2020-03-05
Jag är 47 år och i somras upptäckte jag en indragning i huden på bröstvårtan som visade sig vara bröstcancer. Förändringen syntes ej på mammografi utan endast på UL. Den låg centralt bakom bröstvårtan och en öppen biopsi utfördes under lokalbedövning. Den visade en invasiv ductalcancer, tre foci 2-6 mm. NHG2 (tubuli3, pleomorfi2, mitos1), ER 90%, PR 10%, Ki67 18%, Her2 neg. Vid MDK kom man även fram till att ytterligare en ca 5mm oklar förändring syntes på ultraljudsbilderna, precis dikt an mot den första. Jag opererades i augusti med central sektor och sentinel node. Den andra tumören var större än det såg ut på UL, 10x13mm och radikalt borttagen. Analyser utfördes även på denna och visade NHG2 (samma) ER 95%, PR 20%, ki67 16%, Her2 neg. Peritumoral kärlinvasion påvisades med immunhistokemi. Man såg några tumörceller i kärlet till sentinel node, men ej i körteln eller fettväv. Jag klassades som ett "gränsfall" mellan luminal A och B, men behandlades som en luminal A med strålning 15 ggr och Tamoxifen 5 år. Jag har hanterbara biverkningar i form av lättare värmevallningar samt torra slemhinnor och är väldigt inställd på att ta varenda tablett.
Nu till alla mina frågor. Var den så att den ena tumören var en luminal B och den andra en luminal A? (eftersom gränsen för PR-uttryck går vid 20%). Jag har hakat upp mig över att jag var ”på gränsen” mellan två typer då jag uppfattat att luminal B behöver behandlas med cytostatika. Behandlas alla luminal B med cytostatika?
Jag kan även oroa mig för mitt låga progesteronuttryck då jag läst att höga uttryck är bättre. Har jag större risk för återfall pga detta eller risk för att Tamoxifenet har sämre effekt? Annat jag funderar på är tumörcellerna man såg i kärlet till Sentinel node och om dessa kan ha åkt ut till andra platser i kroppen? Hur länge överlever tumörceller som vandrar ut i kärlen?
Skulle Tamoxifen i 10 år göra nytta för mig? Som du hör är jag rädd för återfall och fastnat lite i känslan att "extra eller mer behandling" kanske skulle kunna förhindra detta (även om jag förstår att så troligtvis inte är fallet).
Hej. Du berör en viktig fråga. Och på riktigt svår. Skillnaden mellan Luminal A och Luminal B är inte en artskillnad utan en gradskillnad. Där skillnaden mest har med cellernas delningshastighet att göra. Det tumörer som har en hastig delningshastighet kallas B, de som har en långsam kallas A. När man först började tala om detta, vilket var ungefär år 2000 gjorde man in indelning med hjälp av genexpressionsanalys. I klinisk rutin har man emellertid försökt översätta motsvarande klassifikation till markörer som våra patologer kan göra i mikroskopet. Det gör att man idag vid östrogenreceptorpositiv bröstcancer använde grad, Ki67 och i vissa fall Progesteronreceptorn för att skilja mellan det vi ska kalla Luminal A och det vi ska kalla Luminal B. Det som är knepet är att man när man gör denna indelning vill man hamna i antingen den ena klassen eller den andra klassen eftersom den ena oftast innebär hormonell terapi bara, och den andra hormonell terapi + cytostatika. (När det gäller cytostatika tar man förstås även hänsyn till andra saker t ex körtelstatus och i viss mån patientens ålder och eventuell annan sjuklighet.)
Det finns idag även kommersiellt tillgängliga metoder att med genexpressionsanalys göra indelningen, och dessa rekommenderas idag i den nya vårdprogrammet för postmenopausala patienter med körtelnegativ hormonkänslig sjukdom. De olika regionerna arbetar med införandet, men det kommer att ta litet tid innan det är tillgängligt överallt eftersom det är förenat med en rätt betydande kostnad att få detta på plats.
