Visar 10 av 108 träffar
Vore tacksam om du kunde svara så fort som möjligt så jag får eran åsikt om min behandling.
Jag fick lobulär BC 2013,HER 2 negativ .7 cytostatika Ec o Docetaxel+ 3 Avastin.Spridning till skelett 2017 under hormonbehandling , Tamoxifen o Letrozol.Därefter Xgeva o Capecitabine ,mer spridning till tarmbenet i Juni-21 , strålning,byte till Faslodex/Ibrance i Juni/Juli -21. Metastaser på äggstockarna o äggledarna i Mars -22, bortopererad privat April -22 .DT i Augusti -22, ytterligare spridning i skelett o mjukdelsökning dorsalt om levern, byte till Paclitaxel, mjukdelsökning försvann helt.
I Oktober -22,orbital metastas (strålad Mars -23). I Januari -23 byte till EC 60 p.g.a progress orbital metastas. Mars -23, 2 metastaser i levern, byte till Halaven. I Juni -23 syns en 3 mm stor metastas i hjärnan o ytterligare 1 mm stor i Augusti -23,strålkniven . Får hudmetastaser på ryggen vid lambå ärr o vänstra armhålan i Juni -23.Biopsi på hudmetastaserna visade ER 65%,PGR0%,Ki 67 10%,HER 2 kvot 1.01. Läkaren avvaktar med behandlingsbyte trots nytillkomna hjärn och hudmetastaser, stigande Ca 15-3, pendlar mellan 80 och 99, alla andra prover bra jämt.Tog en second opinion privat, läkaren föreslog Cisplatin, ensamt eller med Gemcitabine som tillägg (fast det är mot TNBC), mycket biverkningar , men kan ha bra effekt.Min tidigare läkare föreslog Exemestan+Afinitor i Augusti -22.Min nuvarande läkare har pratat om Verzenios+Exemestan, fast Ibrance/Faslodex inte hade önskad effekt p.g.a metastaser i äggstockarna o äggledarna. Har även läst om elektrokemoterap mot hudmetastaser kan vara mycket effektivt. Jag vore tacksam om jag får eran åsikt om den fortsatta behandlingen även om det blev lite långt skrivet.
Mvh
Hej, det är en lång resa och en hel del olika behandlingar du har varit med om hittills. Det är extremt svårt för oss att ge en exakt rekommendation när vi inte kan ta del av all information, och bland olika möjligheter finns oftast inte en rätt eller en fel behandling. Beslutet styrs av möjlig effekt men också risk för biverkningar. Oftast är det klokt att försöka behandla hela sjukdomen när man har spridd bröstcancer genom en medicinsk behandling, men ibland kan lokala behandlingar ges när vissa metastaser växer snabbt och ger specifika symtom. Alla har rätt till en second opinion inom offentliga sjukvården, och du skulle du kunna fråga din onkolog att hjälpa dig få en second opinion från ett annat sjukhus som har erfarenhet med behandling av bröstcancer. Ibland finns det även forskningsstudier man kan delta i.
Renske Altena
Docent i onkologi. Forskare, Karolinska Institutet.
Dölj svarNär jag fick min diagnos spridd TNBC för två månader sedan har man konstaterat att primär tumör sitter i vänster armhåla. Ingen påverkan på brösten. Är det ovanligt att primär tumör sitter enbart sitter i armhålan. Jag har läst att det kan finnas i armhålan men att det då handlar om spridning till armhålan från bröstet. Jag känner mig extremt ledsen över att sjukdomen spridit sig till lungorna. Min enda symptom var domningar och nervproblem under 1 års tid i vänster arm. Kan man tänka sig en annorlunda behandling när primär tumör sitter i armhålan istället för bröstet?
Jag är annars frisk drygt 50 år och inga andra hälsoproblem. Tumör väster axiall, 25 mm. ER 0, PR 0, HER2 1+, Ki 90%. Ingen BRCA-mutation. Jag svarar troligen bra på behandlingen med Paklixel och tagit 9 av 10 doser (känns som att tumören grymt ganska mycket och armen är inte längre svullen). Inga biverkningar av cytostatika. PET/CT röntgen av lungor om 3 veckor.
