Visar 10 av 5909 träffar
2020-05-22
Hej
Jag har länge tänkt skriva till Er, men nu tog jag mod till mig och hoppas att kunna få lite svar.
I oktober november så kände jag en smärta som är svår att beskriva den kom å gick, ibland högg de liksom till å ibland molde de i vänster bröst. När jag blev kallad till mammografi i december nämnde jag för sköterskan att jag hade denna konstiga känsla. Fick sen svar i början av januari att jag skulle komma till en kompletterande undersökning, jag anade oro så min man följde med mig.
Jag blev ”tårtbitsopererad” i början av mars i år.
Såhär står det i min journal:
Vänstersidig sektorresektion och sentinel node har funnit en radikalt avlägsnad invasiv duktal cancer på 7mm, BRE 6, grad ll tumör utan påvisad kärlinväxt,
ER 70%, PR 100%, Ki-67 på 24%, HER-2 negativ och i axillen en frisk sentinel node. Rekommenderar endokrin terapi i form av aromatashämmare i 5 års tid och strålbehandling mot bröstet 15 fraktioner som adjuvant behandling.
Jag var sjukskriven fram till påsk och började jobba därefter. Men efter första arbetsdagen svullnade de upp i armhålan och mitt operationsärr gick upp på två ställen. Jag blev sjukskriven igen och är nu det till slutet av maj.
Det onda som jag hade i bröstet innan operationen försvann efter. Det kändes liksom verkligen som det var borttaget. Men sedan två veckor tillbaka har samma känsla kommit tillbaka i bröstet igen, men nu närmare armhålan.
Kan det ha spridit sig? Går det att se med ett ultraljud?
Jag äter Anastrozol och har nu ätit den i fem veckor. I början hade jag ont i huvudet, men de har försvunnit. Nu har jag ”bara” kvar värmevallningar, svettning, ont i alla leder och under fötterna, jag sover dåligt och känner mig svag orkar liksom ingenting längre, tycker jag. Fick besked i veckan att jag beräknas få strålning i slutet av juli. Detta känns på sätt och vis bra, men ändå inte....
Är risken för återfall stor? Kommer jag få 15 fraktioner eller kommer jag få mindre nu i Coronatider?
Jag vill passa på att tacka er för att ni tar er tid att läsa och ge svar till mig och alla andra som har/haft bröstcancer eller som är oroliga att de ska få det.
TACK! Ni är guld värda💝
Hej! Vilken otur att du fick sårläkningsproblem efter din operation, hoppas det har blivit bra nu. Med det du beskriver är det mer sannolikt att du känner av läkningsprocessen (som ju pågår inne i vävnaden framförallt, inte bara i ärret i huden) och detta ffa efter din komplikation, än ett återfall. Att det verkar stråla mot armhålan är rätt vanligt, det är ju dit lymfan (som har med "städjobbet" efter operationen att göra) tar sig från bröstet. Men ja, sådant brukar gå att se med mammografi/ultraljud. Det händer extremt sällan att det blir så här tidiga återfall, under pågående behandling, och dessa tumörer har i så fall snarare en mer aggressiv profil än den du beskriver. Men kolla om du känner dig orolig, prata med din läkare.
Vilken strålning du kommer att få är rätt beroende av hur just din region hanterar coronapandemin, så det korrekta svaret kan bara komma från den enhet där du behandlas.
Jana de Boniface
Överläkare och bröstkirurg, Capio S:t Görans Sjukhus AB, Stockholm
Dölj svarJag råkade gå in i rummet där patienten före mig röntgades, vände snabbt, nu i efterhand funder jag om jag utsatts för strålningen? Om det finns anledning till oro.
Fundering strålningsrisken vid mammografiOpererades för 13 år sedan för en tubulär bröstcancer 7 mm Nottingham grad 1 positiv för östrogen o progesteron valde att ta bort hela bröstet fick ingen efterbehandling, läst om sena återfall, hur är risken för mig är nu 73 år o lite orolig.