Det är alltså inte orimligt att uppfatta att din tumör är ett gränsfall, och man måste fastna för den ena eller den andra klassifikationen. Världen är inte ens i detta avseende svart-vit. Man skulle kunna säga att om en tumör inte är tydligt Luminal B så är det inte sannolikt att det rör sig om en tumör med uttalade Luminal B-egenskaper.
Sist och slutligen handlar det om din prognos. Oavsett resonemanget kring Luminal A och Luminal B ovan är prognosfaktorn körtelspridning - som du inte hade - en viktigare faktor. Ytterligare en faktor är tumörstorleken (inte antalet) man räknar den största tumören, och den var i ditt fall 13 mm, d v s T1, det är bra. Sen har vi det faktum att det fanns växt i kärl, och det får man i viss mån skriva på minuskontot. Det hade varit bättre om så inte varit fallet, men å andra sidan hade en positiv körtel inneburit n större nackdel.
Skulle tio års tamoxifen göra nytta? Hos oss hade du i dagens situation inte föreslagits det om du hade femårsbesök nu, men det är ju ingen brådska med det beslutet.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svar2025-11-06
Hej,
Jag har 3 frågor som jag skulle vilja få svar på:
1. Jag misstänker att jag hade bröstcancer redan under min graviditet.
Hur stor sannolikhet är att cancerceller har överförts till fostret, idag mitt barn?
Behöver jag vara orolig eller uppmärksam när det gäller barnet då min bröstcancer var ganska omfattande, 2 st större (5,1 + 2,7 cm stora) och 9 lymfkörtlar metastaserade.
Lobulär invasiv stadium II
Detta har tyvärr missats gång på gång trots mitt påpekande under bl annat mammografi us.
2. Hur vet jag att man har tagit alla drabbade lymfkörtlar?
Under op avlägsnades 15 lymfkörtlar därav 9 st var metastaserade.
Jag tänker att cancerceller flyter med blod och lymfan. Inte säkert att de stannar då i det närmsta drabbade området?
Jag genomgick CT thorax och buk. Avspeglar det även lymfsystemet i det området?
Förstår att det kan vara svårt att se väldigt små cancerceller.
Men varför gör man inte MR istället som är både mer omfattande och skonsammare eller PET?
Ställde frågan till min onkolog men fick svar att det inte behövs.
3. Vad är meningen med att utföra enbart mammografi på årskontroll när Lobulär är svår att upptäcka genom screening om den inte är tillräckligt stor???
TUSEN TACK FÖR ATT NI FINNS OCH FÖR ATT NI TAR ER TID,
när sjukvården vi vänder oss till inte har den tiden 🙏🏼♥️
Kan man överföra cancerceller till foster?2025-11-05
Hej,
Jag har varit sjukskriven 3 v efter min operation. Perioden efter beskedet att jag har cancer har varit extremt mentalt påfrestande. Jag hade Idag besök hos min läkare som sa att man nu bedömt att jag kommer att behandlas med strålning 15 ggr samt Tamoxifen. Min prognos är mycket god. Jag är dock mentalt nedbruten och inte alls redo att köra igång med mitt arbete som kräver hög social närvaro och avancerad tankeverksamhet. Jag sa därför att jag önskar sjukskrivning ett tag till för att landa mentalt i situationen. Läkaren sa att det är väldigt ovanligt att känna som jag gör. De flesta är inte alls påverkade på det här sättet och att jag avviker från normen. Jag kände mig ifrågasatt och kränkt. Nu skjukskrevs jag en period ytterligare men jag gick därifrån med en obekväm känsla. Jag har kontakt med kurator, rör mig utomhus för mitt välbefinnande.
Min fråga är egentligen; är jag avvikande från den stora massan i mitt mående? Är jag onormal? Jag har haft ångest och sömnsvårigheter. Pga rädsla. Läkaren frågade; vad är du rädd för egentligen? Det kändes så förnedrande. Jag vet att det finns de som har det värre men jag är ju i min egen situation och känner mina egna känslor. Givetvis vill jag komma tillbaka i arbete men jag är så dränerad just nu.
Sjukskrivning2025-11-05
Ska nu påbörja min hormonella behandlingen. Zoladex och Letrozol. Min onkologen säger att det nu går att ta Zoladex var 12v istället för var 4e. Jag är inte i klimakteriet ännu och har genomgått mastektomi och cytostatika innan.