Är det ovanligt med primärtumör i armhålan?Jag har sedan okt 2025 återfått symtom som jag kopplat till metastaser i hjärnhinnan (diagnostiserad spridd cancer 2023) men tre MR har inte visat någon progress. Jag har efterfrågat PET då mina symtom hela tiden förvärrats och nu i maj 2026 visar MR att metastaserna i hjärnhinnan är tillbaka.
Borde jag fått en PET-undersökning tidigare? Och kan en PET tillföra något ytterligare nu?
Adekvat/tillräcklig undersökningsmetod?Jag är en (med annars mkt god hälsa) 54 årlig kvinna med trippelnegativ cancer med begränsad spridning till lymfkörtlar och lungorna tre metastaser 10mm, 15 mm, 16 mm. Huvudtumör i armhålan ER 0, PR 0, HER2 1+, Ki-67 90%. Ingen BRCA-mutation.
Jag undrar om kommande mediciner och behandlingar för spridd bröstcancer. Pågår studier som eventuellt gör att man i nära framtid 1-2 år behandla metastaser och förhoppningsvis eliminera dem helt eller få dem att vara stabila och inte växa?
Hur kan man behandla metastaser i lungorna förutom cellgifter? Jag känner till att studier pågår med steriotaktisk strålning.
Jag har också läst om kommande mediciner som ska kunna göra att tumörer inte blir resistenta mot cellgifter. Det vore ett stort genombrott om sjukdomen går att betrakta som kronisk istället för palliativ.
Stämmer det att man nyligen har godkänt en del nya behandlingar i USA. Följer EU/Sverige den utvecklingen aktivt och hur det går för patienter med spridd bröstcancer?
Hej. Jag tänker nog att den behandling vi ger vid "kronisk" bröstcancer (dvs metastaserad, eller icke botbar, bröstcancer) är palliativ. Till palliativ behandling räknas den behandling som ges med syfte att lindra, bromsa och hålla en "icke botbar" sjukdom i schack. Det finns idag sådan behandling, men vi kan aldrig veta innan vi påbörjat behandlingen vilken effekt den har hos en specifik individ. Vi har inte heller någon medicinsk behandling där vi förväntar oss att målet ska vara "elimination" men enstaka individer svara väldigt bra på behandling. Sverige och EU följer aktivt utvecklingen i tex USA (och vice versa) för att hela tiden erbjuda den bästa behandlingen för våra patienter, oavsett typ av cancer.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Behandling av metastaser och ny behandlingsmetoder?Jag har en trippelnegativ spridd bröstcancer (till lungorna) och fått veta att immunterapi inte fungerar för mig då den är helt negativ och inte finns några receptorer som gör att immunterapibehandlingen skulle fungera både CPS och IC-score under 1.
Jag har läst om nya behandlingar s.k. cytostatika-konjugat med antikroppar och undrar om det kan vara ett alternativ för mig? Eller finns att nya behandlingar som kanske skulle kunna fungera för mig.
Jag har hittills gjort 7 behandlingar med Paklitaxel en gång per vecka. Eventuellt ska jag ingå i TAOMINA-studien framöver om sjukdomen är stabil.
Kan antikroppsbehandling fungera vid spridd TNBC?Varför pratas det så lite om kronisk bröstcancer? Kände mig trygg då jag opererat bort båda brösten men så var det inte. Efter mer än 30 år fanns metastaser i lungorna och blev en chock för mig.
