse för att förhindra bröstcancer2026-02-11
Hej!
Jag har haft utslag på bröstvårtan en tid och behandlat med Locoid kortison varpå det helt försvann, När jag sedan hade trappat ner det så kom utslaget och klådan tillbaka, först rött och sedan fjällande/ lite gula inslag. har följande frågor;
- Ni skrev som svar på annan fråga att om utslaget förbättras av kortison/försvinner är det isf tecken på eksem. Men om det återkommer efter behandlingen- är det då inte tecken på eksem?
- Vilken mjukgörande kräm kan man smörja på vårtgård/bröstvårta som är helt säker?
- är det risker med att smörja kortison under flera intervaller om det skulle behövas?
Jag är väldigt orolig att jag har pagets i bröstvårtan och undrar slutligen om det sannolikt blir helt utläkt med kortison för att sedan komma tillbaka efter man avslutat behandlingen. Har även smärta kring bröstet/ömhet.
Skulle ni kunna svara på mina punkter så vore det till stor hjälp.
Med vänlig hälsning
Utslag vårtgård, bröstvårta2026-02-11
Hej!
Jag är en kvinna på 30 år med CHEK2 mutation samt tredje generation som fått cancer nu. Fått till mig av min onkolog att risken är väldigt liten för återfall, men aldrig noll!
Träffade en annan onkolog på lydiagården och hon sa att jag inte skulle få tillbaka cancern för den har ingenstans att växa då brösten är borta. Jag är kluven just nu, vem ska jag lyssna på?
Det är en otrolig lättnad att känna att jag inte kommer få cancer i brösten igen, men samtidigt så säger ”min” onkolog att man aldrig kan säga aldrig.
Hade her2 positiv och hormonkänslig tumör, fick cyto innan op och 17 omgångar antikroppar totalt.
Känt mig väl omhändertagen hela ”resan”. 💕
Återfall - mastektomi2026-02-10
Hej. Jag avbokade min kallelse till mammografi jag fick när jag fyllde 40 förra året för jag kunde inte komma då, sen missade jag att man måste omboka inom 3 månader. Nu försöker jag boka en ny tid men får inte det om jag inte har symtom, utan kommer blir kallad igen efter 1 år och 8 månader-2År efter jag fyllt 40.
Undrar om det stämmer?
Kallelse2026-02-08
Fick hormonell bröstcancer 2016, tog bort del av bröstet, strålbehandling och hormonbehandling med Tamoxifen i 5 år. Har nu hamnat i klimakteriet med långa blödningar som inte riktigt stannar av. Min gynekolog som känner till min historik föreslår en behandling i 12 dagar med progesteron för att stabilisera slemhinnan och stoppa blödningen. Känner mig lite osäker om detta är ok.
Fundering kortvarig hormonbehandling2026-02-06
Finns det någon statistik över hur många som behandlats för bröstcancer och inte kommit tillbaka till arbetslivet? Fått sjukpension eller sjukersättning
Bröstcancer och sjukersättning2026-02-05
Hej,
Om silikonimplantaten har gått sönder och börjat läcka så att de behöver bytas ut och man ekonomiska resurser till det, kan man då få hjälp från fonder /Försäkringskassan?
Bidrag från fonder, Försäkringskassan2026-02-05
Hej! Jag skriver för att hjälpa min syster som blev diagnostiserad med bröstcancer under hösten. Hon har påbörjat behandling med cellgifter och det kommer också bli aktuellt med operation och strålning. Hittills har hon klarat av att studera. Men ser inte att det kommer att gå under operation och strålning. Hon är tyvärr utförssäkrad och har därför inte möjlighet att få ersättning längre. Under sina studier har hon varit beviljad omställningsbidrag men eftersom hon missat en kurs då hon blev sjuk finns inte den möjliheten längre. Finns det möjligtvis någon ekonomisk hjälp att få?
möjlighet att få ekonomisk hjälp2026-02-05
Jag färdigbehandlades för her2 positiv hormonell bc för ungefär 2,5 år sedan. Jag körde cellgifter och sedan mastektomi med direktrekonstruktion. Står på zoladex och tamoxifen nu.
