2020-02-11
Op.i sep.-19 för trippelnegativ bc.Ki67 mkt högt 90%! Micrometastas i axillen. Bad att få ta bort båda brösten. Fick avslag, men det sjuka bröstet togs bort helt. Nu är cellgiftet, 9 st , avslutad i slutet av januari.
Jag är nu återremiterad till kirurgin, från onkologen,för framtida uppföljning.
Min fundering ligger i varför jag inte själv får avgöra, frågan att få op. bort båda brösten? Nu när jag är färdigbehandlad t.v, så ligger ju en gnolande oro om återfall i mitt kvarvarande bröst. Som 72 årig kvinna har jag inga som helst behov av den kvinnligheten längre.
Ställde frågan naturligtvis vi op. och fick motiveringen att de tas inte bort ett friskt bröst.
Med min diagnos tycker jag ,att jag skulle fått ta båda.
Nu sitter man med sin oro ja nästan ångest och väntar sig en ny tumör i kvarvarande bröst. Visst, är väl medveten om, att det kan dyka upp var som helst i kroppen. Det här stör mig väldigt svårt och hämnar min återhämtning efter cellgiftsbehandlingen som varit tuff.
Är det så här i alla regioner eller är det upp till kirurgen ifråga?
Intressant att få Din åsikt.
Hej Lena, det är en engagerande fråga som många ställer sig, och som kan kräva ett litet längre svar. Men jag ska försöka fatta mig kort.
Att man inte vill göra det handlar om att man som led i behandlingen vill göra saker som leder till en vinst för den framtida hälsan, och det är långt ifrån säkert att en operation av det friska bröstet gör det.
Jag brukar säga att det är inte farligt att ha cancer i bröstet och armhålan. Det farliga är om cancern sprider sig till andra organ, precis som du skriver. Om man fatt en cancer i det ena bröstet är det ett förhindrande av en sådan spridning som är huvudmålsättningen med behandlingen. För att undvika det tillgriper vi många metoder. Du känner ju mycket väl till dem! Man opererar bort tumören, man ger cytostatika och kanske strålning, vissa får bisfosfonat. Och har man haft en ER+ eller HER2+ tumör ger man behandling mot dessa mål.
Det överlägset viktigaste är att hantera det problem man de facto har, i detta fallet en cancer i det ena bröstet. Risken att den ska ställa till med problem är, även om den är bortopererad, många gånger större än sannolikheten att det ska dyka upp en tumör i det andra bröstet och att den dessutom ska sprida sig i kroppen.
Jag har varit med om att patienter har missuppfattat situationen så, att om man tar bort det andra bröstet så kan man inte drabbas av återfall, men det är ju fel. Den allra största återfallsrisken finns kvar även om man tar bort det andra bröstet, precis som den skulle göra om man opererade bort t ex tarmen eller den ena njuren- för att göra en drastisk liknelse. Sådana operationen skulle förstås inte hjälpa för att minska risken för återfall efter bröstcancern.
I USA, där man kanske har ett litet mer kundinriktat perspektiv på sjukvården, har man sett att väldigt många kvinnor valt att ta bort båda brösten, det har nästan beskrivits som en epidemi. Och för oss som sitter på andra sidan Atlanten är det knappast en önskvärd utveckling. Vi tror att det ändå är bättre att inte utsätta folk för större kirurgi än nödvändigt.
Det finns ett tydligt undantag till det jag skriver ovan. Det handlar om kvinnor med påvisat ärftlig bröstcancer. Hos BRCA-mutationsbärare har man sett att det på lång sikt går bättre om man opererar bort det andra bröstet i förebyggande syfte. Men man ska komma ihåg att det i de fallen rör det sig om kvinnor med en kraftigt förhöjd risk att drabbas av en andra bröstcancer. Det förekommer att även kvinnor med annan ärftlighet bedöms ha nytta av en sådan åtgärd, men i de flesta fall är det inte så.
Kanske har du redan insett allt detta som jag skrive och ändå önskar dig en operation av det andra bröstet? Så kan det vara. Hjärnan kan säga på ett sätt och hjärtat önska något annat, kan man tänka.