Hej. Den fråga du ställer är viktig men jag har inget bra svar. Bröstcancerförbundet har uppmärksammat ämnet 2022 för att synliggöra spridd bröstcancer och det finns bland annat ett informationsmaterial att ladda ned på hemsidan. Jag tycker att det pratas mer om spridd bröstcancer nu och jag vet att det har varit föreläsningar i olika bröstcancerföreningar i landet om spridd bröstcancer. För den som inte haft bröstcancer och opererar bort båda brösten är det viktigt att veta att man kan få bröstcancer ändå, men att risken är mindre. Om man har haft bröstcancer och opererat bort båda brösten är det viktigt att få veta att oavsett vilken behandling (operation, strålbehandling och medicinsk behandling) man fått så kan man aldrig ta bort risken helt. Det kan för vissa vara jobbigt att leva med den oron, åtminstone i början, men det är också viktigt att veta, även om det för många går bra.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Kronisk bröstcancerJag fick min bröstcancerdiagnos juni 2023(45 år), efter detta operation, cellgifter, strålning och vidare adjuvant behandling med Letrozol och Verzenios. Behandlades för en lobulär invasiv bröstcancer HR+/HER2- med spridning till 8 av 13 lymfkörtlar. MR visade ett oidentifierat fynd i närheten av gynekologiska delar därav opererades livmoder, livmoderhals, äggstockar och äggledare bort okt 2023. Dock visade sig att det oidentifierade fyndet vara en svullen blindtarm fylld med slem vilket visade sig vara LAMN - low grade Appendiceal Mucinous Neoplasm. Då startades SVF även för blindtarmen med bland annat koloskopi som visade att jag hade sådana polyper man inte ska ha, så nu återkommande uppföljning kring detta. Jag har frågat om det kan finnas något samband eftersom detta uppdagades i stort sett samtidigt, strax innan min bröstcancer upptäcktes var jag inne akut med buksmärtor som tolkades vara gynekologiskt. Enligt läkare har man inte tidigare hört att det kan finnas ett samband. Så nu mina frågor: Kan det finnas något sammanband mellan min bröstcancer och min LAMN, eller mest troligt att det är två primära cancerformer? Kan LAMN i blindtarmen vara en metastas från min bröstcancer? Bör man göra någon form av utredning, genetiskt om man har två primära cancertumörer? Kan man bära på någon defekt gen?
Tack på förhand!
Fundering kring kombination bröstcancer och LAMNJag fick reda på att jag hade spridd bröstcancer i januari i år . De sa att den var Her2 negativ med metastaser på binjure skallbenet och revben. Har Kisqali och exemenstan. Vid röntgen 4 augusti visade fortfarande progress och de skickade prov för mutation och den har muterat till PIK-3CA . De har sagt att det inte är någon fara och jag ska avvakta tills nästa röntgen som är denna vecka ( 4 mån senare). Jag fick min läkartid 14 januari och jag blev jätteledsen över att vänta så länge på svar när jag känner att det inte är bra. Nu fick jag en tid innan jul för att få svar på röntgen men jag får träffa en vanlig läkare och ingen onkolog. Jag vill ju veta vad det finns för behandling för PIK-3CA och vad som kommer att hända. Vad ska jag ställa för frågor till läkaren och hur länge ska man vänta på behandling.
Spridd bröstcancerKan man få sklerotiska förändringar av behandling med Zoledronsyra?
Hur kontrollerer man att misstänkta metastaser i skelettet verkligen är cancer?
Sklerotiska förändtingarHej,
jag är nu inne på 6:e eller om det är 7:e behandlingslinje. I olika sammanhang hör jag ofta att forskning om nya bromsande behandlingar/mediciner ligger "runt hörnet". Men hur ser det ut nu?
Finns det något nytt på gång som kan vara till nytta för mig med en pic3-ca mutation och är HER2 low? Metastaserna har ingen känslighet alls kvar för hormonella behandlingar.
Har just påbörjat behandling med Caelyx efter att jag fick lunginflammation vid den 6:e behandlingen med enhertu. Innan enhertu fick jag docetaxel.
Inser att alternativen nu börjar gå mot ett slut och är därför extra nyfiken på om något nytt läkemedel som jag skulle kunna ha nytta av är i pipen.
/Freja
Är någon ny medicin på väg mot godkännande i Sverige för oss med metastaserad bröstcancer?