Visar 10 av 6183 träffar
2020-06-14
Hej jag har nyligen diagnostiserats med bilateral bröstcancer, på ena sidan en snabbväxande hormonkänslig Her-2 positiv bröstcancer spridd till lymfkörtlarna i samma armhåla T2N2M0 på andra sidan en långsammare Luminal A hormonkänslig cancer, ca en cm stor, ej spridd vad man vet. Cytostatika och antikroppar påbörjat, sedan operation. Jag inte känner till några dödsorsaker på min fars sida så jag kan inte säga om det finns förekomst av cancer på den sidan. Det gör det dock ej på min mors vad jag vet. Inför beslut om masektomi eller tårtbit som operationstid skulle jag önska gentestning för att veta om det finns hög risk för cancer genetiskt. Onkologen har dock avfärdat detta som fullständigt obefogat pga ingen hereditet. Men jag kan ju inte den på fars sida.
Och samtidigt har jag läst att vid bilateral bröstcancer så bör gentest utföras. Vad är er uppfattning här? Borde jag kunna få gentestas? Går detta att göra privat någonstans på ett sätt som motsvarar vad som görs vid genetisk utredning? De tester jag hittat på nätet verkar vara testa ett par av generna, och verkar vara någon lättversion.
Jag skulle annars gärna betala för att få göra det privat om jag visste att det var rätt test, om jag nu inte kan få det inom min ordinarie behandling.
Stort tack för att ni finns, och ert fantastiska jobb med att svara oss.
Hej, vi har i det nationella vårdprogrammet kriterier för att testa för ärftlig bröstcancerpanel, som innehåller 4 gener med det man kallar hög penetrans, d v s att den livstidsrisk att få bröstcancer man får räkna med hos mutationsbärare är kraftigt förhöjd, minst 50 % (BRCA1, BRCA2, PALB2 och TP53), i dessa fall rekommenderas årlig mammografiscreening (utom vid TP53 där man undviker mammografi och gör ultraljud istället) och hos yngre med tillägg av MR. Riskreducerande kirurgi är i dessa fall ett näraliggande alternativ. Två gener har klart lägre penetrans, CHEK2 och ATM, dessa fall rekommenderar man i första hand en litet mer intensiv mammografiscreening jämfört med standardprogrammet.
Kom ihåg att ovanstående %-satser inte avser risken att dö av bröstcancer, utan risken att insjukna. De flesta blir som bekant friska. Och prognosen är generellt sett inte sämre vid ärftlig bröstcancer.
Det anses inte kostnadseffektivt att testa alla, då sannolikheten att hitta en mutation i många fall är mycket låg. Av detta skäl har man infört kriterier för testning. De faktorer man tar hänsyn till i dessa kriterier är ålder vid insjuknande, släkthistoria avseende bröst- och äggstockscancer, men även prostata och bukspottkörtelcancer i familjen i viss mån. Och bilateralitet.
Ett fall med bilateral bröstcancer i familjen räknas som två fall. Så om man har en bilateral bröstcancer före 50 års ålder så uppfyller man "av egen kraft" kriterierna, om man är 50-60 krävs ytterligare ett fall av någon av ovanstående diagnoser hon en nära släkting för att uppfylla kriterierna. Har fallet av bilateral bröstcancer inträffat (första insjuknande av de två) efter 60, krävs att det ytterligare fallet av bröstcancer i familjen var under 60. Litet krångligt kan tyckas. Men så är det sagt.
Det finns privata aktörer utomlands man kan anlita, jag vill inte uppmana var och en att göra det men det är naturligtvis upp till en själv om man vill göra det. Sannolikheten att hitta en mutation utanför ovanstående grupper är inte noll, men låg, och det kan finnas en risk att man gör fynd som man inte riktigt vet hur man ska hantera. Så man kan behöva hjälp att tolka resultatet. Det finns ett amerikanskt företag som heter Color, och ett annat som heter Myriad genetics som säljer såna tester.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej!