Det är i alla fall detta som är bakgrunden till att sjukvården inte ställer upp på ditt önskemål.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svar2025-12-19
Hej! Min mamma har fått lobulär bröstcancer som är ER+. Rumören är stor (ca 7 cm) och hade KI67 17%. Under ultraljudet hittades inga tumörer i lymfkörtlarna och inga andra metastaser hittades i bröstet efter magnetröntgen. Hon ska opereras nu och jag börjar bli orolig för att de kommer hitta cancerceller i de två lymfkörtlarna som som ska tas ut. Går det att säga något om ifall vi behöver vara oroliga eller finns det något statistik på risken att det spridits till lymfkörtlarna, även om inga tumörer hittades vid ultraljud? Kollar man även lymfkörtlarna under magnetröntgen för brösten?
Fråga om lymfkörtlar och spridning2025-12-18
Hej! Är 69 år gammal. Moder hade bröstcancer vid 63. Bröstcancer upptäcktes vid mammografiscreening. Var ej palpabel. Operation 17/11 med bröstbevarande kirurgi. 1 vecka efter operationen började rinna serös, blodtillblandat vätska , ytterligare efter 1 vecka hög feber frossa runnit några deciliter , började med Heracillin , man ville inte dränera, inlagd pga abscess 10/12med intravenöst antibiotika CRP över 200.Bättre nu men blev öppning i såret 15x8 mm , först nu slutat vätska .Idag återbesök för PAD. Duktalcancer 17mm radikal extirperad, DCIS externt rund om 45 mm, extirperad men ena i ena kanten troligen inte radikalt. ER99%, PR 99%HER2 neg. Ki67 18%. Nottingham 2. Luminal A.Man hittade inte sense node utan opererade 2 lymfkörtlar som visade inga cancerceller. Nu vill man göra ny bröstbevarande operation utvidgad med excision av gamla ärret ,med antibiotika under och efter op. Läkare avråder från mastektomi . Står på antibiotika fortfarande .Operation föreslogs om 1 eller 2 veckor. Tiden efter operation till strålning kommer överstiga 8 veckor, betydelse av det? Är det en fördel att operera redan om 1 vecka, med tanke på snabbare strålning. Är det någon mening att leta efter sense node vid ny operation? Skall tas bort flera lymfkörtlar ?Orolig då kan det finnas flera DCIS i bröstet, därför funderade på mastektomi i första hand.Det avrådes bland annat pga nuvarande infektion.Vad är att föredra ? Vid mastektomii skulle ej strålas ,hormonbehandling planeras.Genetetisk utredning för ärftlighet gjordes ,var negativt.
Fundering kring vidare behandling.2025-12-18
Hej,
Min mamma drabbades av hormonell bröstcancer för 5 år sedan, hon var då 70 år. Hennes syster - min moster avled samma år även hon i bröstcancer.
Jag själv har väldigt svåra klimakteriebesvär, sover inte, vallningar dygnet runt, hjärtklappning osv.. Skulle såklart önska hjälp med detta men är livrädd för att hormoner skulle kunna driva på en bc även hos mig med tanke på ovanstående.
Hur stor är ärftligheten och törs jag ta hormonell hjälp?
Tack på förhand!
Ärftlighet2025-12-18
Vä bröst opererades bort 5år sen
Liten metastas togs bort 3 år sen
Nu kraftig klåda vid BBC det bortopererade bröstet
Klåda vid bortopererat bröst2025-12-18
Ja har genomgått äggstockscancer operation 2024 .Väntar nu på bilateral mastektomi med direkt rekonstruktion. (I förebyggande )Har BRCA1• var på konsultation den 9/9 25. Nu har min vårdgaratitid gått ut. Jag har inte fått någon tid för operation. Hur länge ska jag vänta rimligtvis.Eller kan jag bli remitterad till annan operatör på något annat sjukhus. Jag är orolig för att drabbas av bröstcancer och känner mig psykiskt pressad .vad anser Ni att jag ska göra. Känner att jag vill vara aktiv i min våd. Hur stor är att risken för att bli sjuk i bröstcancervård finns om vänta bara drar iväg.
Tankar om operation.2025-12-18
Jag har haft flera gånger väldigt ont i vänster bröst (ibland höger) i samband med ägglossning. Det är som en knöl i bröstet som gör ont och sedan strålar ut i armhåla och arm. Närmare mens så försvinner det. Min mamma har bröstcancer och jag är så klart rädd att även jag har fått det nu.. Jag är 38 år och fick mitt tredje barn för 1,5 år sedan som jag slutade amma för 10 månader sedan. Hört att man har lättare att få bröstcancer efter en graviditet, stämmer det?
