Visar 10 av 5908 träffar

Antihormoner

2021-03-25
Hej, Jag tycker det är svårt att förstå hur stor nytta antihormoner gör. Någonstans har jag läst att risken för återfall minskar med 40 %, någon annanstans att den minskar med 2 %. Eller är det så att man inte vet. Självklart vill jag inte ha återfall i bröstcancer men samtidigt känns det som om antihormonerna (som jag äter sen ett halvår tillbaka) gör annan skada på kroppen, både fysiskt och psykiskt som kanske i sig förkortar mitt liv och definitivt min livskvalitet. Hur bra är det att muskler, leder, hjärta, hjärna åldras i förtid? Hur bra är det att man inte längre varken orkar träna eller knappt promenera pga värk och stelhet. Jag känner mig förutom, ledbruten och stel alltmer deppig och orolig. Inget känns särskilt roligt när allt plötsligt blivit så tungt. Hur värdefullt är det att (knappt) överleva fem år när man som jag kommer avluta medicineringen i 70-årsåldern. Är det inte bättre att vara vital och glad de närmsta åren än möjligen om fem år (om jag inte dör av något annat då). Om jag visste att riskerna för återfall minskar ordentligt är jag så klart beredd och fortsätta med antihormonerna men är risken bara minskad med ett par procent känns det varken meningsfullt eller särskilt klokt. Vänliga hälsningar
Visa svar
Svar:
Hej, det var en mycket bra fråga! Och jag tror att den döljer ett vanligt och mycket begripligt missförstånd, som handlar om hur man kan beskriva samma sak på olika sätt med statistik. Ska försöka förklara begripligt. Det är inte säkert att jag lyckas. Det handlar om skillnaden mellan det man kallar absolut riskminskning och relativ riskminskning. Det handlar litet om man ser det från det ena eller det andra hållet, litet som resonemanget om ett halvfullt eller ett halvtomt glas. Ett exempel: Antag att vi har en person som är opererad för cancer och utan behandling har 70 % sannolikhet att vara i livet efter 10 år. Om man ger tilläggsbehandling ökar sannolikheten att vara i livet till 80 %. Det betyder det att den absoluta nyttan av behandling avseende risk att dö är 10 %-enheter (från 70 till 80 %). Samma sak kan beskrivas som en relativ riskminskning med 33 %; risken att dö minskar med 30 % till 20 % och 10 % (som är skillnaden) av 30 % blir 33 % Ett annat exempel: Om man istället ger samma behandling till en person som har 90 % sannolikhet att vara i livet efter 10 år kommer den relativa effekten av behandlingen att var samma (33%). Risken att dö minskar alltså med 33% från 10 % till 6,7% (skillnaden på 3,3% av 10 % är 33%). I detta exempel kommer 93,3% att överleva efter 10 år vilket motsvarar en absolut nytta av behandlingen i form av minskad risk att dö på 3,3%-enheter. Man brukar skriva %-enheter när man menar absolut riskreduktion för att man ska förstå att det är det man talar om. Det gör även de politiska reportrarna på radio då de talar om skillnader i % i opinionsmätningar. De flesta förebyggande tilläggsbehandlingar funkar på detta sätt, de ger en viss relativ riskminskning, vilket leder till att patienter med allvarlig prognos får en större absolut nytta av sin behandling än den som man har om man från början har en mer gynnsam prognos. I det andra exemplet ovan kan man alltså korrekt beskriva nyttan som 33% relativ nytta eller 3,3% absolut nytta. Båda är rätt men låter ganska olika. När man ska ta ställning till om man ska ta en tilläggsbehandling är det vanligen bäst att titta på den absoluta nyttan av behandlingen. Jag är glad om någon har förstått detta, det är inte så lätt. Men faktiskt viktigt för att man ska kunna ta ställning på ett bra sätt.
Niklas Loman