Min anhörig har fått bröstcancer. Inledningsvis konstaterades en knöl i bröstet. Relativt stor. Två metastaser, den ena i armhålan i en lymfkörtel och den andra i höjd med nyckelbenet.
Hon har genomgått cellgiftsbehandling i tablettform under två perioder. 3 veckor med tabletter, en vecka vila. Gånger tre. Och så en sådan till. Med goda resultat.
Nu har hon efter CT fått återbesök och det är nu det blir otydligt. Vi förstod det som att det var operation som gällde näst, men nu har hon blivit remitterad till MR, mammografi och ultraljud och sen bedömning av kirurger. Tiderna är inte bokade ens. Min fråga är om det där rätt. Varför gör man inte en MR direkt inför återbesöket? Varför behövs det mammografi och ultraljud nu? Varför prioriteras hon inte när det är så allvarligt? Borde hon inte ha fått gå raka vägen till de här undersökningarna? Nu känns det som att det kommer att gå flera veckor innan hon kommer vidare. Tänk om cancern sprider sig. Jag känner att man som anhörig alltid måste kolla och dubbelkolla allt. Allt ifrån ett remissen verkligen skickats och att ens anhörig får rätt behandling. Ska det verkligen vara så?
BehandlingHej!
Jag har ätit Letrozol i 4,5 år utan biverkningar. Detta efter operation, cytostatika och strålning. Jag skulle gärna vilja fortsätta med Letrozol ytterligare några år eftersom medicinen är min ”snuttefilt”. Min läkare säger dock att förlängd medicinering skulle göra mer skada än nytta och vill inte förnya mitt recept. Jag hade dock en en bröstcancer med skyhögt KI värde och grad 3. Tumören var 12 mm uppblandad med DICS 11x7 mm, 7 friska lymfkörtlar , ER och PR positiv, misstänkt kärlinväxt, grad 3. KI67 80, Her 2 2 (ej amplifierad enl SISH.
Hur bedömer ni nyttan av en förlängd medicinering med Letrozol i mitt fall?
Tusen tack på förhand!
Nekad förlängd medicinering LetrozolHej! Det är standard behandling med 14 kurer Kadcyla efter trippelpositiv bröstcancer utan komplett pcr efter operationen. Jag undrar hur många kurer är det minsta antalet man kan få för att reducera risk för återfall eftersom man kan få biverkningar och påverkan på lever och hjärta och då vara tvungen att avsluta behandling. Jag har klarat 7/14 än så länge.
Tack för svaret!
Hej. Det går inte riktigt att svara på. Vi vet att 18% avbröt behandlingen med Kadcyla pga biverkningar (fler än de som fick enbart trastuzumab) i studien som ligger till grund för rekommendationen. Det går inte att svara på om det finns någon gräns för vad som är "minsta antalet effektiva kurer", om det fanns det skulle vi använda färre kurer. Vi satsar mot 14 behandlingar, vilket ändå många klarar av.
Dessutom är varje individ unik, alla kanske inte behöver lika många kurer (??) men vi har idag inga verktyg som hjälper oss att individanpassa, förutom pCR eller inte.
Många av de i studie, som fick avbryta Kadcyla pga biverkningar, fick sedan "bara" trastuzumab istället, vilket även det är en bra behandling. När vi ger en förebyggande behandling är det viktigt att hela tiden värdera biverkningar, risker och vinster. Det man ofta gör (tex om det är leverpåverkan) är att anpassa (sänka) dosen. Om det inte hjälper avbryts behandlingen. Om man inte har tex hjärtpåverkan kan man fortsätta med trastuzumab enbart.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Kadcyla - antal kurerHej, jag undrar i vilken utsträckning man har rätt till rehabilitering efter färdig behandling och var det regleras. Verkar vara väldigt olika beroende på vilken region man tillhör.
RehabiliteringHej! Jag hade upptäckt en knöl i sidan av bröstet över en månad sedan, den är fortfarande där. Jag är femton och därför tror inte att det är något seriöst men ändå känns lite läskigt och jag undrar om det kan vara bröst cancer? Vad ska jag göra? Knölen är små och först var den som en kula men tappade formen nu, och den rör sig lite.