Strålar och gör ont i bröst och armhåla.2025-12-18
Har varit o tömt en av alla mina cystor (hade 10 i ena bröstet, och flera små i det andra) - den var drygt 5 cm i diameter och gjorde ont. Kunde inte ligga bra på natten då det var så hårt. Drygt 24 timmar efter tömningen har jag känt att bröstet börjat bli hårt igen o misstänker att det börjar fyllas på igen. Förstår att det bästa är att inte tömma men när det blir hårt o ömt så känns det rätt jobbigt att inte göra det. Läkaren sa inget om att skicka vätskan på analys. Vätskan var grå/brun. Borde det inte analyseras då? Hur ska man ens kunna hålla koll på ev knölar i bröst som är fulla av cystor? Är inte en orolig person utav mig men det här känns riktigt jobbigt att veta att jag kanske för alltid kommer att ha cystor som växer o som jag bara ska leva med.
Cystor2025-12-18
Jag skickade just in en fråga och tror jag skrev fel storlek på det papillom de hittat i mii ena bröst: 5 mm stort och ingen atypi.
Det jag undrade var om jag bör be om att operera bort det.
Journalen säger:
. Enligt slutsvar PAD, hyperplastiskt bröstepitel fokalt med papillär antydan. Ingen atypi. Bilden förenlig med intraduktal epitelproliferation. Huvuddiagnos intraduktalt papillom.
Papillom samma fråga med förtydligande2025-12-18
Kan man få hjälp med att operera bort äggstockar/äggledare förebyggande efter gentest där BRCA-genen upptäckts? Gentestet är utfört via privat laboratorie. Hur går man tillväga i så fall?
Förebyggande operation2025-12-18
Ska jag be om att få papillom bortopererat? Enligt journalen tror jag de tänker låta det vara..
Gjorde mammografi + ul och de kunde se en förändring 0,5 mm som sedan visade detta (ur journalen) :
Enligt slutsvar PAD, hyperplastiskt bröstepitel fokalt med papillär antydan. Ingen atypi. Bilden förenlig med intraduktal epitelproliferation. Huvuddiagnos intraduktalt papillom.
Papillom2025-12-17
Hej, fick bc besked i september 2025. Snabbt därefter blev det operation och strålning 15 ggr. Tamoxifen 5 år.
Min fråga är hur man ska förhålla sig till alkohol framöver.
Jag dricker sällan alkohol men vid speciella tillfällen, när vi samlas tjejgänget dricker och äter vi gott tillsammans. Kanske 1 gång varannan månad. Då blir det ofta en fördrink , ett par glas vin till maten och något till efterrätten.
Vad säger man om detta i samband med att äta Tamoxifen. Läser att man ska inte kombinera denna tablett med alkohol.
Känner att jag vill göra allt för att minimera risker men vill även känna att livet ska levas.
Alkohol under efterbehandling2025-12-17
Hej
Jag har genomgått tårtbitsoperation och strålning 5 tillfällen. Jag undrar nu varför jag inte fått antihormonellt läkemedel, utdrag ur min journal: DCIS grad 2 7mm radikalt resekerad. PAD 7 mm stor, ER 95%. TisNx.
Är det inte brukligt att detta ges vid ER-positiva tumörer?
Funderingar kring antihormonell behandling2025-12-15
För ca 11 år sedan opererades jag pga bröstcancer, efter operationen fick jag den här informationen om tumören. Tumörgrad 1 (1+ 2 + 1), ER 98 %, PR 98 %. MiB1 10 %. Hercepttest 1+.
Nu är jag 51 och är i klimakteriet, min fråga är om jag kan ta några hormoner för att underlätta klimakteriet. Där och då fick jag veta att jag skulle ta ut hormonspiralen och inte äta hormoner. Men nu blir jag osäker på vad som gäller.
Hormonell bröstcancer och klimakteriet2025-12-15
Har opererat bort 18 mm stor knöl med invasiv bröstcancer. Östrogenstimulerad, iKi67 15, HER2 1+, ingen spridning till lymfkörtlar. Första bud att jag skulle strålas efter operationen. Nu har de tittat närmare på knölen och menar att den är HER enriched och klassificerar upp min cancer från luminal 1 till luminal 2 och vill att jag ska börja med cytostatika. Jag är oerhört tveksam pga kända biverkningar med cytostatika och då jag har uppnått 68 års ålder och vill njuta av livet de få friska år jag har kvar. Är faktiskt mer rädd för att behöva leva med biverkningar än att dö i cancer. Är det värt det?