Har för mig jag att jag läst här att var 4e ve ka var rek vid bröstcancer. Så vill dubbelkolla detta?
Tack på förhand!
Zoladex var 12v2025-11-05
Hej,
För snart 5 år sedan (45 år) hade jag bröstcancer.
Min pappa hade prostatacancer vid 60-års ålder och min mormor dog i underlivscancer vid 80 års ålder.
Min mamma är nu snart 76 år. Hon är väldigt aktiv, frisk och pigg men oron för att drabbas av cancer är stor. Att hon numera inte kallas till varken mammografi eller cellprov ökar hennes oro.
Finns det något sätt för henne att få till en mammografi? Finns det privata mottagningar där man kan betala för mammografin eller är det helt enkelt omöjligt? Är det enbart när hon uppvisar symptom på cancer som hon tillåts mammografi?
Mvh Maria
76-åring som önskar mammografi2025-11-05
Jag är en kvinna på 66 år. Fick diagnosen trippelnegativ bröstcancer i november 2024. Ingen spridning till lymfkörtlar. Totalt 16 mm. Ki 45%.Tårtbitsoperation i december 2024. Därefter strålning med EC90 tre gånger, Paklitaxel en gång i veckan 9 ggr. Strålning i fem dagar enligt fast forward.
Den första onkologen sa att efter det skulle jag vara färdigbehandlad.
Han är överläkare men tyvärr inte i tjänst nu. Onkolog två tycker att jag ska behandlas med zoledronsyra, en gång i halvåret i tre år.
På återbesök på kirurgimottagningen i oktober så nämnde jag det för bröstkirurgen, hon tycker inte att det finns behov av det.
Jag är rädd för att få käknekros då jag alltid har haft dålig tandstatus trots regelbundna besök hos tandvården.
Jag är tveksam till zoledronsyra, hur ska jag tänka?
Tack på förhand för svar.
Zoledronsyra2025-11-05
Hej, jag vet inte var jag ska börja. När jag fick CT3N1 var jag arbetslös. Jag blev sjukskriven från 12/4-29/06, sedan förlängd från 29/06-29/11. Nu måste jag söka jobb. Jag har också a-kassa. Jag fick 9 lymfkörtlar bortopererade.
Arbetslös2025-11-05
Hej.
Har tagit bort lymfar i vänster armhåla i samband med bröstcancer operation i vänster bröst.
Kan man ta blodtrycket i vänster arm eller sak man ta det i höger arm?
Funderingar om blodtryck.2025-11-05
Hej!
Jag undrar om det finns någon hjälp att få för att lindra klimateriebesvär då jag inte kan använda varken östrogen eller antidepp medicin. Fick BC 2016 och efter blev cellgifter och strålning blev det Tamoxifen i 5 år. Fick också operera bort livmodern för ca 2.5 år sedan. De lämnade då kvar äggstockarna. Har därefter haft jobbiga besvär med torra slemhinnor, yrsel, vallningar, sömnproblem, ångest och nociplastisk smärta i kroppen och högt blodtryck och stora stresspåslag i kroppen. Klarar inte av att arbeta i dagsläget och har varit sjukskriven sedan 22 april 2024. Vårdcentralen verkar inte riktigt veta hur de ska göra i detta fall. Jag är idag 45 år gammal. Är väldigt trött på att inte kunna göra det jag fixade innan. Orkar inte med sociala samlingar där mycket ljud är. Hoppas få något svar som kan vara till hjälp. Känns som om man lever i ett ekorrehjul just nu.
Mvh Therese
Klimateriebesvär efter hormonell bröstcancer2025-11-05
Undrar över neuroendokrin bröstcancer med spridning till lymfkörtlar och behandlingar, överlevnad . Har man rätt till en mrt av andra delar av kroppen.