ÅterfallsriskJag har medelsvår ME som jag hållit på en acceptabel nivå med diverse kosttillskott som Ubidekarenon 525 mg, Nicotinamide plus Resveratrol, N-Acetylcystein brus,
Multimineraler, B-vitaminer, PQQ, inj Mekobalamin 2 ml/v och Calciumfolinate samma dag som sprutan, samt Clean Collagen och L-Carnitine. Allt detta håller min energinivå på en acceptabel nivå. När jag fick besked om cytostatika och antikroppsbehandling, slutade jag ta alla utom PQQ, Mekobalamin och Calciumfolinate för upptaget av B12 och är nu mycket sämre i ME’n. I morgon 20 april ska jag påbörja behandlingen med cytostatika och antikroppar. Tumören 8,5 mm är bortopererad, likaså 2 lymfkörtlar Ingen spridning i dem. Vågar jag ta några av dessa tillskott under behandlingen? Räcker det om jag gör uppehåll under själva behandlingsdagarna? Eller måste det vara under hela kuren behandlingstiden? I så fall blir det väldigt svårt med någon fysisk aktivitet.
Lite längre fram blir det även strålning i 5 dagar.
ME och bröstcancerHur vanligt är det egentligen med sepsis vid cellgiftsbehandling? Har fått 3/6 kurer och kompletterar med injektion som på något sätt ska stärka de vita blodkropparna. Biverkningarna är hanterbara men oroas av sepisrisken under vecka 2. Tydligen är risken störst att tarmarna läcker ut bakterier i blodet. Har ju magproblem (förstoppning) av medicineringen vilket känns som en ökad risk.
SepsisHejsan!
Jag är 34 år och har blivit diagnostiserad med bröstcancer. PAD har påvisat en NST cancer, ER 90 %, PR 90 %, HER2 1/2+, Ki-67 75 %. Strax intill den här förändringen 6 mm kaudalt finns ytterligare en 5 mm stor förändringen där man har tagit corebiopsi som påvisat även här en NST cancer, hormonkänslig HER2 1+, Ki-67 79 %.
Jag förstår ingenting av det här. Kan ni hjälpa mig att förstå vad det är för sorts cancer jag har?
Tumörena är bortopererade och nu inväntar jag återbesök för att få reda på om det blir cellgifter eller strålbehandling.
Vad har jag för cancerJag har ätit tamoxifen i 10 år och ska snart sluta.
Vad för eventuella biverkningar/symptom kan jag komma att känna? Är 49 år och inte haft så stora problem under medicineringen utom precis i början.
Avsluta tamoxifenHej, jag undrar över min behandling och hur man gjort bedömning? Jag fick diagnosen bröstcancer luminal b, låg på gränsen till mellan a och b sa dom, tumören var 2 cm och man valde att ta bort hela mitt vänstra bröst, mitt ki67 var 22. Därefter bedömde man att jag skulle få cellgifter, 4 x ec90 och 9 x Paklitaxel för säkerhetsskull, nu har jag genomgått både mastektomi och cellgifter.
Nu har man gjort bedömningen att jsg ska ha tabletter Latrozol i kombination med spruta, men även i kombination med kisqali. Jag känner inte alls att jag vill ta kasqali efter läst alla biverkningar och undrar om detta verkligen behövs? Jag hade ingen spridning till mina lymfar och jag är 49 år.
Hur ska jsg tänka? Fått olika besked under hela min behandling
Mvh Jenny
Funderingar kring behandlingHej, vad är det senaste ni känner till angående Veoza vid östrogendriven bröstcancer? Jag har inte blivit erbjuden det och ser här i spalten att något berättat att den påverkade sömnen negativt. Är det en vanlig biverkning? Jag har det allt svårare med svettningar och frossa. Har tidigare tagit Venlafaxin både i låg och högre dos, vilket gjorde livet avtrubbat och tomt. Finns det något alternativt preparat som kan hjälpa? Jag har tagit Tamoxifen i snart 1,5 år och är 56 år.
Fungerar Veoza mot vallningar när man tar Tamoxifen?Hej
Jag är medlem
Jag har behandlats för HER2 positiv,hormonell
Blev satt i förtida klimakterie
Onkolog läkare skrev ej ut Veoza
De sa att det ej finns i Sverige och någon läkare onkolog visste ej ens vad det var
Svettningar,vallningar,frossa,humör svängningar,ångest,oro,irriterad etc
Känner mig besviken
VeozaHej, jag är ordinerad letrozol som jag tagit nu i tre månader. Har ganska lite biverkningar men min mage har blivit orolig och oförutsägbar. Jag undrar därför om jag kan göra uppehåll med letrozol när jag åker på semester vilket blir några utspridda veckor över främst sommarhalvåret.
Korta uppehåll med letrozol