Cytostatika2025-12-15
Kan jag resa med flyg efter bröststrålning? Jag har genomgått en bröstoperation med dcis och får Nolvadex som behandling. Tack för svaret.
Bröststrålning2025-12-15
Jag opererades för bröstcancer för 4,5 år sedan, är nu 61 år. Tårtbitsoperation, strålning och Anastrozole i 5 år. Har varit hos gynekolog nu pga irritation och väldigt torra slemhinnor i underlivet. Hon skrev ut Blissel, men jag är orolig för att ta det. Vill absolut inte öka risken, eftersom min bröstcancer var hormondriven, men tydligen verkar Blissel lokalt, så ingen risk? Vad är er uppfattning, skall jag undvika det? Min diagnos var: PATOLOGISK FÖRÄNDRING BRÖST
: Histologi (PAD): Invasiv tubulo-lobulär cancer.
Tumörstorlek: 14 mm.
Radikalitet: Ja.
Minsta marginal: 7 mm lateralt och 1 mm dorsalt.
BRE/NHG: 5/grad 1.
LVI: Nej.
ER: 100%.
PR: 50%.
Ki-67: 5%.
Her2/neu IHC: 1+.
Blissel?2025-12-15
Kan jag kombinera kosttillskottet Elexir Good Sex
med Tamoxifen och Zoladex? Har köpt det i min desperation men nu blir jag tveksam. Har hört att man ska vara försiktig med aminosyror (som eventuellt hade med Elexir Good Sex att göra på nåt sätt, fast nu hittar jag inte källan). Önskar förtvivlat hitta något som motverkar effekterna av min anti-östrogena behandling.
Kosttillskott lust2025-12-15
För en vecka sedan bytte jag (pga kraftig prishöjning på Teva) från Teva till Accord. (Enl Apotekets råd) Nu undrar jag om det är som det ska när jag nu får kraftigare biverkningar t.ex.illamående. Mest rädd är jag förstås att jag ska kräkas.
Jag tar tabletten på kvällen eftersom jag fick rådet (när jag började behandlingen) att göra det för att ”sova förbi” illamåendet.
Eftersom det är lite svårt att få kontakt med kontaktsjuksköt. frågar jag er först.
Byte från Anastrozole Teva till Ansstrozole Accord2025-12-15
Jag fick reda på att jag hade spridd bröstcancer i januari i år . De sa att den var Her2 negativ med metastaser på binjure skallbenet och revben. Har Kisqali och exemenstan. Vid röntgen 4 augusti visade fortfarande progress och de skickade prov för mutation och den har muterat till PIK-3CA . De har sagt att det inte är någon fara och jag ska avvakta tills nästa röntgen som är denna vecka ( 4 mån senare). Jag fick min läkartid 14 januari och jag blev jätteledsen över att vänta så länge på svar när jag känner att det inte är bra. Nu fick jag en tid innan jul för att få svar på röntgen men jag får träffa en vanlig läkare och ingen onkolog. Jag vill ju veta vad det finns för behandling för PIK-3CA och vad som kommer att hända. Vad ska jag ställa för frågor till läkaren och hur länge ska man vänta på behandling.
Spridd bröstcancer2025-12-15
Hej!
Det talas allt mer om HER2-low och HER2-ultralow hos en stor andel av oss med ER+, detta nämndes även under föredraget. Två frågor:
Jag undrar om det finns indikationer på om det är *vanligare med dessa uttryck* hos oss som var relativt unga då vi diagnostiserades med primär ER+ bc? I mitt fall 48 år. (Alltså åldersrelateradfråga.)
Jag undrar även man borde ha kollat/kolla detta uttryck hos oss som diagnostiserats med ER+ (primär bc) som unga och som nu endast behandlas med Tamoxifen? Det känns extra viktigt att veta och ev. behandla hos oss unga iom att vi har många år på oss att riskera återfall/spridning...
Fråga med koppling till föredrag om mbc 4/12 - HER2-low/ultralow