Neuroendokrin bröstcancer2025-11-05
Jag har HER2-positiv, östrogenkänslig bröstcancer med metastaser enbart i levern. Jag svarade bra på Docetaxel tillsammans med Trastuzumab+Pertuzumab men efter 8 omgångar var kroppen slut och biverkningarna många. Under den tiden fick jag regress helt i bröstet och stor regress i levern där jag har flera metastaser. Sedan fick jag underhållsbehandling med östrogenhämmare och fortsatt med min antikropp. Dock blev det progress i levern igen efter 8 månader. Nu kör jag på med cellgifter men nu Paklitaxel istället och planen är att köra detta så länge jag orkar. Ännu vet vi inte hur jag svarar.
Dock undrar jag över möjligheterna till strålning istället. Jag minns inte vad det heter men jag har läst om en sorts strålning som ska vara väldigt pricksäker så att inte frisk vävnad skadas. Jag har frågat min onkolog när jag skulle kunna gynnas av detta men hon menar att det finns för mycket bra behandlingar för mig för att ta till strålning i levern. Dock tycker jag att cellgiftsbehandling också sliter mycket på kroppen. Finns det strålbehandling som kan behandla mina metastaser, och hur mycket ”skada” kan strålning göra om man jämför med cellgifter? Jag hade i alla fall velat ha det som alternativ när ingen av dom standardbehandlingarna fungerar längre.
Stråla levermetastaser2025-11-03
Har någon fått bristningar under armhålorna där lymfkörtlar har tagits bort? Är det normalt?
Bristningar2025-11-03
Hej! För ca en månad sen var jag på mammografi och tog ett vävnadsprov på en knöl jag hittat som visade sig vara en fibroadenom, nu igår ca 1-2 cm ifrån den första knölen hittade jag en ny väldigt liten knöl (i princip så liten att den är svår att känna för andra, men jag känner den). Jag är 24 år, borde jag kolla upp den här knölen så tätt inpå kollen för den första? Eller kan den nya knölen uppstått i och med nålsticket för vävnadsprovet?
En ny mini knöl tätt efter en annan knöl2025-11-03
Op vä bröst DCIS grad 3 inkl strålning 2022.
Screening efter 1 år - ultraljud och stereotaktisk biopsi - ingen cancer men bad att få op bort mjölkkörtlarna pga körtelbröst på båda med vätska etc, men fick nej. 6 månaders kontroller x3, sedan 1 år screening igen och nu
Nu knappt 4 år så har jag återigen DCIS grad 3 i Vä bröst. Planerad op i november- mastectomi och inplantat vä, även korrigering av hö bröst inkl reduktion om 250 gram samt flytta bröstvårtan för symmetri. Jag vill göra mastectomi även på hö i förebyggande syfte men fått nej. Det har tagit så många bilder och jag är biopserad x flera både finnål och stereotsktisk Vä. Nu ska man utreda om den är hormon positiv. Varför gjordes inte detta första gången? Även ärftlighet först nu? Ev förlorar jag min Vä bröstvårta nu då cancerbeskedet ligger 1,5 cm djupt. Jag mår superdåligt. 2 ggr cancer är 1 ggr för mkt. jag är 53 år och har fortfarande mens varje månad- riklig. Enligt kirurgen har jag bröst som en 20 åring, så mkt körtlar- varför kan de inte låta mig ta bort båda brösten, lägga in implantat så att det blir symmetri som håller? Hö bröst beter sig likadant som bä med knölar och vätska…
Mastectomi av båda brösten, varför inte det?2025-11-03
Hej
För några dgr sedan märkte jag att jag var lite öm i mitt högra bröst. Någon dag senare upptäckte jag också att det bröstet är lite större än mitt andra. Har aldrig märkt den skillnaden förut.
Jag är 43 år och i tidigt klimakterium och får behandling med östrogenplåster och gestagener. Denna behandling har jag haft i minst 3 år. Känner ingen direkt knöl, bara att det större bröstet är fastare. Blir ändå såklart orolig då jag tycker skillnaden i storlek blev påtaglig.hur ofta är ett större bröst enda symptomet på cancer?