Niklas Loman

Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Övrigt

Återfallsrisk

2026-04-27
Opererades för 13 år sedan för en tubulär bröstcancer 7 mm Nottingham grad 1 positiv för östrogen o progesteron valde att ta bort hela bröstet fick ingen efterbehandling, läst om sena återfall, hur är risken för mig är nu 73 år o lite orolig.
Visa svar
Svar:
Hej. Det går inte riktigt att beräkna någon risk, men jag skulle säga att den eventuella risken för återfall för dig är oerhört liten och prognosen för framtiden därmed mycket god.
Anne Andersson

Anne Andersson

Överläkare och diagnosansvarig

Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Återfallsrisk
Övrigt

ME och bröstcancer

2026-04-27
Jag har medelsvår ME som jag hållit på en acceptabel nivå med diverse kosttillskott som Ubidekarenon 525 mg, Nicotinamide plus Resveratrol, N-Acetylcystein brus, Multimineraler, B-vitaminer, PQQ, inj Mekobalamin 2 ml/v och Calciumfolinate samma dag som sprutan, samt Clean Collagen och L-Carnitine. Allt detta håller min energinivå på en acceptabel nivå. När jag fick besked om cytostatika och antikroppsbehandling, slutade jag ta alla utom PQQ, Mekobalamin och Calciumfolinate för upptaget av B12 och är nu mycket sämre i ME’n. I morgon 20 april ska jag påbörja behandlingen med cytostatika och antikroppar. Tumören 8,5 mm är bortopererad, likaså 2 lymfkörtlar Ingen spridning i dem. Vågar jag ta några av dessa tillskott under behandlingen? Räcker det om jag gör uppehåll under själva behandlingsdagarna? Eller måste det vara under hela kuren behandlingstiden? I så fall blir det väldigt svårt med någon fysisk aktivitet. Lite längre fram blir det även strålning i 5 dagar.
Visa svar
Svar:
Hej. Jag rekommenderar att du pratar med din läkare om detta, som har koll på vilken behandling du ska ha osv.
Anne Andersson

Anne Andersson

Överläkare och diagnosansvarig

Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
ME och bröstcancer

Sepsis

2026-04-27
Hur vanligt är det egentligen med sepsis vid cellgiftsbehandling? Har fått 3/6 kurer och kompletterar med injektion som på något sätt ska stärka de vita blodkropparna. Biverkningarna är hanterbara men oroas av sepisrisken under vecka 2. Tydligen är risken störst att tarmarna läcker ut bakterier i blodet. Har ju magproblem (förstoppning) av medicineringen vilket känns som en ökad risk.
Visa svar
Svar:
Hej. I och med att vi ger filgrastim (det ämne som finns i sprutan och som stimulerar vita blodkroppar) minskar risken för sepsis och inneliggande antibiotikabehandling. Jag kan inte säga en exakt siffra men det är betydligt fler som slipper sepsis än som faktist drabbas. Jag tänker att du inte ska vara orolig, men uppmärksam på om du får feber, frossa eller mår dåligt på något sätt.
Anne Andersson

Anne Andersson

Överläkare och diagnosansvarig

Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Sepsis

Vad har jag för cancer

2026-04-27
Hejsan! Jag är 34 år och har blivit diagnostiserad med bröstcancer. PAD har påvisat en NST cancer, ER 90 %, PR 90 %, HER2 1/2+, Ki-67 75 %. Strax intill den här förändringen 6 mm kaudalt finns ytterligare en 5 mm stor förändringen där man har tagit corebiopsi som påvisat även här en NST cancer, hormonkänslig HER2 1+, Ki-67 79 %. Jag förstår ingenting av det här. Kan ni hjälpa mig att förstå vad det är för sorts cancer jag har? Tumörena är bortopererade och nu inväntar jag återbesök för att få reda på om det blir cellgifter eller strålbehandling.
Visa svar
Svar:
Hej. Jag tänker (och hoppas) att du kanske redan fått svar på din fråga. Det innebär att du har en hormonkänslig, HER2-negativ (inte känslig för HER2-riktad behandling tex) med ganska hög tillväxtmarkör. Vi brukar kalla den typen för Luminal B. Ofta brukar det innebära att man får cellgifter, hormonsänkande behandling och ofta strålbehandling (beroende på vilken operation som är gjord och om det fanns cancerceller i lymfkörtlar).
Anne Andersson