Jag har senaste 2 månaderna tyckt att det känns hårt och knöligt i kanten av implantatet, och kan inte minnas om det alltid varit så sen operationen. Någon av förhårdnaderna känns ganska rund och ungefär 1 cm stor, lite ömt. Är det vanligt att det känns så i operationsområdet eller bör jag vara orolig?
Återfall eller fibros?2026-02-02
Hej, Hur vanliga är hjärtproblem vid strålbehandling av vänster bröst med andningsstyrd strålning och efter hur lång tid uppstår de vanligtvis? Tack för svaret. MVH
Hjärtproblem2026-02-02
Fick en djup blodpropp i vänster vad juli 25. Undersökningar av diverse slag efter det för att komma fram till anledningen till den djupa proppen. Tex röntgen lungor, gynundersökning med ultraljud. Allt var bra. Vid mammografi samt ultraljud fann man
”Atypisk lobulär hyperplasi som når LCIS, klassisk typ B3
-Kan ovanstående vara anledningen till den djupa blodproppen.
-Är det alltid en underliggande cancer till djup blodpropp?
Jag har mycket åderbråck i det vänstra benet sedan många år tillbaka, opererad. Har också dålig blodcirkulation.
-Kan det vara anledningen till blodproppen
Har högt kolesterol, testar 1 gång om året. LDL 4.9, HDL 3,0
-Kan det vara en anledning till blodproppen?
Tacksam för svar och förlåt många frågor.🌷
Birgitta 77 år
(50kg, äter bra, gymmar, yogar mm Inga övriga mediciner, bara blodförtunnande)
Diagnos: D486A Förändring av patologisk natur i bröstkörtel2026-02-02
Hej!
Jag blev klar med min behandling för hormonell bröstcancer för 3 år sedan och jag funderar på detta med uppföljning. Just nu kontrolleras jag en gång om året lokalt (mammografi och ultraljud då jag har täta bröst). Jag hade avancerad spridning till lymfkörtlarna och det fanns mikrometastaser kvar även efter cellgiftbehandlingarna. Efter operation fick jag strålbehandling som förhoppningsvis tog bort det sista som fanns kvar. Jag tar nu Zoladex och anastrozol och ska göra det under 10 år totalt. Jag har läst om blodprovet Signatera som erbjuds i bla. USA och jag undrar om ett positivt resultat skulle leda till att jag fick kompletterande behandling för att minska risken för återfall dvs. vilka preventiva behandlingsalternativ finns det om blodprovet visar att det finns cancer kvar i kroppen?
Tusen tack för svar!
Mvh,
Constance
Uppföljning efter bröstcancerbehandling-Signatera?2026-02-02
Hej!
Har tidigare haft dcis, som opererats bort för 1,5 år sedan, därefter färdigbehandlad. Nu har jag svåra klimakteriesymptom, sover max 3-4 timmar per natt, hjärnhinna, nedstämdhet mm mm. Jag undrar vem, dvs vilken funktion i vården, som förväntas hjälpa mig med mina klimakteriesymptom. Bröstmottagningen hänvisar till vårdcentralen och det gör även min gynekolog. Vårdcentralen vill ha en remiss från bröstmottagningen, men det vill bröstmottagningen inte skriva. Stämmer det att det är vårdcentralens ansvar? Är det i så fall inte lite konstigt att kvinnor som INTE haft bröstcancer eller förstadier kan få klimakteriehjälp från specialister (gynekologer) medan vi som har haft någon typ av BC skall gå till allmänläkarna på vårdcentralen? Vems ansvar är det? Bor i Stockholm.
Vem hjälper oss med med klimakterieprobem?2026-02-02
Mastektomi hö bröst 2024 pga dcis. Jag har försökt förstå hur stor min ökade risk för dcis eller invasiv cancer är i andra bröstet men får inga bra svar från onkologen. De säger att det är svårt att göra för dcis och att man därför inte gör denna typ av beräkningar i mitt fall. Stämmer detta? Vad skulle ni rekommendera?
Hur stor ökad risk för ny DCIS eller invasiv cancer