Ens bröstet plötsligt större2025-11-03
Hej. För några dagar sedan märkte jag att jag var lite öm i mitt högra bröst. När jag tittade i spegeln upptäckte jag också att det är lite större än det andra. Jag kan inte känna distinkta knölar men det känns fylligare . Men det oroar mig att det plötsligt ser större ut. (Jag är 43 år och fick prematur klim för några år sedan och behandlas med östrogen och gestagener varannan mån)
Ena bröstet plötsligt större2025-11-03
Hej!
Jag har ett minne av pappers kopior vid denna tid 2008 att jag upptäckte en knöl och var på Sofiahemmet tror jag och mammografi att jag hade en god artad tumör. Har nog uppföljt en gång senare men sen aldrig mer nu är jag 37 år gammal och fött två barn. Kan ibland uppleva att mina bröst är knöliga och ibland inte men pga vikten har jag svårt att känna på samma sett. Bör jag kolla upp en koll pga stigande ålder?
Fibroadenom Troligtvis 20082025-11-02
När jag blev sjuk ville jag inte prata med en psykolog. Jag ville inte prata med någon om det. Nu, sex månader senare, vill jag prata med en psykolog. Jag sms:ade min onkolog på 1177 att jag behövde en psykolog. Jag fick svar att de inte hade någon. Jag kan gå till min klinik eller söka en privat. Jag har inte råd med privata besök eftersom jag är arbetslös. Vad kan jag göra?
Psykolog2025-10-29
Hej,
Jag är en 51-årig kvinna som blev opererad (ensidig mastektomi) hösten 2024 för multifokal invasiv lobulärt luminal A lik bröstcancer med största foci 39 mm och total externt 97 mm. SN med mikrometastas. Bedömt som T2N1(mik). Är satt på endokrinbehandling minst fem år, lokal strålbehandling, ingen cytostatika. Cancern syntes inte på mammografi eller ultraljud utan det var först med biopsi och efterföljande MR som diagnosen kunde fastställas. På min 1-års kontroll fick jag veta att fortsatt uppföljning hädanefter sker enligt det vanliga screeningprogrammet. Jag ifrågasatte detta varpå frågan togs upp på en MDK. Det konstateras att det inte finns behov för extra uppföljning i mitt fall. Det känns som ett konstigt beslut med tanke på den historiska bilddiagnostiken. Man skulle åtminstone kunnat erbjuda tomosyntes (Malmö) då det är samma apparat och tar lika lång tid som en 2D scan men ger något tydligare bilder, dvs ingen extra kostnad. Ska jag stå på mig?
Screeningprogrammet2025-10-29
Hej! Är en 25-årig tjej som har täta bröst och kollat dessa med ultraljud (även gjort biopsi vid två tillfällen tidigare) några gånger senaste åren pga knölighet. Senaste gjordes ett ultraljud för drygt en månad sedan bara. Jag vet att risken i min ålder är låg men allt som har med cancer o göra skrämmer mig något otroligt och att känna på brösten väcker alltid stort obehag. Det är ju i mitt fall väldigt svårt, även om det blivit lättare med tiden, att känna igenom mina bröst då de pga tätheten är så bulliga/knöliga i sin natur. Känns inte som att jag kan lita på min egen bedömning.
Jag undrar hur länge ett ultraljud "håller", kan jag t.ex nu en månad senare fortsatt vara lugn med hur de känns, som ett utgångsläge?
Den allmänna rekommendationen är ju att känna på brösten en gång i månaden, gäller det även de i min ålder för det känns som ett för stort ansvar att ständigt hålla koll på täta bröst som ändå alltid känns knöliga? Blir bara som en obehagsupplevelse en gång i månaden. Med det sagt så förstår jag ju givetvis tanken, att känna en gång i månaden för att få in en rutin och lära känna brösten. Är det dock i just mitt fall en väldigt dum idée att släppa lite på detta och nu lita på ultraljudet som gjorts, fortsatt bara känna sporadiskt när orken finns och söka om något skulle kännas tydligt avvikande bara?
Frågor kring ultraljud och täta bröst:2025-10-26
Hej
Jag är 46 och har uppmärksammat många små vita prickar runt bröstvårtan. De flesta är pyttesmå och några är större. Mitt ena bröst har många fler prickar än det andra. Känner mig orolig.
Vita prickar