Anne Andersson

Överläkare och diagnosansvarig

Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Vad har jag för cancer

Avsluta tamoxifen

2026-04-27
Jag har ätit tamoxifen i 10 år och ska snart sluta. Vad för eventuella biverkningar/symptom kan jag komma att känna? Är 49 år och inte haft så stora problem under medicineringen utom precis i början.
Visa svar
Svar:
Hej. Många som frågar om Tamoxifen är rädda för biverkningar av medicinen, men ibland dyker precis den frågan upp som du ställer. Ibland är det så att man inte märker någon skillnad när man slutar och ibland känner man sig mindre stel och mår bättre, även om man inte upplevt några problem under behandlingstiden. Det är så olika. Jag har inte träffat någon som mått sämre när den slutat, förutom att någon fått tillbaka sin menstruation, om det skulle upplevas negativt. Men jag tänker: vad bra att behandlingen gått bra. :)
Anne Andersson

Anne Andersson

Överläkare och diagnosansvarig

Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Avsluta tamoxifen

Funderingar kring behandling

2026-04-27
Hej, jag undrar över min behandling och hur man gjort bedömning? Jag fick diagnosen bröstcancer luminal b, låg på gränsen till mellan a och b sa dom, tumören var 2 cm och man valde att ta bort hela mitt vänstra bröst, mitt ki67 var 22. Därefter bedömde man att jag skulle få cellgifter, 4 x ec90 och 9 x Paklitaxel för säkerhetsskull, nu har jag genomgått både mastektomi och cellgifter. Nu har man gjort bedömningen att jsg ska ha tabletter Latrozol i kombination med spruta, men även i kombination med kisqali. Jag känner inte alls att jag vill ta kasqali efter läst alla biverkningar och undrar om detta verkligen behövs? Jag hade ingen spridning till mina lymfar och jag är 49 år. Hur ska jsg tänka? Fått olika besked under hela min behandling Mvh Jenny
Visa svar
Svar:
Hej. Jag tänker att det behandlingsförslag som vi i sjukvården lägger fram är ett förslag. Eftersom du inte hade någon spridning till lymfkörteln och en tumör som var 2 cm kanske kan man tänka att börja med letrozol och goserelin (sprutan) och om du tål den bra kan man sedan ta ställning till Kisqali. Utifrån de riktlinjer vi har för Kisqali låter det som att du verkligen ligger på gränsen för den indikationen (utifrån de tumördata du beskriver). Prata med din läkare och be att få en tydlig plan.
Anne Andersson

Anne Andersson

Överläkare och diagnosansvarig

Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Funderingar kring behandling

Fungerar Veoza mot vallningar när man tar Tamoxifen?

2026-04-27
Hej, vad är det senaste ni känner till angående Veoza vid östrogendriven bröstcancer? Jag har inte blivit erbjuden det och ser här i spalten att något berättat att den påverkade sömnen negativt. Är det en vanlig biverkning? Jag har det allt svårare med svettningar och frossa. Har tidigare tagit Venlafaxin både i låg och högre dos, vilket gjorde livet avtrubbat och tomt. Finns det något alternativt preparat som kan hjälpa? Jag har tagit Tamoxifen i snart 1,5 år och är 56 år.
Visa svar
Svar:
Hej. Eftersom Veoza inte används efter bröstcancer i någon stor utsträckning (finns inga studier ännu som visat att det är säkert) har många av oss som jobbar med bröstcancer ganska begränsad erfarenhet av preparatet. Huruvida det stör nattsömnen kan jag inte svara på men det står som biverkan i FASS. Å andra sidan kan man tänka att den som får sin sömn påverkad av svettningar och vallningar kanske får det lite lättare. För en del kan motion och/eller akupunktur hjälpa för att lindra, precis som vid ett "normalt klimakterium". Ett alternativ till venlafaxin är citalopram, men är ett liknande preparat.
Anne Andersson