Knölen i bröstet, hjälp!Hej jag har sen en tid tillbaka knölar i mitt bröst, dom kollades upp som godartade och jag skulle ha koll så dom inte växer eller andra symtom. Nu ikväll upptäcker jag att det kommer dels gulaktig vätska från brösten, men från detta bröstet med knölar kommer också blodaktig vätska. Jag undrar såklart om detta är något allvarligt.
Blodsktig vätska från bröstetCa år 2000 läste jag någonstans om en ny metod där bröstet läggs i en tratt liknande apparat och att det under 2021 skulle finnas en prototyp på Sahlgrenska Universitetssjukhuset. Hur har det gått? Varför hörs det ingenting om detta? Jag har prövat mammografi men fick avbryta pga smärta och skulle bli väldigt glad över ett smärtfritt alternativ, samt många med mig. Hade det handlat om män så hade det otvivelaktigt varit annorlunda.
Hej
Det finns inte något färdigutvecklat smärtfritt alternativ till mammografi, som har testats fram på Sahlgrenska, som kan användas. I övrigt har jag inte någon information om metoden du beskriver.
Det är tråkigt att mammografiundersökning är smärtsam. Anledningen till att man behöver pressa ihop brösten en kort stund under undersökningen är dels att mindre strålning kan användas vid bildtagningen, och dels att vävnaden avbildas på ett bättre sätt så att man får en säkrare bedömning.
Jag ser inte detta som en fråga som handlar om att kvinnor blir missgynnade jämfört med män. Tvärtom satsar ju samhället stora resurser för att upptäcka cancer tidigt hos kvinnor.
Det kan vara bra att prata med sköterskan innan en mammografiundersökning om att du är rädd för smärtan. Ibland kan vissa anpassningar göras så att undersökningen går bättre. Ofta är det också så att undersökningen blir mindre smärtsam med åldern, kanske på grund av att bröstvävnaden blir mer fettrik. Så det kan vara värt att prova igen.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svar Alternativ till mammografiHej, Jag tillhör Region Dalarna. På uppföljningen av mammografin i maj sa radiologen att den cancer jag har är svårast att upptäcka på mammografin och endast 3D mammografi och AI fungerar, vilket inte Region Dalarna kan erbjuda.
Förra våren vid diagnos syntes bara en tumör, men visade sig senare att jag hade fyra till som inte syntes på mammografin.
Sedan i somras har jag ihållande smärtor som tilltagit i det opererade bröstet. Ska nu göra ny mammografi, men vad kan det visa när det redan är gjort för ett par månader sedan.
Vill göra 3D Mammografi med AI, men vilka regioner erbjuder det?
Hej
Det stämmer att för en del cancerfall är tumören svår att se på mammografibilden. Det finns många faktorer som kan påverka, som hur tät bröstvävnaden är och hur vävnaden är fördelad i bröstet. Tidigare bröstoperationer. Vilken typ av tumör det är och var i bröstet den sitter, bland annat.
Att det enda som skulle fungera är 3D mammografi och AI låter dock konstigt. Jag undrar om det är någon typ av missförstånd.
Att göra en ny mammografi med anledning av dina besvär är rimligt. Beroende på hur mammografibilden ser ut kan det eventuellt vara rimligt att komplettera med en ultraljudsundersökning om det behövs för en bättre bedömning.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svar MammografiFinns det några bra tips hur man kan motverka biverkningen kramp i ben och fötter som jag får av Tamoxifen. Nu har det blivit så mycket att det väcker mig på nätterna…
Tamoxifen / krampHej är det möjligt att använda viktminskningssprutor tex ozempic eller mounjaro samtidigt som Tamoxifenbehandling. Jag ska äta det i ett år till. Detta är min andra 5 årsbehandling då jag har haft bröst cancer i båda brösten vid med ca 10 års mellanrum. Jag har utretts på cancergenetiska och har en ärftlig sort ATM ?
Fundering kring viktminskningspreparat tillsammans med Tamoxifen