Anne Andersson

Överläkare och diagnosansvarig

Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Fungerar Veoza mot vallningar när man tar Tamoxifen?

Veoza

2026-04-27
Hej Jag är medlem Jag har behandlats för HER2 positiv,hormonell Blev satt i förtida klimakterie Onkolog läkare skrev ej ut Veoza De sa att det ej finns i Sverige och någon läkare onkolog visste ej ens vad det var Svettningar,vallningar,frossa,humör svängningar,ångest,oro,irriterad etc Känner mig besviken
Visa svar
Svar:
Hej. Ja, det är ofta jobbigt att bli inkastad i ett tidigarelagt klimakterium. Veoza finns att köpa i Sverige, men är idag inte rekommenderat efter bröstcancer. Vi får se framöver om den rekommendationen förändras. Anledningen till att det inte är rekommenderat är att det inte är studerat för patienter som har haft bröstcancer.
Anne Andersson

Anne Andersson

Överläkare och diagnosansvarig

Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Veoza

Korta uppehåll med letrozol

2026-04-27
Hej, jag är ordinerad letrozol som jag tagit nu i tre månader. Har ganska lite biverkningar men min mage har blivit orolig och oförutsägbar. Jag undrar därför om jag kan göra uppehåll med letrozol när jag åker på semester vilket blir några utspridda veckor över främst sommarhalvåret.
Visa svar
Svar:
Hej. Ja, det tänker jag att du kan göra, men det är bra om du pratar med din sköterska/läkare också.
Anne Andersson

Anne Andersson

Överläkare och diagnosansvarig

Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Korta uppehåll med letrozol

Läkemedel

2026-04-27
Hej! Jag har en syster som fått bröstcancer och behandlas med Letrozol. Nu upplever hon biverkningar av detta (svullanda i halsen). Hon undrar om man i Sverige i stället kan få Femara från Novartis förskrivet.
Visa svar
Svar:
Hej. Jag tycker att hon ska prata med sin läkare. Det finns fler typer aromatashämmare än letrozol, som ibland kan ge annan biverkningsprofil. Vad jag kan se i FASS finns inte Femar (Novartis ursprungspreparat) att köpa i Sverige. Vet inte om det finns i något annat land heller.
Anne Andersson

Anne Andersson

Överläkare och diagnosansvarig

Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Läkemedel

Fråga våra specialister

  • Drabbad eller närstående? Fråga oss!
  • Experterna arbetar helt ideellt men du får oftast svar inom två veckor.
  • Alla frågor och svar publiceras på vår webbplats. Ange inte ditt namn om du vill vara anonym.
  • Stort arkiv med frågor och svar. Använd sökfunktionen nedan!
  • Mejla frågor om Bröstcancerförbundets verksamhet till info@brostcancerforbundet.se
  • Observera att ett svar från någon av bröstcancerspecialisterna inte motsvarar en läkarkontakt. Våra specialister kan inte ge en individuell medicinsk bedömning utan svarar mer övergripande på medicinska och vårdrelaterade frågor.

Vad funderar du kring?

Skickar fråga

Om bröstcancer

Bröstcancer är den vanligaste cancersjukdomen hos kvinnor. Nära 9000 drabbas årligen i Sverige.
Om bröstcancer
Om bröstcancer

Stöd oss

Vår vision är att ingen ska drabbas av bröstcancer. Var med och bekämpa bröstcancer med oss!
Stöd oss
Stöd oss